Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak w toruński ogrodzie zoobotanicznym się karmi drapieżne karakale i taraje [zdjęcia]

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Z okazji Światowego Dnia Kota w toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym zorganizowano karmienie karakali i tarajów
Z okazji Światowego Dnia Kota w toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym zorganizowano karmienie karakali i tarajów Agnieszka Bielecka
W Ogrodzie Zoobotanicznym w Toruniu żyją drapieżne koty - m.in. rysie, karakale i taraje. Tak wygląda karmienie tych ogrodowych drapieżników.

Zobacz wideo: Wilki w gminie Zławieś Wielka.

od 16 lat

17 lutego zwiedzający toruńskie zoo mogli zaobserwować, jak karmi się karakale i taraje. Dowiedzieli się też wielu ciekawych rzeczy na temat tych niezwykłych gatunków zwierząt. My przybliżamy naszym czytelnikom te drapieżne ssaki.

Taraje- koty, które lubią wodę

Taraje to koty, które mieszkają w toruńskim zoo od 2020 roku. Przyjechały do nas z ogrodu w Niemczech.
Woda to jest właśnie to, co odróżnia taraje od innych kotów. Ich ulubionymi siedliskami są nizinne mokradła, tereny bagienne, okolice jezior, a także lasy łęgowe i namorzynowe. One nie tylko nie boją się wody, ale potrafią świetnie pływać. Natura doskonale przystosowała tego kota do życia w takim środowisku i korzystania z wodnych warunków. Grube futro chroni go przed wilgocią. Zewnętrzna warstwa szorstkiego włosia zatrzymuje wodę, która nie dostaje się do skóry, ani nawet do izolującej warstwy wewnętrznego futra. Taraj posiada błonę pławną między palcami, która ułatwia mu pływanie, a także poruszanie się po bagiennych terenach. Ogon to dla niego ster, którym posługuje się w wodzie. Żeby złapać rybę, taraj potrafi wskoczyć na głęboką wodę, a wielkie oczy pozwalają mu błyskawicznie zlokalizować zdobycz.

Polecamy

Taraj jest uznawany za narodowe zwierzę Bengalu Zachodniego. Niestety, jako jeden z wielu gatunków pada ofiarą ludzkiej działalności: jest zabijany dla mięsa i skór, a także niszczone są jego naturalne siedliska. Hodowla taraja w ogrodach zoologicznych jest bardzo trudna.

Rysie stepowe, czyli karakale

Karakale należą do najszybszych i najzwinniejszych na świecie kotów. Lepsze od nich pod tym względem są tylko gepardy.W naturze rysie stepowe zamieszkują Azję, Półwysep Arabski oraz obszary Afryki. Ich nazwa wywodzi się od tureckiego słowa karakulak, czyli czarne ucho. Słyną z tego, że bardzo łatwo dają się oswoić. W przeszłości nawet używano ich do polowań. Niestety, karakale są obecnie obiektem intensywnych polowań. Wprawdzie ich futro nie ma wartości handlowej, ale są uważane za szkodniki, ponieważ chętnie zaglądają na farmy. W Toruniu żywią się szczurami, innymi gryzoniami, chętnie jedzą kurczaki i wołowinę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto