Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądają wyspy w Kujawsko-Pomorskiem. Są niezwykłe [zdjęcia]

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Maleńka Wyspa św. Barbary znajduje się na bydgoskim odcinku Brdy na wysokości gotyckiej fary, dziś katedry
Maleńka Wyspa św. Barbary znajduje się na bydgoskim odcinku Brdy na wysokości gotyckiej fary, dziś katedry Marek Weckwerth
Kto nie zna Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy? Zapewne są tacy, ale ta właśnie wyspa jest niewątpliwie najbardziej rozpoznawalną na Kujawach i Pomorzu. Są też inne – tak w samej Bydgoszczy opływanej nurtem Brdy, jak i w innych miastach naszego regionu, na przykład w Łabiszynie. Większość to jednak bezludne skrawki ziemi pośród wody.

Zobacz wideo: Casting do filmu "Negatyw" Roberta Wichrowskiego w Bydgoszczy

Zapraszam w romantyczną podróż, bo wyspy od zawsze kojarzyły się z czymś tajemniczym, gdzie trudno dotrzeć i gdzie – kto wie – może ukryto cenne precjoza. Skojarzenie z piracką Wyspą Skarbów z powieści Roberta Louisa Stevensona wskazane, choć w naszym przypadku niekoniecznie w wydaniu korsarskim i raczej w mniejszej skali, skoro morza w regionie nie mamy.

Magia Kujawsko- Pomorskich wysp. Sam zobacz jak bardzo są niezwykłe. Mnóstwo zdjęć znajdą Państwo w poniższej galerii.

Wyspa Młyńska w Bydgoszczy

W centrum Bydgoszczy znajduje się Wyspa Młyńska, od młynów już od średniowiecza tu pracujących nazwana. Początkowo wszakże, z uwagi na to, że była królewszczyzną, nazywała się Wyspą Królewską. Od roku 1594, na postawie przywileju króla Zygmunta III Wazy, działała tu mennica, początkowo prywatna, zaś od roku 1613 królewska. W latach 1627–1644 była jedyną mennicą w Koronie. W roku 1621 roku wybito tu 100-dukatową złotą monetę (348,2 g) dla Zygmunta III Wazy, na której uwieczniono zwycięstwo nad Turkami pod Chocimiem. W roku 2018 podczas ponownej aukcji na CNG (Classical Numismatic Gropup) Triton XXI Auction jedną z tych monet sprzedano za 2,16 mln dolarów.

Wyspa Młyńska została w ostatnich latach zrewitalizowana – jej młyny, budynki i tzw. Międzywodzie. Powstały też Ogrody Wody przy Młynach Rothera. Na wyspie odbywają wielkie plenerowe imprezy. Chętnie przychodzą tu bydgoszczanie, odpoczywają, bawią się ze swymi dziećmi.

Wyspa św. Barbary

Na bydgoskim odcinku Brdy są także inne wyspy, mniejsze, niezabudowane, ale także godne wzmianki.
W samym centrum miasta znajduje się maleńka (45 na 13 m) Wyspa św. Barbary, na którą nie można dojść suchą stopą, bo nie prowadzi tam żaden mostek czy kładka. Nosi imię patronki szyprów, sterników i flisaków. Wyspa została utworzona w drugiej połowie XIX w. z materiału pozyskanego podczas regulacji Brdy.

To też może Cię zainteresować

Wyspa Wisielca

Na styku dzielnic Bartodzieje (lewy brzeg) i Kapuściska (prawy) znajduje się gęsto zalesiona wyspa (o wymiarach 180 na 80 m) utworzona w czasie regulacji Brdy w roku 1897, gdy przekopem wyprostowano jej meander. Teraz nazywa się Wyspą na Kapuściskach lub Wyspą Wisielca.

Złowroga nazwa ma nawiązywać do wieszanych tu jakoby za zbrodnie dokonane na wodzie przestępców. To tylko wymysły, nigdzie nie potwierdzone, bowiem – jak wiadomo - ten skrawek ziemi jest wyspą dopiero od końca XIX wieku.
W minionych latach na wyspie funkcjonował sezonowy bar dla wodniaków, urządzano wystawy fotograficzne związane z żeglugą śródlądową. Szlak żeglowny wiedzie prawym przekopem, zaś dawny meander, mocno zamulony, jest możliwy do przepłynięcia tylko przez jednostki o bardzo małym zanurzeniu. Przy meandrze znajduje się wąskie wejście na staw, w którym dawniej cumowały tratwy. Pierwotnie staw był meandrem rzeki, zaadaptowanym na cele gospodarcze, gdy rzeka znalazła sobie nowe koryto.

Wyspa Portowa

Na wysokości ul. Spornej i Mostu nad Brdą im. Żeglugi Bydgoskiej znajduje się kolejna wyspa – dawniej zwana Portową, a obecnie wyspą „na Spornej” lub „na Zimnych Wodach”.

Tak naprawdę jest to półwysep, bowiem ulica Sporna opuszcza go - włączając się do ul. Fordońskiej – po nasypie ziemnym. Dawnej w tym miejscu był most, a zatem była to prawdziwa wyspa. Ta powstała w roku 1897 dzięki przekopaniu 600-metrowego kanału żeglugowego, którym odtąd pływały statki, barki i tratwy (nie musiały już płynąć meandrem rzeki). Stalowe mosty na przekopie i nad starorzeczem (meandrem) wykonano w roku 1901. Po zniszczeniach wojennych odbudowano tylko most nad szlakiem żeglownym, a ten nad starorzeczem zastąpiono nasypem (nie ma tu nawet przepustu wodnego. Współczesny kratownicowy most nad przekopem wykonano w roku 2010.

Wyspy u ujścia Brdy

Między utworzonym na Brdzie Torem Regatowym (dawnym Portem Drzewnym) a Wisłą znajdują się jeszcze dwie sztucznie ukształtowane wyspy. Pierwsza z nich zawiera się między Torem Regatowym a torem wodnym prowadzącym do i ze śluzy Czersko Polskie. Druga, większa, opiera się lewym brzegiem o Tor Regatowy i wspomniany tor żeglugowy oraz śluzę Czersko Polskie, zaś prawym brzegiem o ujściowy odcinek Brdy, który sprawia wrażenie (choć nie do końca tak jest) naturalnego.

W ujściu Brdy do Wisły istniała od wieków i wyżej opisane wyspy mogą być jej reliktem (po raz pierwszy wzmiankowana w 1431 r.) duża wyspa zwana Starą Dbrzycą (czasem Łachą), która rozdzielała nurt Brdy. Stara Dbrzyca to inaczej Stara Brdyca, bo w czasach staropolskich Brdę nazywano Dbrą. Wyspa zapisała się w historii jako ufortyfikowana baza 300 szwedzkich rajtarów, którzy w roku 1656 nadzorowali stąd ruch w ujściu Brdy i na Wiśle. Szwedzi zostali z wyspy „wykurzeni” przez wojska polskie po długim ostrzale artyleryjskim. Wyspa widniała jeszcze na mapie Samuela Pufendorfa wykonanej w roku 1697, ale już na mapie Schultzego z roku 1772 był to tylko długi półwysep.

* Długo można pisać o bydgoskich wyspach, bo w jej najstarszej historii było ich jeszcze więcej. Dość przypomnieć, że całe miasto w swych lokacyjnych granicach (od XIV w.) opływała Brda i jej odnoga – opływająca mury obronne fosa. Także zamek bydgoski znajdował się na osobnej wyspie.

Kępa Bazarowa w Toruniu

Drugą najsłynniejszą wyspą w naszym regionie jest Kępa Bazarowa w Toruniu. To wyspa na wysokości Starówki między szeroką Wisłą a jej lewą odnogą - Małą Wisłą.

Gdy spogląda się z Bulwaru Filadelfijskiego przez rzekę, wydaje się, że to zwykły brzeg, ale tak naprawdę jest to wydłużona wyspa o pow. 70 ha i rozmiarach 2,65 km na 438 m. Porasta ją chroniony jako rezerwat gęsty las łęgowy wierzbowo- topolowy. Jest tu też kilka za

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Tak wyglądają wyspy w Kujawsko-Pomorskiem. Są niezwykłe [zdjęcia] - Włocławek Nasze Miasto

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto