Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skład rodziny i dochód - z tym wnioskujący w ramach „Rodziny 500 plus” mają najczęstsze problemy

redakcja, (mo)
Pani Monika Filiks z synem Oliwierem formularz wypełniała w piątek w siedzibie MOPR-u przy ul. Batorego
Pani Monika Filiks z synem Oliwierem formularz wypełniała w piątek w siedzibie MOPR-u przy ul. Batorego Sławomir Kowalski
Kto złożył wniosek o 500 zł osobiście i pomylił się w formularzu, będzie wezwany przez urzędników. Jeśli natomiast zapomniał czegoś podać w oświadczeniu o dochodach - może sam zgłosić się z korektą. Wnioskujący online mogą powtórzyć działanie.

Tylko w Toruniu do soboty rodzice złożyli już ponad 5 tysięcy wniosków. Co ciekawe, już nie co trzeci (jak to było w pierwszych dniach), ale blisko co drugi wniosek wpływa online.

W Bydgoszczy, jak podała TVP Bydgoszcz, na 7 tysięcy wniosków błędy miało kilkaset. Najczęściej właśnie te złożone przez Internet, albo wysłane pocztą. Powtarzające się pomyłki to: zły adres, brak podpisu, błędnie podany PESEL. Podobne doniesienia płyną z całego kraju. Jak jest w Toruniu?

- Trudno nam sprecyzować, jaki jest odsetek wniosków z pomyłkami, ponieważ jeszcze ich nie rozpatrujemy - mówi Olga Okrucińska, rzeczniczka MOPR w Toruniu. - W Toruniu do 9 kwietnia wszystkie ręce zostały skierowane do przyjmowania wniosków. Dopiero w najbliższych dniach badać będziemy zgłoszenia. Już dziś wiemy jednak, co rodzicom sprawia największe problemy, gdy do nas przychodzą osobiście. To określenie składu rodziny, czy np. ująć dzieci z nieformalnych związków, czy nie? Kłopot sprawia też podanie dochodów.

Jeśli chodzi o dochód, to torunianie często pytają, czy wlicza się do niego zasiłki z pomocy społecznej oraz dodatek mieszkaniowy. - Nie. Zdecydowanie powtarzamy, że tych świadczeń nie należy ujmować. Natomiast jeśli chodzi o zarobki, które uzyskujemy z jakiejś pracy wykonanej na umowę-zlecenie, to - tak! Takie pieniądze do dochodu wliczamy - podkreśla Olga Okrucińska.

Jeśli składaliśmy osobiście „goły” formularz na dziecko drugie i kolejne w rodzinie, w przypadku błędu spodziewajmy się wezwania od urzędników - mailem lub esemesem. Jeśli natomiast składaliśmy prócz formularza także zaświadczenie o dochodzie i to w nim się pomyliliśmy, możemy przyjść i np. donieść brakujący dokument.

W przypadku wniosków składanych przez Internet, szczegółowe zalecenia reagowania na błędy wydało urzędnikom Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wynika z niego wyraźnie, że o wykrytej pomyłce urzędnicy mają nas poinformować mailem. - Rekomendujemy, aby w wezwaniu znajdował się przede wszystkim komunikat o preferowanym sposobie usunięcia nieprawidłowości, tj. powtórnym złożeniu prawidłowo wypełnionego wniosku za pośrednictwem danego kanału czy systemów teleinformatycznych - dotyczy to w szczególności kanału bankowego. Jest to możliwa alternatywa do wizyty w urzędzie - podkreśla ministerstwo.

Z monitoringu resortu wynika, że powtarzają się błędy takie jak:

1. Brak wskazania pierwszego dziecka w składzie rodziny, w przypadku wnioskowania o świadczenie wychowawcze wyłącznie na drugie i kolejne dzieci.

2. Brak wskazania współmałżonka w składzie rodziny.

3. Brak numeru PESEL członków rodziny.

4. Adres zamieszkania wnioskodawcy nie zgadza się z adresem organu właściwego.

5. Niekompletne dane teleadresowe.

Na te rubryki we wniosku więc uważajmy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto