Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spis Powszechny 2021. Na te pytanie nie musisz odpowiadać w Spisie Powszechnym! Sprawdź

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Fot. Polska Press
Spis Powszechny 2021. Wraz z początkiem kwietnia ruszył Narodowy Spis Powszechny. Spisać się można samodzielnie wchodząc na stronę spis.gov.pl. Jeśli nie mamy dostępu do Internetu możemy wysłać na numer infolinii 22 279 99 99 lub zadzwonić do Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego, który skontaktuje z nami odpowiednią osobę do spisania naszych danych telefonicznie lub w miejscu zamieszkania. Spis jest obowiązkowy. O co nas zapytają? Na które pytania nie musimy odpowiadać? Oto szczegóły!

Zobacz video: Dodatkowe pieniądze dla emerytów

Spis Powszechny 2021. Oto pytania

Spis jest zbiorem informacji o polskim społeczeństwie. Na podstawie danych w nim uzyskanych i ich analizie wydawane są różne decyzje na szczeblu ogólnopolskim czy samorządowym. M.in. na podstawie danych ze spisu o strukturze wiekowej czy zawodowej ludności przyznawane są różne dotacje dla poszczególnych gmin, czy miast. Przedsiębiorcy czy inwestorzy na danym terenie także potrzebują danych. Ale w spisie pojawiają się również pytania, które można uznać za intymne. A na te nie musimy odpowiadać. O które pytania chodzi?

O tym więcej w poniższej galerii:

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w programie "Money" powiedział, że pytania o wyznanie i wiarę, podobnie jak pytania o przynależność do mniejszości etnicznych nie są obowiązkowe. Konstytucja zabrania zadawania takich pytań i domagania się obowiązkowej odpowiedzi.

Anonimowość gwarantowana

W ocenie prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, który odpowiada za organizację Spisu Powszechnego są to jedyne pytania, na które respondenci nie muszą odpowiadać, jeśli nie chcą.

Warto jednak pamiętać, że spis gwarantuje anonimowość i nasze odpowiedzi nie zostaną wykorzystane ani upublicznione. Mogą jednak pomóc stworzyć charakterystykę społeczeństwa oraz pokazać zmiany, jakie zaszły w ciągu ostatnich dziesięciu lat. W poprzednich spisach pytania dotyczące wyznania i wiary też były zadawane. Co ciekawe, socjologowie od dłuższego czasu podkreślają, że Polska jest krajem najszybciej się laicyzującym. Być może odpowiedzi w spisie powszechnym mogłyby tę tezą potwierdzić lub obalić?

Przypomnijmy, że Narodowy Spis Powszechny jest obowiązkiem każdego obywatela. To oznacza, że spisać się musi każdy. Można to zrobić:

  • przez Internet, wchodząc na stronę spis.gov.pl.
  • telefonicznie, dzwoniąc na numer infolinii 22 279 99 99 lub do Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego, który skontaktuje z nami odpowiednią osobę do spisania naszych danych telefonicznie lub w miejscu zamieszkania.

Przy spisie pracują rachmistrzowie, ale ze względu na pandemię raczej nie będą odwiedzać nas w domach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto