Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak toruńscy nurkowie rehabilitują niepełnosprawnych pod wodą

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Tak wyglądają zorganizowane zajęcie dla osób niepełnosprawnych na basenie przy ul. Hallera w Toruniu.
Tak wyglądają zorganizowane zajęcie dla osób niepełnosprawnych na basenie przy ul. Hallera w Toruniu. Jacek Smarz
„Pojąć głębię” to niezwykły projekt, który pozwala nie tylko pokonać własne ograniczenia, ale także nabrać odwagi i pewności siebie. To szczególnie ważne w przypadku osób z niepełnosprawnością intelektualną, które potrzebują więcej, by pokonać bariery. W wodzie, pod okiem świetnych instruktorów, wszystko to staje się możliwe.

Choć baseny od dawna są zamknięte ze względu na pandemię, to nie dotyczy to zorganizowanych zajęć rehabilitacyjnych. A do takich właśnie należą te realizowane w ramach projektu „Pojąć głębię”. Toruńscy specjaliści od nurkowania spotykają się więc ze swoimi podopiecznymi na pływalni przy ul. Hallera. Tam z powodzeniem realizują zajęcia, na które nie byłaby gotowa nie jedna zupełnie zdrowa osoba. A na basenie przecież nurkują niepełnosprawni. Treningi z ich udziałem prowadzą nurkowie z grupy Aqua Aga z Torunia.

Pasja stała się pracą

- Woda zawsze była moją pasją, od najmłodszych lat byłam zawsze blisko niej. Najpierw był to basen w mojej rodzinnej miejscowości, później jeziora i wypady nad morze, które przerodziły się w pasje związane z żeglarstwem i nurkowaniem. Kilka lat temu postanowiłam podzielić się swoim doświadczeniami i pasjami z innymi. Tak powstała Aqua Aga – opowiada Agnieszka, szefowa grupy Aqua Aga.

Polecamy

Na co dzień nurkowie zajmują się szkoleniami dla dzieci i dorosłych i prowadzą Akademię Nurka. W jej ramach organizowane są różne wydarzenia, między innymi nurkowanie nocne, podczas którego uczestnicy są jedyni na basenie, pływają przy przyciemnionym świetle, a pod wodą – z latarkami. Szkolenia to nie tylko zajęcia na pływalni. Kiedy rozpoczyna się sezon nurkowy, wówczas prawie co tydzień organizowane są wyjazdy w ciekawe miejsca. Uczestnicy zajęć nurkują kamieniołomie Piechcin, nad jeziorem Honoratka czy w Powidzu.

Woda dla niepełnosprawnych
Rok temu powstała Fundacja „Aqua Aga Niezwykli Nurkowie”.

- Naszym celem jest pozyskiwanie środków oraz prowadzenie szkoleń nurkowych dla osób z niepełnosprawnością – mówi Agnieszka. - Nurkowanie to wspaniała przygoda, czas kiedy można oderwać się od codzienności od wszystkich trosk i zmartwień. Poprzez pracę w ramach fundacji, chcemy umożliwić wszystkim osobom z niepełnosprawnością, których fascynuje woda pomóc zrealizować marzenie związane z nurkowaniem.

Agnieszka tłumaczy, że obce dla człowieka środowisko wodne sprawia, że każdy jest równy. Możliwość swobodnego poruszania się powoduje, że ludzkie ułomności, ograniczenia zwłaszcza te fizyczne przestają mieć znaczenie. Dodatkowo tego typu forma aktywności wpływa na rozwój psychoruchowy.

Polecamy

Świetne efekty treningów pływackich widać po uczestnikach projektu „Pojąć głębię” w Toruniu. Niektórzy z nich, choć pozytywnie przeszli wstępną kwalifikację, bardzo bali się wody. Ten lęk został jednak pokonany.

- „Pojąć głębię” wychodzi daleko poza zwykłe zajęcia w wodzie i wykorzystuje innowacyjny program nurkowy, dzięki któremu efekty rehabilitacyjne i terapeutyczne u niepełnosprawnych uczestników znacznie wzrastają. Misją programu jest zaszczepienie w osobach niepełnosprawnych przekonania, że niemożliwe jest możliwe – dodaje szefowa grupy Aqua Aga.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto