Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szopki po krakowsku i po toruńsku, na dwóch wystawach w Toruniu

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Na wystawie w Muzeum Etnograficznym prezentowanych jest 41 szopek krakowskich. Oto jedna z nich
Na wystawie w Muzeum Etnograficznym prezentowanych jest 41 szopek krakowskich. Oto jedna z nich Grzegorz Olkowski
Święta Bożego Narodzenia to także czas podziwiania szopek. Nie tylko w kościołach, także w muzeach. W Toruniu w Muzeum Etnograficznym można podziwiać szopki krakowskie, w Muzeum Diecezjalnym - "toruńskie".

Muzeum Etnograficzne zaprasza na wystawę „Szopki krakowskie”. Prezentowanych na niej jest 41 szopek - ze zbiorów toruńskiej placówki oraz z Muzeum Krakowa. Pochodzą z lat 1975-2021.

Szopki z Krakowa: ponad 160 lat tradycji

- Szopki krakowskie, będące symbolem Krakowa, są znane na całym świecie. Pokazywano je na wystawach m.in. w Chicago, Frankfurcie, Lwowie, Orleanie, Sewilli, Wiedniu, Paryżu. W 2018 roku szopkarstwo krakowskie, jako pierwsze polskie zjawisko, wpisano na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO - wyjaśnia Hanna Łopatyńska z Muzeum Etnograficznego, która jest kuratorką wystawy.

Przypomina ona, tradycja budowania szopek krakowskich sięga 1860 roku. Ich wyróżnikiem jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju forma, nawiązująca kształtem do architektury Krakowa. Wielokondygnacyjne budowle mają od kilku centymetrów do ponad dwóch metrów wysokości. Ich charakterystyczną cechą jest mnogość detali architektonicznych i błyszczących ozdób, stanowiących bajkową wręcz scenerię dla miniaturowych figurek. Są wśród nich m. in. postacie historyczne i bohaterowie krakowskich legend. Na piętrze, centralnie, usytuowana jest Święta Rodzina i scena pokłonu Trzech Króli. Konstrukcje często zaopatrzone są w mechanizmy poruszające figurki oraz lampki oświetlające wnętrza budowli.

Od 1937 roku w Krakowie organizowane są konkursy szopek krakowskich. Od tej pory, z przerwą na lata niemieckiej okupacji, w każdy pierwszy czwartek grudnia szopkarze prezentują swoje dzieła na Rynku Głównym, pod pomnikiem Adama Mickiewicza. W 2022 roku przypada 80. edycja Konkursu Szopek Krakowskich. Co roku, Muzeum Krakowa kupuje do zbiorów nagrodzone i najbardziej interesujące prace. Część z nich będzie można zobaczyć na toruńskiej wystawie.

Wystawa w Muzeum Etnograficznym jest dostępna do 12 lutego 2023 roku. Można ją zwiedzić na przykład w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Muzeum będzie wówczas otwarte w godzinach od 10-15. Zwiedzanie możliwe będzie także w kolejne dni, poza sobotą 31 grudnia. W sylwestra muzeum jest nieczynne.

Szopki z Torunia: według tradycji hiszpańskiej

Szopki bożonarodzeniowe można również podziwiać na wystawie w Muzeum Diecezjalnym przy ulicy Żeglarskiej w Toruniu. Okazję ku temu daje wystawa „Gwiazda Zbawcę nam ogłasza”.

Prezentowane są tu szopki bożonarodzeniowe tworzone przez bractwo toruńskich belenistów według tradycji hiszpańskiej. Wykonane są z niezwykłą precyzją i kunsztem, ukazują znane budynki toruńskie – kamienice, kościoły, instytucje, ukazując scenę Bożego Narodzenia w Toruniu, w naszym najbliższym otoczeniu, przy naszym domu i w sąsiedztwie. Na szopkę zaaranżowano choćby fragment blankowanego gotyckiego muru przy kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

- Nieco astronomiczny tytuł tegorocznej wystawy szopek inspirowany jest wersem z kolędy „Mędrcy Świata”. Nawiązuje też do zbliżającej się 550-tej rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, która przypadnie w lutym 2023 roku. Centralne obiekty wystawy to szopki z motywem domu, w którym Kopernik przyszedł na świat i Katedry św. Janów, gdzie został ochrzczony - czytamy w informacji Muzeum Diecezjalnego o wystawie.

Wystawa szopek w Muzeum Diecezjalnym jest dostępna do 15 stycznia 2023 roku. Placówka przy ulicy Żeglarskiej otwarta od 27 do 30 grudnia w godzinach od 10 do 16.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto