Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rynek nieruchomości 2013/ 2014. Jakich mieszkań szukają Polacy?

Aleksandra Chomicka
materiały prasowe
W 2013 roku Polacy przeznaczyli oszczędności na nowe mieszkania. Zmiana optyki rynku: zmienić pierwsze na lepsze. Jak wyglądał rynek nieruchomości w 2013 i jakich mieszkań szukać będą Polacy w 2014?

Przez ostatnie lata przywykliśmy patrzeć na rynek mieszkaniowy przez pryzmat kredytów preferencyjnych. Od funkcjonowania rządowego programu pomocy dla kupujących mieszkania zależy - jak się wydawało - jego "być albo nie być". Tymczasem w minionym roku, kiedy takiej pomocy nie było - rynek nie tylko nie doznał zapaści, ale zaczął funkcjonować lepiej. Okazało się, że potrzebne są nie kredyty preferencyjne, a po prostu tanie...

Jak twierdzi większość pomorskich deweloperów, w sytuacji, gdy spadek stóp procentowych nie tylko wpłynął na oprocentowanie kredytów, ale również lokat - wiele osób zdecydowało się gromadzone dotychczas na bankowych kontach pieniądze przeznaczyć nie tylko na mieszkania inwestycyjne, ale przede wszystkim na poprawienie własnych warunków lokalowych. A mamy co odrabiać!

Aż 75,2 proc. najemców w Polsce żyje w za małych mieszkaniach - wynika z danych Eurostatu. Jest to najgorszy wynik w Europie. W przypadku wszystkich obywateli wynik ten jest co prawda lepszy (46,3 proc.), ale i tak plasuje Polskę na jednym z ostatnich miejsc w Europie. Mało kto wie, że zgodnie z europejskimi standardami każda zamieszkana kawalerka jest z założenia mieszkaniem za małym - przeludnionym.

W myśl metodologii stosowanej przez europejski urząd statystyczny, zarówno singiel, jak i bezdzietne małżeństwo powinno mieć do dyspozycji mieszkanie, w którym wydzielono pokój dzienny i sypialnię. Gdy tylko pojawi się potomstwo, mieszkanie trzeba zamienić na trzypokojowe, natomiast gdy rodzina składa się z małżeństwa i trójki dzieci, to wymagałaby nawet pięciopokojowej nieruchomości.

Takie trendy potwierdzają wypowiedzi (a przede wszystkim działania!) wielu deweloperów, którzy do najnowszych inwestycji wprowadzają nie tylko mieszkania cztero-, ale nawet pięciopokojowe, jednak - co ważne - przy zachowaniu ich kompaktowego charakteru. Co to znaczy? Więcej pokoi, ale nadal na jak najmniejszym metrażu.

Ciągle jeszcze jednak nikt nie pobił w tym mistrzostwa architektów doby PRL. którym udało się na 59,5 m kw. zmieścić 4 pokoje, osobną kuchnię, łazienkę i WC. Dzisiaj wrażenie przestronności uzyskuje się przez łączenie np. pokoju dziennego z kuchnią, co jednak wpływa ujemnie na komfort zamieszkania.

Dzisiaj szukający nowych mieszkań w celu poprawienia warunków bytowych rodziny mają jeszcze wyjątkowo dobrą sytuację: na rynku nadal jest nadpodaż, przede wszystkim właśnie w grupie mieszkań obszerniejszych, ale o mniejszej liczbie pokoi. To ostatnia kategoria lokali, w przypadku której deweloperzy skłonni są do negocjowania cen!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rynek nieruchomości 2013/ 2014. Jakich mieszkań szukają Polacy? - Pomorskie Nasze Miasto

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto