Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak zaczyna się rak jelita grubego. Sprawdź pierwsze objawy. Nie lekceważ ich

mfred
Rak jelita grubego to bardzo poważna choroba. Przez wiele lat może rozwijać się nie dając zbyt wyrazistych objawów. Te które się pojawiają powinny nas zaniepokoić. Jakie są pierwsze objawy?

>>>>>>>SPRAWDŹ
Rak jelita grubego to bardzo poważna choroba. Przez wiele lat może rozwijać się nie dając zbyt wyrazistych objawów. Te które się pojawiają powinny nas zaniepokoić. Jakie są pierwsze objawy? >>>>>>>SPRAWDŹ
Rak jelita grubego to bardzo poważna choroba. Przez wiele lat może rozwijać się nie dając zbyt wyrazistych objawów. Te które się pojawiają powinny nas zaniepokoić. Kiedy rak jelita grubego zostanie wykryty zbyt późno na ratunek dla pacjenta może być już za późno. Dlatego ważne są badania profilaktyczne. Chorobę można wcześnie wykryć i wyleczyć. Ważne, by wykonywać regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarza, kolonoskopię.

Rak jelita grubego stanowi obecnie drugą pozycję (po raku płuca) wśród wszystkich zapadalności i zgonów na nowotwory w Polsce.
Rocznie na raka jelita grubego umiera ponad 12 tysięcy osób. Niepokojąca jest też dynamika wzrostu zachorowań rok do roku, która w przypadku tego nowotwory wynosi ok. 4-5 proc.

Polecamy

Rak jelita grubego atakuje głównie osoby w średnim wieku i starsze dlatego tak ważne jest, by osoby w tym wieku wykonywały kolonoskopię. To badanie pozwala na wczesne wykrycie zmian nowotworowych. W trakcie kolonoskopii lekarz ma możliwość pobrania wycinków do badań oraz wykonania drobnych zabiegów, dzięki którym pacjenci mogą w przyszłości uniknąć poważniejszej operacji. Badanie należy powtarzać co kilka lat w zależności od zaleceń lekarskich.

Objawy raka jelita grubego

Badanie kolonoskopem jest o tyle ważne, że pierwsze objawy nowotworu w większości przypominają zwykłe dolegliwości układu pokarmowego i mogą zostać zlekceważone przez pacjenta. Zdarza się, że są bagatelizowane i nieutożsamiane z takimi zagrożeniami, jak rak jelita grubego. Zaburzenia oddawania stolca jak czytamy na www.zwrotnikraka.pl najczęściej przypisuje się stresowi i nieprawidłowej diecie. Oprócz zmian nowotworowych mogą je również wywoływać stany zapalne w obrębie jelita grubego, zatrucia pokarmowe czy zakażenia pasożytami jelitowymi.
Objawy raka jelita grubego:

  • bóle brzucha (występują w 44 proc. przypadków)
  • zmiana rytmu wypróżnień (43 proc.)
  • krew w stolcu (40 proc.)
  • osłabienie ogólne (20 proc.)
  • niedokrwistość bez innych objawów ze strony przewodu pokarmowego (11 proc.)
  • utrata masy ciała i osłabienie (6 proc.)

Polecamy

Rak jelita grubego. Profilaktyka

Jak w większości przypadków, również w nowotworach jelita grubego bardzo ważna jest profilaktyka. Jest to związane ze sposobem odżywiania się i ogólnie ze stylem życia. Osoby, które jedzą dużo mięsa, ich dieta jest uboga w warzywa zapadają na raka jelita grubego częściej od tych, którzy prowadzą zdrowy tryb życia.
Czynnikami, które sprzyjają rakowi jelita grubego są m.in.

  • nadwaga lub otyłość,
  • siedzący tryb życia lub brak aktywności fizycznej,
  • nieodpowiednia dieta,
  • palenie papierosów,
  • picie alkoholu

Tak jak w przypadku innych nowotworów szanse na całkowite wyleczenie mają osoby, które zdiagnozowano dość wcześnie i u których nie występują przerzuty.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto