Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak się rozwodzą mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego. Najczęstsze powody rozpadu związku

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Wśród przyczyn rozwodów w naszym regionie są m.in. niedopasowanie seksualne, hazard, narkotyki...
Wśród przyczyn rozwodów w naszym regionie są m.in. niedopasowanie seksualne, hazard, narkotyki... Pexels.com
Nie tylko kłopoty sercowe, ale i łóżkowe oraz hazard bywają przyczynami rozwodów w województwie kujawsko-pomorskim.

Parze bydgoszczan staż małżeński zatrzymał się na sześciu latach. Doszło do rozwodu z dziwnego powodu: o politykę chodziło. Pani popierała Koalicję Obywatelską, a pan był za Prawem i Sprawiedliwością.
Zanim sąd orzekł rozwód, wciąż razem mieszkali, chociaż robili sobie na złość. Mąż miał urodziny. Prawie była żona kupiła mu na prezent książkę autorstwa jednego z liderów partii, której mąż nie lubi. Położyła upominek na stole, bo z mężem już wtedy nie rozmawiała.
Małżonek poprzysiągł zemstę. Jak żonę odwiedziła koleżanka, zaproponował paniom kawę. Zaskoczona (jeszcze) żona się zgodziła. Nie przewidziała jednak, że mąż poda herbatę w kubkach z logo partii, której jest sympatykiem. Koleżanka się zdziwiła. Wiedziała przecież, jaką opcję polityczną popiera jej przyjaciółka.

Koniec związku

Podobnych sytuacji, gdy pani i pan robili sobie takie żarty, było wiele, miesiącami. Wreszcie para postanowiła się rozstać. Związek rozpadł się z powodu różnic światopoglądowych i niezgodności charakterów. Właśnie z tej przyczyny najczęściej rozstają się mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego. Na 3477 rozwodów, odnotowanych w 2022 roku na terenie naszego regionu, 659 par rozstało się wyłącznie z powodu różnicy charakterów, natomiast 1098 rozwiodło się m.in. z tego powodu. To tak, jakby średnio co drugie małżeństwo rozwodziło się, bo nie mogło dojść do porozumienia. Na drugim miejscu wśród najczęstszych przyczyn rozpadów związków małżeńskich jest zdrada.

- Niedochowanie wierności małżeńskiej było w minionym roku wyłączną przyczyną 147 rozwodów w województwie - informuje Michał Cabański, starszy specjalista z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych w Bydgoszczy. - W 570 przypadkach niewierność stanowiła zaś jeden z powodów rozpadu małżeństwa.

Nadużywanie alkoholu, kłótnie o pieniądze oraz konflikty z rodziną (naganny stosunek do członków rodziny) i dłuższa nieobecność współmałżonka (np. mąż, pracujący za granicą) również prowadziły do tego, że żona z mężem się rozstawali. Bywały też mniej spotykane powody, w tym niedobór seksualny. Tutaj cztery małżeństwa wskazały go jako jeden z powodów rozwodu. Narkotyki doprowadziły do sześciu rozwodów, a hazard do trzech.

Spadki na obu frontach

W zeszłym roku w województwie sądy orzekły o osiem procent mniej rozwodów niż w 2021. To raczej jednak nie jest tak, że pary rzadziej decydują się na oficjalne rozstanie. Więcej ludzi żyje w nieformalnych związkach. Jest także mniej ślubów. Liczby o tym świadczą. - W 2022 roku w Kujawsko-Pomorskiem zawarto 8110 związków małżeńskich, a rok przedtem było ich 8578 - wskazuje Michał Cabański.

Gdy małżeństwa się rozwodzą, to kobieta ma prawie 41 lat, a mężczyzna 43. Rozwodzącymi się są zazwyczaj mieszkańcy miast (67 procent), bezdzietni lub z jednym dzieckiem.
Niekiedy małżeństwa z prawie 20-letnim stażem się rozchodzą. Żona z mężem spod Bydgoszczy doczekali się sześciorga dzieci. Rozwiedli się dwa miesiące po tym, jak najstarszy syn ukończył 18 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tak się rozwodzą mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego. Najczęstsze powody rozpadu związku - Gazeta Pomorska

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto