Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Porody w domu to koszt około 3 tys. zł

Anna_Kwiecień
Anna_Kwiecień
Darmowe porody domowe? Taki pomysł rozważa ministerstwo zdrowia. O tym jak takie porody wyglądają opowiada położna - Dorota Frycz.

- Czy dużo kobiet w naszym mieście decyduje się na poród w domu?
- Rocznie przyjmuję ok. 10 takich porodów. Oczywiście chętnych kobiet jest więcej, ale nie każda ciężarna może rodzić w domu.

- Jakie są przeciwskazania do porodu w domu?
- W domu mogą rodzić tylko te kobiety, u których w poprzednich ciążach nie było żadnych patologii. Ciężarna musi być zdrowa ginekologiczne. Nie może mieć także chorób współistniejących takich jak np. cukrzyca, choroby kardiologiczne, genetyczne, nowotwory lub inne o ciężkim przebiegu. Cała ciąża u takiej pacjentki musi przebiegać prawidłowo.

- Czy taki poród jest legalny?
- Poród domowy nie odbywa się poza prawem. Kobieta może wybrać miejsce, w którym zamierza urodzić swoje dziecko, a położna ma prawo odebrać taki poród.

- Myślę, że dużo kobiet, które chciałyby rodzić w domu nie decydują się na to, bo obawiają się komplikacji. Czy poród w domu jest bezpieczny?
- Zdrowie matki i dziecka jest na pierwszym miejscu. Poród w domu nie jest celem samym w sobie. Zawsze mówię do rodziców, że spróbujemy urodzić w domu, ale nigdy nie mogę dać gwarancji, że to się uda. W domu nie dopuszczamy do niebezpiecznych sytuacji. Jeśli cokolwiek idzie nie tak - jedziemy do szpitala.

- Co musi zrobić kobieta, która chciałaby urodzić w domu?
- Musi znaleźć położną, która prowadzi indywidualną praktykę i odbiera takie porody. Najczęściej wygląda to tak, że taka położna prowadzi ciążę danej pacjentki, przy współpracy z lekarzem ginekologiem – położnikiem, prowadzi w jej domu zajęcia z zakresu szkoły rodzenia, odbiera poród a także opiekuje się matką i dzieckiem kilka dni po poradzie.

- Jakie są korzyści porodu domowego?
- Wiele kobiet decyduje się na taki poród, gdyż w domu czuje się bezpiecznie. Poza tym w domu dziecko nie jest narażone na tak wiele infekcji jak w szpitalu.

- Ile za taki poród trzeba zapłacić?
- W Polsce ceny wahają się od 1,5 do 3 tys.zł.

- Myśli pani, że porody domowe będą zyskiwały na popularności?
- Sądzę, że jeśli pojawi się nowa ustawa i NFZ zacznie takie porody refundować kobiety zobaczą, że to nie jest nic dziwnego i niebezpiecznego i chętniej będą korzystać z takiej możliwości.

Czytaj także:
NFZ zapłaci za poród w domu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto