Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stop przemocy w rodzinie

Marianna Mucha
Toruńskie Centrum Caritas pomaga 30 rodzinom, w których pojawia się przemoc. Od września realizowany jest projekt ,,Stop przemocy w rodzinie’’.

Toruńskie Centrum Caritas włącza się aktywnie w kierunek działań wyznaczony przez lokalne i regionalne strategie rozwiązywania problemów społecznych. W okresie od września 2014 do grudnia 2015 r. jest realizatorem projektu finansowanego z Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach programu Obywatele dla demokracji.

Projekt ma na celu zdynamizowanie procesu ponownej integracji rodzin poprzez wprowadzenie zmian ograniczających i całkowicie eliminujących powstawanie sytuacji przemocowych w rodzinie poprzez m.in. wskazanie uczestnikom nowych pól aktywności, właściwych form komunikacji, rozładowywania napięcia oraz przywrócenia właściwych funkcji rodzinie. W szerszej perspektywie projekt ma na celu zmniejszanie różnic społecznych na poziomie lokalnym. Projekt jest realizowany w miejscach wymagających podejmowania działań związanych z rewitalizacją społeczną na terenie Torunia i Chełmży i skierowany jest do 30 rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym z powodu występującej przemocy.

Grupa docelowa to osoby z rodzin ubogich, beneficjenci Opieki Społecznej, nie radzący sobie z trudnościami wychowawczymi, komunikacją w rodzinie, osoby nie potrafiące radzić sobie z własnymi emocjami, wymagające działań naprawczo-korekcyjnych. Niezmiernie ważne jest, aby pomóc rodzinom z tymi problemami, ponieważ dzieci wychowywane w środowiskach dysfunkcyjnych powielają niewłaściwe wzorce zachowań, traktując przemoc jako element komunikacji.

W ramach prowadzonych form wsparcia realizowana jest praca środowiskowa. Opiekunowie rodzin systematycznie odwiedzają rodziny z problemem przemocy w miejscu zamieszkania, udzielają wsparcia, przeprowadzają rozmowy wychowawcze, ukierunkowują na podejmowanie działań stabilizujących sytuację socjalną. Biorą czynny udział w życiu rodzinnym, angażują się w problemy wychowawcze małoletnich ofiar. Obecność opiekunów rodzin w trudnych środowiskach pozwala na utrzymanie prawidłowych relacji, wzajemnej komunikacji, zażegnania sporów oraz konfliktów wewnątrzrodzinnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto