Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerem do Lasu Piwnickiego

UM Torunia
W niedzielę, 10 sierpnia 2014 r. odbędzie się Edukacyjny Rajd Rowerowy do rezerwatu Las Piwnicki.

W niedzielę, 10 sierpnia 2014 r. odbędzie się Edukacyjny Rajd Rowerowy do rezerwatu Las Piwnicki.

Impreza odbędzie się w godz. 11.00-15.00. Mogą w niej wziąć udział mieszkańcy Torunia i turyści, rodzice z dziećmi od 6 roku życia. Młodsze dzieci także są mile widziane, ale program warsztatów jest dostosowany do dzieci minimum 6-letnich. Dzieci w trakcie rajdu znajdują się pod opieką rodziców.

Trasa rajdu liczy 10 km terenami leśnymi. Rowerzyści pojadą ze Szkoły Leśnej na Barbarce do leśniczówki w Lesie Piwnickim i z powrotem. Okazją do zorganizowania imprezy jest oddanie do użytku wyremontowanego budynku Dworku Myśliwskiego, który będzie służył jako baza edukacji terenowej dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz studentów wydziałów biologicznych UMK.

W programie rajdu:

  • warsztaty edukacyjne dla uczestników: rozpoznawanie drzew i krzewów oraz zwierząt rezerwatu Las Piwnicki 
  • badania chemizmu wody ze stawów i Strugi Łysomickiej 
  • wykonanie kart zielnika
  • konkursy z nagrodami, dla każdego drobny upominek

Udział w rajdzie jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy pod nr tel. 56 657 60 85 - liczba miejsc ograniczona. Uczestnicy rajdu będą mogli bezpłatnie wypożyczyć rowery w Szkole Leśnej na Barbarce.
Organizatorami imprezy są Stowarzyszenie „Tilia” i Szkoła Leśna na Barbarce wspierane przez markę Beretta. Impreza jest finansowana z WFOŚiGW w Toruniu i budżetu Gminy Miasta Toruń.

***

Rezerwat „Las Piwnicki” utworzono 25 sierpnia 1956r. na powierzchni 25,83 ha rozporządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego. W 1981 roku obszar rezerwatu powiększono do 37,20 ha. Organem zarządzającym jest Nadleśnictwo Toruń. Pierwszym motywem objęcia ochroną Lasu Piwnickiego było niespotykane w regionie nagromadzenie pomnikowych okazów dębu (ponad 350 lat) i sosny (ponad 160 lat). W latach 70-tych XX w. starsze okazy sosen zaczęły obumierać, także dęby wykazują objawy starzenia się i stopniowo giną z drzewostanu. W lukach po obumarłych drzewach pojawia się podrost graba i osiki.  Aktualnym celem ochrony jest zachowanie wielogatunkowych zbiorowisk leśnych o cechach naturalnych, występujących na glebach wytworzonych z piasków terasowych i wydmowych. Obecnie rozwija się tam zespół łęgu olszowego (dominujący gatunek to olsza) i dwa podzespoły grądu niskiego i typowego (dominujący gatunek to grab). Niezwykłe wrażenie robią również znacznych rozmiarów dęby Lasu Piwnickiego.

Najnowsza historia rezerwatu związana jest z działalnością naukową i edukacyjną. Od początku utworzenia rezerwatu stanowił on doskonałą bazę badawczą dla Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, zwłaszcza dla studentów studiów biologicznych. W 1962 r. na terenie rezerwatu utworzono Stację Ekologiczną UMK w Toruniu, na którą zaadaptowano dworek myśliwski rodziny Meisterów, zlokalizowany na terenie rezerwatu. Inicjatorami utworzenia terenowej stacji badawczej byli: prof. dr. Jan Walas z Katedry Systematyki i Geografii Roślin UMK oraz inż. Kazimierz Sulisławski, ówczesny Wojewódzki Konserwator Przyrody. Na terenie rezerwatu w latach 70-tych XX w. prowadzone były badania w ramach Międzynarodowego Programu Biologicznego, dotyczące zjawisk biologicznych związanych z przepływem energii i materii oraz funkcjonowaniem ekosystemu leśnego. Badania były prowadzone przez zespół naukowców pod kierunkiem prof. dr Melityny Gromadskiej. Po zawieszeniu prac badawczych budynek został przekazany przez właściciela, czyli Nadleśnictwo Toruń, Stowarzyszeniu „Tilia”, które przeznaczyło go na działalność edukacyjną i badawczą w zakresie przyrody i ekologii min. prowadzenie badań naukowych i warsztatów dla młodzieży szkolnej i studentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rowerem do Lasu Piwnickiego - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto