Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rząd chce, by Polacy mieli jak najwięcej dzieci, dlatego przygotował "Strategię Demograficzną 2040"

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Dane demograficzne nie pozostawiają złudzeń, że jest nas coraz mniej. Program 500 plus nie sprawił, że w Polsce rodzi się więcej dzieci, dlatego rząd przygotowuje długoletnią strategię , w ramach której chce wprowadzić m.in. ochronę obojga rodziców przed zwolnieniem z pracy już w czasie ciąży. Czy ten plan zadziała?

WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Dane demograficzne nie pozostawiają złudzeń, że jest nas coraz mniej. Program 500 plus nie sprawił, że w Polsce rodzi się więcej dzieci, dlatego rząd przygotowuje długoletnią strategię , w ramach której chce wprowadzić m.in. ochronę obojga rodziców przed zwolnieniem z pracy już w czasie ciąży. Czy ten plan zadziała? WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>brak
Dane demograficzne nie pozostawiają złudzeń, że jest nas coraz mniej. Program 500 plus nie sprawił, że w Polsce rodzi się więcej dzieci, dlatego rząd przygotowuje długoletnią strategię , w ramach której chce wprowadzić m.in. ochronę obojga rodziców przed zwolnieniem z pracy już w czasie ciąży. Czy ten plan zadziała?

Zobacz video: Jedziesz na wakacje? Potrzebujesz szczepienia i certyfikatu

- Nie chcemy być – jak mówi papież Franciszek – taką bezpłodną Europą, chcemy, żeby Polska – w ślad za tym Europa – wzmacniała się również demograficznie, żeby działo się to poprzez wsparcie polskich rodzin – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji "Strategii Demograficznej 2040".

Czytaj więcej

To plan na wiele lat, który ma zachęcić Polki i Polaków do posiadania dzieci

Sytuacja daleka od marzeń

Według danych szacunkowych w Polsce w 2020 roku urodziło się 355 tysięcy dzieci, czyli o 20 tysięcy mniej niż rok wcześniej. Deficyt demograficzny na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy przekroczył 50 tysięcy. Tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Poznaj szczegóły

-Nie musimy Polaków przekonywać do tego, żeby mieli mieć dzieci, ale patrząc na dane demograficzne widzimy, że rzeczywista sytuacja odbiega daleko od marzeń i planów – mówiła na konferencji Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej.

Plan na lata. Co zakłada?

Rząd chce, by w Polsce rodziło się więcej dzieci, dlatego planuje wprowadzenie zmian na wielu obszarach. Dotyczą one m.in. sytuacji na rynku pracy, polityki mieszkaniowej, ochrony zdrowia, czy opieki nad najmłodszymi dziećmi To m.in.

-Gwarancja elastycznej pracy dla rodziców dzieci do lat czterech i gwarancję możliwości pracy w niepełnym wymiarze godzin;
-Zmniejszenie możliwości zawierania umów na czas określony – do dwóch umów maksymalnie na łącznie 15 miesięcy;
-Ochrona obojga rodziców przed zwolnieniem, w 1. roku życia dziecka ojcowie również mają być chronieni przed zwolnieniem z pracy, a w przypadku małżeństw ochrona ma dotyczyć ojców już w czasie ciąży;
-Pracodawca w momencie podpisywania umowy o pracę będzie musiał poinformować pracownika o wszystkich uprawnieniach związanych z rodzicielstwem;

Powrót do pracy ma rodzicom ułatwić m.in. kontynuacja sieci żłobków. Z kolei "Rodzinny kapitał opiekuńczy" (12 tys. zł na dziecko), ma pomóc rodzicom w powrocie do pracy, poprzez finansowanie opiekuna dla dziecka - niani lub dziadków.

W ramach polityki mieszkaniowej rządzący chcą, by Polacy mogli kupić mieszkanie bez wkładu własnego. Ma być też wprowadzony bon mieszkaniowy dla rodzin już mających dzieci, mieszkających w małych mieszkaniach;

Jeśli chodzi o opiekę zdrowotną, to rząd stawia na rozwój opieki prenatalnej, okołoporodowej i pediatrycznej oraz wyższe standardy opieki zdrowotnej.

By rozwodów było mniej rząd stawia na doradztwo rodzinne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto