Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święta i Nowy Rok w Toruniu. Dzieje się!

Patryk Młynek
Trwa Jarmark Bożonarodzeniowy
Trwa Jarmark Bożonarodzeniowy k.mark53
Święta i Nowy Rok w Toruniu. Toruń gotowy na święta: trwa Jarmark Bożonarodzeniowy, a przed nami Wigilia oraz Kolędowanie przy Szopce Bożonarodzeniowej, Muzyczna Noc Sylwestrowa oraz Święto Trzech Króli.

Święta i Nowy Rok w Toruniu

Wigilia pełna atrakcji oraz Kolędowanie przy Szopce Bożonarodzeniowej

Konkursy dla dzieci i dorosłych, świąteczne animacje, koncerty kolęd, słodkie upominki i świąteczny poczęstunek — to jedynie niektóre z atrakcji Wigilii Miejskiej, która odbędzie się w sobotę, 20 grudnia 2014 roku na Rynku Nowomiejskim.

Podczas tegorocznego spotkania wigilijnego, które rozpocznie się o godzinie 15.00, zaplanowano liczne atrakcje. Dzieci będą mogły sprawdzić, jak wygląda przejażdżka sańmi Świętego Mikołaja, a także wziąć udział w animacjach i konkursach oraz wygrać słodycze i maskotki. Z kolei nagrodami dla dorosłych uczestników Wigilii będą świąteczne choinki ufundowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Toruniu.

- Na Rynku Nowomiejskim zabrzmią koncerty kolęd w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Gminy Obrowo oraz zespołu Dzieciaki Śpiewaki, działających przy Ognisku Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza” — zapowiada Maria Tuchowska z Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Zaśpiewa także Chór Nauczycielski „Con Anima”. Wigilia Miejska zainauguruje cykl koncertów muzycznych „Kolędowanie przy Szopce Bożonarodzeniowej”, które będą się odbywać od 22 grudnia do 5 stycznia w godzinach 16.00–17.00 na Rynku Nowomiejskim.

Mieszkańcy i zaproszeni goście zostaną poczęstowani tradycyjnymi wigilijnymi potrawami: pierogami z kapustą i grzybami, gorącym barszczem, kapustą z grzybami oraz ciastami.

- Uczestnicy Wigilii będą mogli podzielić się opłatkiem oraz wspólnie zaśpiewać kolędy. Dla najmłodszych uczestników wigilijnego spotkania przygotowaliśmy symboliczne paczki ze słodyczami — dodaje Agnieszka Wiśniewska z Biura Toruńskiego Centrum Miasta.

O godzinie 16.00 Prezydent Miasta Torunia oraz Biskup Toruński złożą mieszkańcom świąteczne życzenia, podzielą się opłatkiem oraz zasiądą wraz z torunianami do wigilijnego stołu. Ciepły posiłek będzie wydawany od godziny 15.00.

Organizatorami wydarzenia są Biuro Toruńskiego Centrum Miasta i Toruńska Agenda Kulturalna. Plenerową Wigilię Miejską na Rynku Nowomiejskim wsparło kilkunastu toruńskich sponsorów. Finansowo wsparli przedsięwzięcie: „Geofizyka Toruń” S.A., EDF Toruń S.A., Firma Handlowo-Produkcyjna „Lux”, Nord Partner Sp. z o. o., Plasticon Poland S.A., Ambroszkiewicz i Beyger Unimetalex Spółka Jawna, Przedsiębiorstwo Instalacyjno-Budowlane Bud-Tech sp. z o.o., Budlex S.A. Natomiast pomoc rzeczową przekazały firmy: Bresse Pol Sp. z o.o. — operator sklepów sieci handlowej POLO Market, RUG RIELLO Urządzenia Grzewcze S.A., Krajowa Spółka Cukrowa S.A., CSK food enrichment Sp. z o. o., „Nova Trading” S.A., Fundacja „Bank Żywności” w Toruniu, Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A., Fabryka Cukiernicza Kopernik S.A., Cukiernia „Sowa”, Cukiernia „Lenkiewicz”, Pierogarnia „Stary Toruń” oraz Hurtownia Artykułów Biurowych Jerzy Nehring.

W organizację Wigilii Miejskiej zaangażowane są również miejskie jednostki: przede wszystkim Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o., Straż Miejska, „Targi Toruńskie” Sp. z o.o., a także Miejski Zarząd Dróg i Wydział Gospodarki Komunalnej. Pomocą przy rozdawaniu paczek służyć będą skauci z Kręgu Wędrowników Św. Wojciecha Sieci Samodzielnych Zastępów „PuSzcza”.

Organizacja ruchu wokół Rynku Nowomiejskiego

W sobotę, 20 grudnia 2014 roku, w godzinach 7.00–20.00 zostanie zamknięta zachodnia pierzeja Rynku Nowomiejskiego, będąca przedłużeniem ulicy Prostej.

Południowa i wschodnia pierzeja pozostają otwarte dla ruchu samochodowego, aby utrudnienia komunikacyjne wokół Rynku były jak najmniejsze.

Harmonogram „Kolędowania przy Szopce Bożonarodzeniowej”
Rynek Nowomiejski, start zawsze o godzinie 16.00

22.12 Zespół „Iskierki” i Grupa Keyboardowa z MDK
23.12 Chór Akademicki „Studnia Jakubowa”
25.12 Zespół „Drink Bar”
26.12 Teatr Impresaryjny „Afisz”
27.12 Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Toruniu
28.12 Klub Seniora „Podgórski Walczyk”
29.12 Dzieciaki Śpiewaki oraz Studio Piosenki „Stars” z OPP „Dom Harcerza”
30.12 Kapela Góralska
02.01 Świąteczne karaoke!
03.01 Zespół „Klarstrun”
04.01 Teatr Muzyczny „Mała Rewia”
05.01 Zespół Muzyczny „Claritas”
Jarmark Bożonarodzeniowy

W jaki sposób święty Mikołaj jest w stanie zdążyć z rozdaniem prezentów? Jak wyglądają święta na plaży a jak na Biegunie Północnym? Zwyczaje i świąteczne obrzędy w różnych krajach to motyw przewodni tegorocznej oprawy artystycznej Jarmarku Bożonarodzeniowego, który odbędzie się w dniach 12–23 grudnia 2014 roku na Rynku Staromiejskim w Toruniu.

Warsztaty artystyczne, podczas których będzie można zrobić kartki świąteczne, pokaz kulinarny, a także Wielki Slalom Świąteczny — to jedynie niektóre z atrakcji tegorocznego Jarmarku Bożonarodzeniowego.

- Oprawa artystyczna wydarzenia obejmuje różnorodne warsztaty artystyczne i edukacyjno-kulturalne. Dzieci będą mogły zarówno samodzielnie przygotować ozdoby na choinkę, jak i samą choinkę z różnych materiałów. Wspólnie przygotujemy także prezenty, które będzie można przytulić, a nawet schrupać — zapowiada Maria Tuchowska z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego nie zabraknie ciekawych animacji i występów teatralnych. Aktorzy Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego przedstawią legendy bożonarodzeniowe i obrzędy z różnych krajów. Natomiast aktorzy z Teatru Frajda zaproszą dzieci na poszukiwanie pierwszej gwiazdki na Rynku Staromiejskim.

- Wielki Slalom Świąteczny, czyli wyścigi z zakupami i pakowanie prezentów na czas, odbędzie się w niedzielę, 21 grudnia 2014 roku, w godzinach 11.00–14.00. Dla tych, którzy przygotowanie świątecznych prezentów odkładają na ostatnią chwilę, przygotowaliśmy warsztaty artystyczne, podczas których będzie można się zapoznać z różnymi pomysłami na własnoręcznie wykonane prezenty — dodaje Maria Tuchowska.

Bardzo ciekawie zapowiadają się także warsztaty edukacyjno-kulturalne przewidziane w piątek, 19 grudnia 2014 roku. Podczas zajęć z astronomem dzieci będą miały możliwość dowiedzieć się wszystkiego o Pierwszej Gwiazdce.

Pojawi się także szansa na wysłanie własnoręcznie wykonanej kartki świątecznej, w tym wykonanej metodą quillingu. Animatorzy będą zachęcać do przesłania życzeń podopiecznym portalu Marzycielska Poczta — chorym dzieciom, które marzą właśnie o dostaniu tradycyjnego listu lub kartki.

Organizatorem Jarmarku Bożonarodzeniowego są Targi Toruńskie. Oprawę artystyczną przedsięwzięcia przygotowali Toruńska Agenda Kulturalna i Urząd Miasta Torunia. Program Jarmarku Bożonarodzeniowego można znaleźć w serwisie Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Muzyczna Noc Sylwestrowa

Energetyczne Brathanki będą muzyczną gwiazdą toruńskiego Sylwestra, który odbędzie się w godzinach 22.30–1.30 na Rynku Staromiejskim. Tradycyjnie o północy odbędzie się widowiskowy pokaz fajerwerków.

Toruński Sylwester odbędzie się w konwencji muzycznego koncertu — na scenie na Rynku Staromiejskim wystąpią dwa popularne zespoły: Brathanki i Trubadurzy. Sylwestrowy koncert rozpocznie się o godzinie 22.30 występem Trubadurów.

- W tym roku zdecydowaliśmy się zmienić dotychczasową konwencję sylwestrowej nocy. Na Rynku Staromiejskim — inaczej niż miało to miejsce w ubiegłym roku — stanie tradycyjna scena, a nie dziesięciometrowa stalowa konstrukcja, czyli boombox — zapowiada Agnieszka Marecka z Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Jak co roku, torunianie będą mogli złożyć sobie noworoczne życzenia w scenerii widowiskowego pokazu fajerwerków.

Gwiazdą sylwestrowej nocy będą żywiołowe Brathanki, łączące róże gatunki muzyczne: folk, pop i rock. Ten popularny zespół założył w 1998 roku Janusz Mus — akordeonista i puzonista, który do swojego muzycznego projektu zaprosił zaprzyjaźnionych muzyków współpracujących z czołowymi artystami polskiej estrady: Piotra Królika — perkusistę, Grzegorza Piętaka — gitarzystę basowego, Stefana Błaszczyńskiego — flecistę, Jacka Królika — gitarzystę i Adama Prucnala — skrzypka i klawiszowca oraz wokalistkę Hanię Chowaniec „Rybkę”, z którą wspólnie grali swoje pierwsze koncerty. Po odejściu Hani Chowaniec w zespole śpiewało kilka wokalistek: Halina Mlynkowa, Ania Mikoś, Magda Rzemek czy Aleksandra Chodak. Aktualną wokalistką zespołu jest Agnieszka Dyk, która wygrała „Szansę na sukces” piosenką „Czerwone korale”.

- Podczas toruńskiego sylwestra usłyszymy najbardziej znane przeboje zespołu: „Czerwone korale”, „W kinie w Lublinie”, „Gdzie ten, który powie mi”, „Za wielkim morzem”, „Siebie dam po ślubie” czy „Mamo, ja nie chcę za mąż” — dodaje Agnieszka Marecka.

Występ Brathanków poprzedzi koncert zespołu Trubadurzy. Ta legendarna muzyczna grupa została założona w 1965 roku przez Krzysztofa Krawczyka, Mariana Lichtmana, Sławomira Kowalewskiego, Jerzego Krzemińskiego i Bogdana Borkowskiego. W 1965 roku do zespołu na krótko dołączyła Sława Mikołajczyk, zaś w 1967 roku Ryszard Poznakowski. Zespół wylansował wiele znanych przebojów. Podczas sylwestrowego koncertu w Toruniu usłyszymy niektóre z nich, m.in. „Znamy się tylko z widzenia”, „Przyjedź mamo na przysięgę”, „Cóż wiemy o miłości”.

- Sylwester Miejski organizowany jest w trybie imprezy masowej. Dbamy nie tylko o atrakcyjną oprawę artystyczną, ale także o bezpieczeństwo uczestników zabawy. Oznacza to zakaz wnoszenia na teren wydarzenia fajerwerków i napojów alkoholowych — wyjaśnia Agnieszka Marecka.

Święto Trzech Króli

Barwna parada, której bohaterami będą Kacper, Melchior i Baltazar, przemierzy toruńską starówkę we wtorek, 6 stycznia 2015 roku. Barwny orszak wyruszy o godzinie 15.00 z Rynku Staromiejskiego i przejdzie ulicą Szeroką na Rynek Nowomiejski, gdzie odbędzie się koncert Majki Jeżowskiej. W tym roku dla najmłodszych uczestników parady zostały przygotowane specjalne atrakcje — złote korony, konkurs na najlepsze jasełkowe przebranie, a także hiszpańskie łakocie podarowane przez Konsula Honorowego Rzeczypospolitej Polskiej w Pampelunie.

Efektowną paradę uświetni Orkiestra Dęta z Wagańca, a smakołyki i maskotki będą rozdawać najmłodszym wróżki. W świątecznym przemarszu wystąpią aktorzy Teatru „Baj Pomorski” ucharakteryzowani na Kacpra, Melchiora, Baltazara, Maryję, Świętego Józefa i Archanioła Gabriela, a także żywe maskotki wcielające się w postacie z lubianych przez dzieci bajek. Nie zabraknie motoryzacyjnego akcentu — w paradzie zostaną wykorzystane sportowe i zabytkowe samochody z Automobilklubu Toruńskiego.

- W tym roku najmłodsi uczestnicy parady będą mogli wziąć udział w konkursie na najciekawsze jasełkowe przebranie i wygrać cenne nagrody Prezydenta Miasta Torunia, takie jak tablet, aparat cyfrowy czy odtwarzacz MP4. Wystarczy zaskoczyć nas swoją kreatywnością i niebanalnym strojem oraz wysłać nam zdjęcie wykonane podczas parady. Szczegółowe informacje na temat konkursu można znaleźć w serwisie internetowym Toruńskiej Agendy Kulturalnej — zapowiada Małgorzata Piontek z Toruńskiej Agendy Kulturalnej. Dodatkowym, barwnym akcentem, który po raz pierwszy pojawi się na toruńskiej paradzie, będą złote, kartonowe korony na głowach dzieci, a także słodkie upominki ufundowane przez Konsula Honorowego Rzeczypospolitej Polskiej w Pampelunie, Pana Angela Tellechea Goyena.

W paradzie zostaną wykorzystane figury zwierząt: słonia, osła i wielbłąda, a na świąteczny orszak spadnie barwny deszcz konfetti. Atrakcją świątecznego popołudnia będzie koncert Majki Jeżowskiej. Artystka występuje zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłej publiczności.

Dzieci znają nie tylko popularne utwory Majki Jeżowskiej, a wśród nich z pewnością piosenkę o mamie, co ma włosy jak atrament do słów Agnieszki Osieckiej, ale także kolorowy, sceniczny wizerunek artystki — dodaje Małgorzata Piontek. Występ Majki Jeżowskiej zaplanowany jest po przemarszu świątecznej parady o godzinie 15.30 na Rynku Nowomiejskim.

W Toruniu, wzorem hiszpańskich miast, Święto Trzech Króli jest najhuczniej obchodzonym świętem w okresie bożonarodzeniowym. Według tradycji Trzej Królowie przybywają ze Wschodu i przywożą dzieciom słodycze, cukierki lub drobne upominki. Święto Trzech Króli obchodzone jest w wielu europejskich krajach, m.in. w Austrii, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii, Słowacji, Szwajcarii, Włoszech, Szwecji, Finlandii oraz w trzech landach niemieckich: Badenii-Wirtembergii, Bawarii i Saksonii-Anhalt.

Organizatorami wydarzenia są Urząd Miasta Torunia i Toruńska Agenda Kulturalna.

Ograniczenia w ruchu

We wtorek, 6 stycznia 2015 roku, w godzinach od 14.00 do 17.30, zostaną zamknięte dla ruchu ulica Prosta na odcinku od ulicy Jęczmiennej do ulicy Browarnej oraz ulica Świętej Katarzyny u zbiegu ulic Sienkiewicza i Świętego Jakuba, a także ulica Świętego Jakuba na wysokości ulicy Szpitalnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto