Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świąteczna Bitwa Gwiazd rozgrzeje Toruń! Curlerzy będą pchać kamienie i szorować lód

Agnieszka Chmielewska
Świąteczna Bitwa Gwiazd w niedzielę 14 grudnia. Organizatorzy: Mateusz Kulik, Piotr Czołgowski i Radosław Kowalski
Świąteczna Bitwa Gwiazd w niedzielę 14 grudnia. Organizatorzy: Mateusz Kulik, Piotr Czołgowski i Radosław Kowalski Sławomir Kowalski
Kochają mróz i doskonałą zabawę! Mówi się o nich, że są sportowcami-dżentelmenami. Curlerzy z Torunia już po raz 5. zakładają czapki Mikołajów i rozpalają lód! Świąteczna Bitwa Gwiazd już w niedzielę!

Niedziela 14 grudnia, godzina 8.00. Właśnie wtedy w Toruniu wystartuje Wielka Świąteczna Bitwa Gwiazd w Curlingu. To już jej jubileuszowa piąta edycja. Na lodowisko Mentor wyjadą noga w nogę mieszkańcy Torunia, dziennikarze, naukowcy, biznesmeni i sportowcy. Będą grać, żeby pomóc innym. Tym razem curlingowe Mikołaje będą zbierać na prezenty dla podopiecznych Hospicjum Nadzieja.

Dlaczego curling to sport dżentelmenów?
Radosław Kowalski: - Bo taka jest prawda! W curling gra się przede wszystkim dla przyjemności, a to oznacza, że gra się fair i nie oszukuje. W curlingu nie ma sędziów, tym bardziej ważna jest uczciwość zawodników. Jeśli w trakcie gry któryś z nich, przypadkowo, dotknie kamień - czy to nogą, czy szczotką, od razu się do tego przyznaje i taki kamień jest już "spalony". Poza tym przed meczem curlerzy obu zespołów podają sobie dłonie i wypowiadają formułkę "dobrej gry", zaś po spotkaniu wszyscy dziękują sobie wzajemnie za uczciwą rywalizację. A zwycięzcy zapraszają pokonanych na lampkę... czegoś tam!

- Podajemy sobie ręce i życzymy "dobrej gry". Potem dziękujemy za rywalizację fair play i razem świętujemy.
Radosław Kowalski, współorganizator Świątecznej Bitwy Gwiazd.

Jakie gwiazdy grały w Świątecznej Bitwie Gwaiazd?
Radosław Kowalski: - Grali z nami żużlowcy, a wśród nich Adrian Miedziński, Karol Ząbik i trener Jan Ząbik, wioślarze z wicemistrzem olimpijskim z Pekinu Łukaszem Pawłowskim i trzykrotnym uczestnikiem IO Sławomirem Kruszkowskim na czele. Grali z nami laskarze Pomorzanina Toruń, siatkarze AZS-u UMK Toruń, zawodniczki klubu Karate Kumade, znakomity łyżwiarz figurowy Mariusz Siudek.
Mogliśmy liczyć na znanych dziennikarzy: Paweł Burlewicz z Przeglądu Sportowego i Euro-sportu, Krzysztof Kowalski z Faktu, Dariusz Łopatka z Nowości, Agnieszka Chmielewska z Radia ZET Gold, Michał Zaręba z Radia PiK, Marek Siwik i Jakub Lempski z KP Sport. W curling bawili się radni Torunia Jacek Kowalski i Michał Jakubaszek. Kamienie po lodzie puszczał też rzecznik prasowy UMK, a obecnie przewodniczący Rady Miasta Marcin Czyżniewski. Gościmy Karola Lejmana i Jana Konikiewicza z firmy One Sport.

Jakie atrakcje w tym roku?
Mateusz Kulik: - Ze wszystkimi zawodnikami będzie można zrobić sobie zdjęcia, z chęcią będą rozdawać swoje autografy. Dla wszystkich zawodników, kibiców i entuzjastów curlingu, którzy przybędą na bitwę przygotowaliśmy poczęstunek - smaczne wypieki, do ogrzania się kawę i herbatę. A prosto z Laponi przyfrunie do nas Święty Mikołaj! W tym roku wystąpią: zespół prezesów z naszego województwa, drużyna łączona wioślarzy i kolarzy oraz wiele innych. Mogę zdradzić, że będą z nami wioślarze Sławomir Kruszkowski, Łukasz Pawłowski, znany komentator Tomasz Zimoch, były łyżwiarz figurowy Mariusz Siudek, futboliści Angels Toruń.Nagrodą dla wygranych jest wielki puchar.

Komu już pomogliście?
Mateusz Kulik: - W 2010 zbieraliśmy pieniądze, żeby pomóc Domowi Dziecka nr 2 w Toruniu, w 2011 i 2012 Stowarzyszeniu dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej i ich rodzin Dziewiętnastka, a w 2013 Stowarzyszeniu dzieciom i młodzieży Wędka im. każdego Człowieka. Dofinansowujemy wakacje, wyposażenie, orgaznizacji festynów, remoncie pomieszczeń. Teraz pomożemy Hospicjum Nadzieja.

- Naszymi faworytami są wszyscy, którzy chcą pomóc. Zwycięzcami są dzieci, którym pomagamy - mówi Mateusz Kulik, organizator Świąteczej Bitwy Gwiazd.

Skąd nazwa Świąteczna Bitwa Gwiazd?
Mateusz Kulik: - Świąteczna - bo pomagamy dzieciom w okresie świąt Bożego Narodzenia. Bitwa - bo to nie zwykły turniej, prawdziwymi zwycięzcami są dzieci, a my bijemy kolejne rekordy dla nich. Gwiazd - bo każdy, kto dołącza się do naszej inicjatywy zostaje Gwiazdą, niosąc pomoc, to każdy mieszkaniec.

Co zrobić, żeby zostać curlerem w Toruniu?
Radosław Kowalski: - Trenujemy na lodowisku Mentor Sport przy Szosie Chełmińskiej dwa razy w tygodniu. W soboty od godz. 21. 00 i w niedziele w godz. 8.30-10.30. Przygodę z curlingiem można rozpocząć w każdym wieku - jako dziecko, dorosły czy senior. To sport dla wszystkich. Wystarczy przyjść na trening, spróbować swoich sił, zobaczyć, na czym polega curling i jak się "łyknie" bakcyla, można już pozostać z nami. A po kilku miesiącach treningów występować w turniejach towarzyskich w całym kraju bądź nawet w mistrzostwach Polski. Klub MKS Axel Toruń zapewnia podstawowy sprzęt do curlingu, czyli tzw. slajdy (teflonowe nakładki na buty), szczotki i kamienie. Osoba, która pierwszy raz przyjdzie na trening, powinna "mieć" jedynie luźne sportowe spodnie (nie dżinsy!) oraz buty na zmianę, na płaskiej podeszwie. Poza tym dużą dawkę dobrego humoru! Curlingu nauczą zawodnicy naszej sekcji. Jesteśmy bardzo cierpliwi!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto