Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak w Toruniu wyglądała tradycyjna miejska święconka na Rynku Staromiejskim [zdjęcia]

mfred
Tradycyjna święconka na Rynku Staromiejskim w Toruniu
Tradycyjna święconka na Rynku Staromiejskim w Toruniu Piotr Lampkowski
Tradycyjnie w Wielką Sobotę na Rynku Staromiejskim w Toruniu poświęcono pokarmy. Zastawione koszykami stoły błogosławił biskup toruński Wiesław Śmigiel w obecności prezydenta Michała Zaleskiego.

Aleksandra Gieraj, dyrektorka Oddziału Kujawsko-Pomorskiego PFRON, opowiada o programie Dostępność Plus dla osób z niepełnosprawnościami

od 16 lat

Zwyczaj święcenia pokarmów na Rynku Staromiejskim w Toruniu ma już wiele lat. Wcześniej czynił to biskup Andrzej Suski. Obecny biskup Wiesław Śmigiel kontynuuje miejską tradycję. Na święconkę pod chmurką przybywa wielu mieszkańców Torunia. Wielkanocne koszyczki wypełnione są między innymi jajkiem, chlebem, masłem, kiełbasą i innymi produktami.

Gdzie jeszcze ze święconką

Tradycja święcenia pokarmów w Wielką Sobotę w Polsce sięga XIV wieku. Do koszyczka zazwyczaj wkładane są: jajko (symbol odradzającego się życia), baranek (oznacza pokorę i łagodność), chleb (symbolizuje ciało Chrystusa, ma zapewniać dobrobyt), kiełbasa i wędlina (oznaka dostatku, zdrowia i płodności), sól (oznacza prostotę życia, kiedyś wierzono, że potrafi odpędzić zło), ciasto (symbol umiejętności i doskonałości), chrzan (znak siły fizycznej).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto