Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spędź noc w muzeum na Zamku w Pieskowej Skale

redakcja
redakcja
19 lipca na Zamku w Pieskowej Skale organizowana jest druga ...
19 lipca na Zamku w Pieskowej Skale organizowana jest druga ... AZ
19 lipca na Zamku w Pieskowej Skale organizowana jest druga edycja "Nocy w muzeum" - będzie okazja żeby zwiedzić zamkowe ekspozycje muzealne i posłuchać muzyki.

Impreza rozpocznie się o godzinie 20 i potrwa do północy. Tego dnia oprócz stałych wystaw muzealnych organizatorzy przygotowali specjalny program z atrakcjami.

Wieczór rozpocznie się koncertem "Nikt tylko Ty – piosenka polska i francuska". W programie znajdą się standardy piosenki francuskiej i swingujące piosenki polskie od XX-lecia międzywojennego do współczesności, w wykonaniu: Paulina Kujawska (śpiew), Tomasz Drabina (akordeon), Michał Braszak (kontrabas), Gertruda Szymańska (instrumenty perkusyjne).

Po występie będzie można rozpocząć zwiedzanie Zamku z przewodnikiem lub indywidualnie. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Historia zamku w Pieskowej Skale

Przypomnijmy, że Zamek położony jest na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Początki Pieskowej Skały sięgają czasów Kazimierza Wielkiego, który polecił wybudować tu strażnicę strzegącą traktu handlowego wiodącego z Krakowa na Śląsk. Pod koniec XIV stulecia zamek przeszedł w ręce rodziny Szafrańców.

Obecny wygląd Pieskowa Skała zawdzięcza w znacznej mierze gruntownej przebudowie i rozbudowie, dokonanej około r. 1578 z inicjatywy Stanisława Szafrańca, wojewody sandomierskiego. Powstała wówczas imponująca renesansowa rezydencja, z dziedzińcem arkadowym i loggią widokową. Kolejny właściciel Michał Zebrzydowski wzniósł w XVII wieku fortyfikacje bastionowe, zamykające wielki dziedziniec zewnętrzny. Aktualnie zamek jest siedzibą muzeum - oddziału Zamku Królewskiego na Wawelu.

Wystawy:

Przemiany stylowe w dziejach sztuki europejskiej od średniowiecza po dwudziestolecie międzywojenne.

Ekspozycja ukazuje przemiany zachodzące w sztuce europejskiej od średniowiecza po dwudziestolecie międzywojenne. Można tu zobaczyć obrazy m.in. takich artystów jak: Goustave Courbet, Eugène Delacroix, Gaspard Dughet, Bartholomeus van der Helst, Giandomenico Tiepolo, Jacek Malczewski, Piotr Michałowski, czy Henryk Stażewski. Dziełom mistrzów europejskich i czołowych malarzy polskich towarzyszą wysokiej klasy meble (m. in. XV-wieczny kredens niderlandzki, barokowa szafa elbląska zdobiona kością barwioną na zielono) oraz tkaniny, takie jak gobeliny z historią Aleksandra Macedońskiego z pałacu Potockich w Krystynopolu. Można tu też podziwiać kolekcje artystycznych wyrobów złotniczych, ceramicznych, szklanych i metalowych (XVI-wieczna włoska majolika, czy secesyjne szkła z warsztatów Gallégo i Dauma w Nancy).

Historia Pieskowej Skały

Wystawa urządzona na II piętrze budynku bramnego ukazuje historię zamku. Wybór sali nie był przypadkowy, tu bowiem zachowało się oryginalne XVI-wieczne malowidło. Dzieje rezydencji i jej właścicieli zaprezentowano wielowątkowo. Obejmują one podstawowe fakty historyczne, genealogię właścicieli i plany zamku, odpowiadające poszczególnym fazom jego budowy. Są tu także portrety kolejnych właścicieli Pieskowej Skały – Wielopolskich i Mieroszewskich oraz widoki zamku zarówno z okresu przed wielkim pożarem w r. 1850, jak i z cza-sów po dokonanej przez Sobiesława Mieroszewskiego odbudowie. Najnowsze dzieje zamku opowiedziano za pomocą fotografii i dokumentów z czasów, gdy w Pieskowej Skale działał modny pensjonat i kiedy znalazły tu schronienie, ewakuowane z Wołynia, wojenne sieroty. Część ekspozycji związana jest z powstaniem styczniowym – Dolina Prądnika i sama Pieskowa Skała były bowiem ważną areną walk powstańczych. Szczególną wartość przedstawia patriotyczna biżuteria z czasów żałoby narodowej.

Galeria Malarstwa Angielskiego

W Pieskowej Skale znajduje się najważniejsza w Polsce kolekcja malarstwa angielskie-go. Obrazy zostały przekazane na Wawel w r. 1931, w ramach bezcennej fundacji hrabiego Leona Pinińskiego. Zbiór 32 płócien mistrzów brytyjskich stanowił ważną część daru lwowskiego uczonego. Galeria Malarstwa Angielskiego prezentuje ten wartościowy zespół. Do najcenniejszych dzieł należą portrety przypisywane m.in. Godfreyowi Knellerowi, Philipowi Mercierowi, Joshua Reynoldsowi, czy George’owi Romneyowi oraz dwa sygnowane pejzaże, pędzla George’a Morlanda. Obrazy zostały wyeksponowane w taki sposób, by przywołać klimat angielskich galerii pałacowych. Z tego właśnie powodu w salach pojawiły się angielskie meble
z wieków XVIII i XIX, zastosowano też na pozór archaiczny system oświetlenia, a w oknach upięto zasłony. Ważną rolę odgrywa kolorystyka ścian inspirowana angielskimi wnętrzami z końca XVIII oraz XIX wieku.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto