Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ta witamina chroni przed rakiem jelita grubego. Jak na organizm działa kwas foliowy?

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Coraz większym problemem w Polsce staje się rak jelita grubego. Choć głównym ryzykiem zachorowania jest podeszły wiek, obecnie coraz więcej osób młodych boryka się z tym problemem. Jest jednak witamina, która pozwala na znaczące zminimalizowanie tego ryzyka. Co jeszcze daje nam kwas foliowy? Jakie są jego zalety i jak chroni przed rakiem jelita grubego?
Coraz większym problemem w Polsce staje się rak jelita grubego. Choć głównym ryzykiem zachorowania jest podeszły wiek, obecnie coraz więcej osób młodych boryka się z tym problemem. Jest jednak witamina, która pozwala na znaczące zminimalizowanie tego ryzyka. Co jeszcze daje nam kwas foliowy? Jakie są jego zalety i jak chroni przed rakiem jelita grubego? Pixabay
Coraz większym problemem w Polsce staje się rak jelita grubego. Choć głównym ryzykiem zachorowania jest podeszły wiek, obecnie coraz więcej osób młodych boryka się z tym problemem. Jest jednak witamina, która pozwala na znaczące zminimalizowanie tego ryzyka. Co jeszcze daje nam kwas foliowy? Jakie są jego zalety i jak chroni przed rakiem jelita grubego?

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Najczęstsze objawy raka jelita grubego

Nie bez powodu rak jelita grubego jest często nazywany cichym zabójcą. Jego objawy nie są zbyt charakterystyczne, a jeśli się pojawiają, łatwo są mylone ze zwykłymi chorobami i problemami zdrowotnymi. Wśród przykładowych problemów pojawiających się przy tym schorzeniu można wymienić:

  • zaparcie,
  • biegunkę,
  • krew w stolcu,
  • zmianę rytmu wypróżnień,
  • bóle brzucha,
  • nudności,
  • utratę masy ciała (nagłą),
  • anemię,
  • zmianę wyglądu w stolcu.

Pełny pakiet tych objawów często oznacza, że już mamy do czynienia z zaawansowanym stadium raka jelita grubego.

Polecamy

Czynniki ryzyka zachorowania

Podstawowym czynnikiem ryzyka bez wątpienia jest wiek. Z zasady zagrożenie wzrasta już po 45 roku życia w przypadku kobiet, jednak mężczyźni mogą na niego zachorować już po 35. roku życia. Alarmujące jest jednak to, że obecnie coraz młodsi zapadają na to schorzenie. Źródłem problemu jest m.in. częstsze palenie papierosów, ograniczenie aktywności fizycznej i spożywanie wysokoprzetworzonej żywności.

Jak kwas foliowy zapobiega zapadnięciu na raka jelita grubego?

Lekarze wskazują na to, że jednym z rozwiązań pomocnych przy ograniczaniu ryzyka zachorowania na raka jelita grubego wyróżnia się kwas foliowy. Jest to witamina B9, o którą warto wzbogacać przyjmowane potrawy. Dzięki uważnej suplementacji kwas foliowy może znacząco ograniczyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

Polecamy

Ile kwasu foliowego dziennie?

Obecnie szacuje się, że bezpieczną, zalecaną dawką kwasu foliowego jest 400 mikrogramów. Nie powinniśmy przekraczać stosowania dawki większe niż 1 mg kwasu foliowego dziennie. Co więcej, kwas foliowy w syntetycznej formie jest lepiej przyswajalny od tego, który ma naturalne źródła pochodzenia.

Naturalne źródła kwasu foliowego

Wśród naturalnych źródeł kwasu foliowego, które zawierają duże ilości tej witaminy wymienia się:

  • żółtka jaj,
  • pomidory,
  • buraki,
  • zielone warzywa liściaste,
  • soczewica,
  • orzechy.

Polecamy

Na co jeszcze działa kwas foliowy?

Przyjmowanie kwasu foliowego nie jest korzystne wyłącznie w związku z profilaktyką raka jelita grubego. Okazuje się, że niski poziom kwasu foliowego może być powiązany również ze zwiększeniem ryzyka demencji oraz pogorszenia się pracy mózgu. Kwas foliowy poprawia zatem pracę mózgu, a także zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób serca. Dostarczanie organizmowi tej witaminy sprzyja również walce z cukrzycą, problemami płodności, a także w walce ze stanami zapalnymi. Warto również zaznaczyć, ze kwas foliowy, czyli witamina B9 aktywnie zmniejsza częstotliwość występowania skutków ubocznych leków.

Niedobór kwasu foliowego

Co jeśli mamy zbyt mało kwasu foliowego? W takim przypadku może dojść do poważnych zaburzeń degeneracyjnych, niedokrwistości, a także innych chorób układu krążenia. Co więcej, niedobór kwasu foliowego jest szczególnie ryzykowny w przypadku kobiet w ciąży. Wtedy też lekarz zazwyczaj zaleca dodatkowe suplementowanie tej witaminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto