MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Stopy procentowe EURO bez zmian, jednak raty kredytów będą wyższe

Artur Osak
Tomasz Młynek
Zgodnie z oczekiwaniami większości inwestorów w Europie, ani Bank Anglii, ani Europejski Bank Centralny nie wprowadził 9 czerwca 2011 roku zmian w polityce monetarnej, utrzymując stopy procentowe na nie zmienionych poziomach.

Stopy procentowe pozostały na poziomie 1,25 proc. Jednak jednocześnie Prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean - Claude Trichet podkreślił, że EBC z dużymi obawami i niepokojem obserwuje rosnącą niepewność w gospodarce Strefy Euro oraz utrzymującą się powyżej 2,5 proc. inflację.

Decyzja, aby pozostawić obecne stopy procentowe zapadła jednogłośnie, ale EBC zasugerował możliwość ich podniesienia w bliskiej przyszłości, gdyby inflacja rosła nadal. Według prognoz zawartych w komunikacie Europejskiego Banku Centralnego w 2011 roku PKB wyniesie 1,5-2,3 proc., w 2012 0,6-2,8 proc., a inflacja w najbliższych miesiącach pozostanie powyżej 2 proc.

Według analityków rynku finansowego, brak podwyżki stóp procentowych nie oznacza stabilności w kredytach zaciągniętych we wspólnej walucie Europy, ponieważ oprocentowanie kredytu zależy tylko pośrednio od wysokości głównej stopy refinansowej, a bezpośrednio od kształtowania się 3-miesięcznej stawki Euribor, a ta - wyznaczana każdego dnia stawka - wzrosła 9 czerwca do poziomu 1,464 proc., czyli najwyższego od kwietnia 2009 r. Analitycy przewidują, że wskaźnik ten nadal będzie rósł.

domnakredyt.gratka.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto