Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Setna rocznica urodzin Kazimierza Górskiego. Szkoła w Rojewie upamiętnia postać wspaniałego trenera piłkarskiej reprezentacji Polski

Jan Szczutkowski
W 2008 r. na frontonie szkolnego budynku w Rojewie odsłonięto pamiątkową tablicę pamięci Kazimierza Górskiego. Na zdjęciu syn Kazimierza Górskiego - Dariusz (pierwszy z prawej) i Lesław Ćmikiewicz, jeden z "Orłów Górskiego"
W 2008 r. na frontonie szkolnego budynku w Rojewie odsłonięto pamiątkową tablicę pamięci Kazimierza Górskiego. Na zdjęciu syn Kazimierza Górskiego - Dariusz (pierwszy z prawej) i Lesław Ćmikiewicz, jeden z "Orłów Górskiego" Jan Szczutkowski
Setna rocznica urodzin Kazimierza Górskiego, legendarnego selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski, stanowiła piękny pretekst, by w mediach znów przybliżyć sylwetkę tego niezwykłego człowieka. To również okazja aby przypomnieć, że szkoła w podinowrocławskim Rojewie nosi imię wspaniałego trenera

Zobacz wideo: Wyższe świadczenie 500 plus? PiS chce zmian.

2 marca przypadała 100. rocznica urodzin pochodzącego ze Lwowa Kazimierza Górskiego, najwybitniejszego trenera piłkarskiego reprezentacji Polski, zmarłego w 2006 r. To za jego kadencji "Orły Górskiego" zdobyły medale olimpijskie - złoty w 1972 roku w Monachium i srebrny w 1976 roku w Montrealu, a także zajęły trzecie miejsce podczas mistrzostw świata w 1974 roku, w Niemczech, po wcześniejszym wyeliminowaniu Anglii na Wembley w Londynie.

Setna rocznica urodzin Kazimierza Górskiego, legendarnego trenera piłkarskiej reprezentacji Polski

Kazimierz Górski miał ogromne zasługi dla rozwoju piłki nożnej nie tylko w Polsce, ale również w Grecji do której wyjechał po rezygnacji z funkcji trenera po przegranym finałowym meczu z drużyną Niemieckiej Republiki Demokratycznej podczas Igrzysk Olimpijskich w Montrealu. W Grecji prowadził m.in. Panathinaikos Ateny i Olympiokos Pireus - z obydwoma zdobył mistrzostwo kraju. W plebiscycie tygodnika "Piłka Nożna" został uznany najlepszym trenerem XX wieku w Polsce.

Niepodważalne zasługi Kazimierza Górskiego zostały również docenione przez młode pokolenie Polaków. Kilka szkół wybrało Trenera Tysiąclecia, jak go określano, na swojego patrona. Wśród nich jest także szkoła w naszym regionie. W czerwcu 2008 roku ówczesne Publiczne Gimnazjum (dziś Szkoła Podstawowa) w Rojewie, pow. inowrocławski.

W 2008 r. Kazimierz Górski został patronem szkoły w Rojewie (pow. inowrocławski)

Niemały wpływ na tę decyzję - poza osiągnięciami szkoleniowymi Kazimierza Górskiego - miały również sukcesy sportowe uczniów miejscowej szkoły - podopiecznych Ryszarda Matyszewskiego, Violetty Buzuk i Jarosława Słomczewskiego. Z okazji nadania rojewskiej placówce oświatowej imienia Kazimierza Górskiego, jego syn Dariusz Górski, w towarzystwie m.in. Lesława Ćmikiewicza, Jerzego Kraski i Piotra Czechowskiego, członków teamu "Orłów Górskiego", odsłonił pamiątkową tablicę, ufundowaną przez Polski Związek Piłki Nożnej. W tym dniu szkoła otrzymała też sztandar na który uczniowie złożyli ślubowanie. Uroczystość zakończył mecz pomiędzy reprezentacjami szkoły i samorządowcami, wzmocnionymi byłymi zawodnikami polskiej reprezentacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto