Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkolenia saperów w Toruniu. Kurs ukończyło 20 żołnierzy WOT

Waldemar Piórkowski
Waldemar Piórkowski
Na toruńskim poligonie odbywały się zajęcia praktyczne
Na toruńskim poligonie odbywały się zajęcia praktyczne WOT
Kolejny dziewiczy kurs odbył się w toruńskim Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Tym razem po raz pierwszy przeprowadzono kurs podstawowy dla kandydatów na instruktorów w kategoriach saperskiej i inżynierii wojskowej. Kurs ukończyło 20 „terytorialsów”, którzy już niedługo wezmą udział w drugim instruktorskim module szkolenia.

Zobacz wideo: Szacunek zbiorów zbóż, warzyw i owoców w 2021 roku

Szkolenia saperów w Toruniu. Najpierw teoria, potem praktyka

- Jest to nasz pierwszy i pilotażowy kurs w grupie saperskiej i inżynierii wojskowej jaki realizujemy w CSWOT. Naszym głównym zadaniem jest scentralizowanie dotychczas realizowanych w poszczególnych brygadach szkoleń oraz przygotowanie kursu, który pozwoli wykształcić przyszłe kadry instruktorskie w tych dwóch grupach szkolenia - mówi major Dariusz Dziennik starszy wykładowca Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.

Szkolenie podstawowe zrealizowane zostało w dwóch modułach. Najpierw uczestniczy przeszli 14 dniowy e-learningowy kurs teoretyczny, by potem po przybyciu do CSWOT praktycznie doskonalić zdobyte wcześniej umiejętności.

Polecamy

Tajniki wysadzania i budowy pól minowych

W pierwszym tygodniu szkolenia „terytorialsi” poznawali tajniki wysadzania, niszczenia elementów, budowania zapór terenowych oraz działania z materiałem wybuchowym. W drugim natomiast szkolenia dotyczyły działań minerskich. Między innymi budowy i rodzaju min, ustawiania pól minowych oraz zasada ich pokonywania.

- Instruktorzy prowadzący zajęcia posiadają bardzo bogate doświadczenie praktyczne, dzięki czemu prowadzone przez nich szkolenie jest ciekawe i interesujące – chwalił toruńskie szkolenie szeregowy Tomasz Wiązek, saper z 10 Świętokrzyskiej Brygada Obrony Terytorialnej.

Przypomnijmy, że niedawno CS WOT w Toruniu zorganizowało również pierwsze w historii centrum ćwiczenia, w czasie których przeprowadzono symulację wypadku lotniczego i użyto etatowy pododdział Naziemnego Zespołu Poszukiwawczo-Ratowniczego, który jest obecnie częścią Wojsk Obrony Terytorialnej. Przeznaczony on jest do niesienia pomocy załogom i pasażerom statków powietrznych, które uległy awarii. Jego zadaniem jest odnalezienie miejsca wypadku, udzielenie pierwszej pomocy, zabezpieczenie śladów oraz ochrona mienia i wyposażenia. Ideą działania NZPR jest także wparcie społeczeństwa w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego.

Polecamy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto