Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczepienia na COVID-19. Kiedy szczepionkę dostaną przewlekle chorzy a kiedy służby mundurowe? Sprawdź terminy

red
Powoli odkrywane są karty, jeżeli chodzi o kolejne grupy społeczne wyznaczone do szczepień przeciwko Covid-19. Od 15 marca szczepieniami przeciwko koronawirusowi zostaną objęte osoby przewlekle chore, czyli osoby po przeszczepach, dializowane oraz mechanicznie wentylowane. 22 marca rozpoczną się szczepienia służb mundurowych. Kto po nich? Poznaj szczegóły na kolejnych stronach. 

Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Powoli odkrywane są karty, jeżeli chodzi o kolejne grupy społeczne wyznaczone do szczepień przeciwko Covid-19. Od 15 marca szczepieniami przeciwko koronawirusowi zostaną objęte osoby przewlekle chore, czyli osoby po przeszczepach, dializowane oraz mechanicznie wentylowane. 22 marca rozpoczną się szczepienia służb mundurowych. Kto po nich? Poznaj szczegóły na kolejnych stronach. Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Polska Press
Powoli odkrywane są karty, jeżeli chodzi o kolejne grupy społeczne wyznaczone do szczepień przeciwko Covid-19. Od 15 marca szczepieniami przeciwko koronawirusowi zostaną objęte osoby przewlekle chore, czyli osoby po przeszczepach, dializowane oraz mechanicznie wentylowane. 22 marca rozpoczną się z kolei szczepienia służb mundurowych.

Covid-19. Szczepienia przewlekle chorych

Rząd ma ambitny plan. Szczepienia osób przewlekle chorych mają potrwać niecały tydzień i zakończyć się już 20 marca. Z czego wynika tak krótki okres na szczepienia w tej grupie? Z liczebności. Akcja ma potrwać tak szybko, gdyż osób chorych przewlekle jest około 70 tys. Tak wynika z szacunków ministerstwa zdrowia.

– To grupa 70 tys. osób, utrudnieniem jest to, że są nierównomiernie rozsiani po kraju. Jeśli w ciągu pięciu dni nie uda się tych osób zaszczepić termin zostanie wydłużony – tłumaczył szef KPRM Michał Dworczyk. – Zrobimy wszystko, by ten proces przeprowadzić tak, by był dla takich osób bezpieczny, skuteczny i jak najmniej uciążliwy.

Ta grupa ma zostać zaszczepiona preparatami koncernów Pfizer i Moderna. Działająca przy premierze Rada Medyczna zarekomendowała, by nie szczepić osób przewlekle chorych substancją opracowaną w laboratoriach koncernu AstraZeneca.

Choroby przewlekłe do szczepienia na koronawirusa. Lista

Jakie dokładnie choroby przewlekłe umożliwią wcześniejsze zaszczepienie? Reguluje to rządowe rozporządzenie z 22 stycznia 2021 r. Dotyczy to: „osób urodzonych po 1961 r. z następującymi stanami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19:

  • dializowanych
  • z chorobą nowotworową w trakcie leczenia do roku, licząc od dnia ostatniej hospitalizacji do dnia podania pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19,
  • w trakcie przewlekłej wentylacji mechanicznej
  • lub po przeszczepieniu komórek, tkanek i narządów”

Covid-19. Czas na służby mundurowe

Kolejną grupą po zaszczepieniu osób przewlekle chorych maja być funkcjonariusze służb mundurowych. Szczepienia m.in. dla policjantów, żołnierzy, strażaków, funkcjonariuszy służby więziennej mają potrwać do 5 kwietnia. Rozpoczną się 22 marca.

Jak informuje RMF FM, w połowie marca wznowione zostaną zapisy na szczepienia dla osób powyżej 70. roku życia. Oznacza to, że osoby dla których zabrakło terminów w pierwszej turze zapisów będą miały szanse na zarezerwowanie sobie terminu przyjęcia szczepionki. Rząd dysponuje danymi około 600 tys. osób, którym nie udało się zarejestrować w pierwszym terminie.

Koronawirus. Ile do tej pory zaszczepionych w Polsce?

Masowe szczepienia w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia 2020 roku. Intensywnie zaczęto jednak podawać szczepionkę wraz z początkiem 2021 roku. W pierwszej kolejności otrzymują ja przedstawiciele służby zdrowia. Trwają też szczepienia nauczycieli.

  • W Polsce w ciągu ostatniej doby zaszczepiono około 172,2 tys. osób
  • Od pojawienia się koronawirusa w Polsce łączna liczba zaszczepionych na Covid-19 wynosi 2 556 999.
  • 19 lutego zaszczepiono w naszym kraju dokładnie 172 205 osób.
  • Oznacza to, ze odsetek Polaków zaszczepionych na koronawirusa wynosi 6,67 proc.

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia do Polski dostarczono 3 298 310 dawek szczepionek, a do punktów szczepień rozdysponowano łącznie 2 896 610 dawek.

  • Średnia liczba szczepień na Covid-19 z ostatnich siedmiu dni wynosi około 80,4 tys. dziennie.
  • Dane podawane przez Ministerstwo Zdrowia dotyczą poprzedniej doby, a więc liczba zaszczepionych na Covid-19 19 lutego dotyczy de facto szczepień wykonanych 18 lutego.
  • Liczba niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) – czyli zaburzenia stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie 4 tygodni po podaniu szczepionki – to 2364 przypadków od początku programu szczepień na Covid-19 w Polsce.
  • Oznacza to, że NOP dotknął około 0,09 wszystkich zaszczepionych
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto