Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rosną rachunki za ciepło. Rząd zapowiada kolejne dopłaty - dla mieszkańców i przedsiębiorstw ciepłowniczych

OPRAC.: Redakcja
Dopłaty do ogrzewania maja objąć także ogrzewających innymi paliami niż węgiel i ciepłownie.
Dopłaty do ogrzewania maja objąć także ogrzewających innymi paliami niż węgiel i ciepłownie. Adam88xx/Getty Images
Stawki za ogrzewanie rosną o kilkadziesiąt do kilkuset procent. Mieszkańcy spółdzielni i wspólnot już odczuwają podwyżki. Rząd przygotowuje kolejny program wsparcia - po tym dla ogrzewających węglem, program dopłat dla korzystających z innych paliw. Na brak opału i pieniędzy skarżą się też ciepłownie. Minister Łukasz Schreiber zapowiada, że będą podjęte decyzje ws. rozwiązania tego problemu rekompensatami lub dopłatami.

Zobacz wideo: Zimna krew w obliczu ognia. 10-letni bohater z Koronowa odznaczony

od 16 lat

Portal money.pl przypomniał, że prezes URE zatwierdził niedawno rekordowo wysokie stawki za ogrzewanie, które wynoszą od kilkudziesięciu do kilkuset procent. Wiadomo już, że wzrost opłat za ciepło odczują w czynszach mieszkańcy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Money.pl podkreśla, że mieszkańcy już sygnalizują takie podwyżki.

Ustawa o dodatku węglowym dla ogrzewających węglem uchwalona w lipcu, a co dla pozostałych?

W drugiej połowie lipca Sejm uchwalił ustawę o dodatku węglowym, przewidującą 3 tys. zł dla każdego gospodarstwa domowego, używającego węgla do ogrzewania, co musi być potwierdzone odpowiednim wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Zobacz także:
Dopłaty do węgla ruszają już w te wakacje. Jest już podpis Prezydenta! Sprawdź, kto uzyska rządową pomoc. Od kiedy można składać wnioski?

Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska poinformował, że przygotowany został projekt przewidujący rządowe wsparcie również dla osób opalających gospodarstwa domowe m.in. pelletem, olejem czy biomasą; projekt na wtorkowym posiedzeniu rządu zaprezentować minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Program dopłat ma być rozszerzony

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki w rozmowie z PAP odniósł się do kwestii dopłat do ogrzewania. "Wiadomo, że program dopłat do węgla ma być rozszerzony o instytucjonalne podmioty. Kiedy to nastąpi? Nie wiem. Jest już podobno gotowy projekt w rządzie" - powiedział Terlecki.

Jak zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki, do czwartku ma być gotowy projekt ustawy z różnymi mechanizmami wsparcia dla ogrzewających się innymi niż węgiel źródłami ciepła.

"Różne surowce podrożały w różnym stopniu. Dlatego ten mechanizm, nad którym zastanawiała się Rada Ministrów, musi w najwyższym stopniu sprawiedliwie odzwierciedlać te zwyżki" - powiedział premier po posiedzeniu rządu.

Zobacz także:

Dodatek węglowy. Kto skorzysta z rządowej dopłaty? Warunki wykluczą wspólnoty? Środków nie trzeba przeznaczać na zakup węgla?

Jak dodał, zlecił ministerstwu klimatu przygotowanie odpowiednich przepisów, w tym mechanizmu, który będzie starał się uwzględniać kilka zmiennych, obok wzrostu cen surowców.

To są projekty wspierające odbiorców ciepła. Co z producentami?

Money.pl pisało we wtorek, że choć do zimy zostało trochę czasu, to niektóre ciepłownie już mają problemy.

"Przedsiębiorstwa ciepłownicze już wcześniej znajdowały się pod kreską, ale obecne wysokie ceny węgla i gazu mogą je dobić. A to nie są pojedyncze przypadki. W takiej sytuacji znajduje się wiele przedsiębiorstw ciepłowniczych w kraju. Dla mieszkańców spółdzielni i wspólnot to bardzo zła wiadomość" - podał portal.

Przedsiębiorstwa ciepłownicze skarżą się zarówno na brak dostępu do opału, jak i fakt, że nie mają pieniędzy na jego zakup.

O te informacje był pytany we wtorek w Programie Trzecim Polskiego Radia przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów; dopytywano go, czy rząd dostrzega zagadnienie i czy te podmioty mogą liczyć na jakąś pomoc.

Schreiber zapowiada, że mają być "jakieś rekompensaty czy dopłaty" dla ciepłowni

"Dostrzegamy problem, rozmawialiśmy także na ten temat dzisiaj na Radzie Ministrów. Premier to zapowiedział, jutro jest kolejne spotkanie, zresztą takie cykliczne, które się odbywają w kancelarii premiera z udziałem odpowiednich ministrów: ministra klimatu, ministra aktywów państwowych, ministra finansów, ministra infrastruktury. Będą decyzje podjęte w sprawie rozwiązania tego problemu jakimiś rekompensatami czy dopłatami. Będą informacje jeszcze myślę w tym tygodniu, które premier i ministrowie przekażą opinii publicznej" - odpowiedział Schreiber. (PAP)

Dyrektywa: "Zwiększyć wydobycie węgla!"

Przypominamy, wśród unijnych sankcji nałożonych na Rosję w związku z agresja na Ukrainę jest m.in. embargo na węgiel. W ubiegłym tygodniu rzecznik rządu Piotr Müller zaznaczał, że rząd już jakiś czas temu przekazał dyrektywę do spółek Skarbu Państwa zajmujących się wydobyciem węgla, że "należy, tam gdzie to możliwe, technicznie zwiększyć wydobycie węgla tak, żeby zwiększyć jego krajowe wydobycie i tym samym poprawić bezpieczeństwo Polski".

Polska Press/PAP

Fotowoltaika jest dziś tak popularna, że nieraz zapominamy o jej minusach. Część z nich wiąże się z samymi panelami, inne dotyczą kwestii pobocznych, ale wszystkie warto wziąć pod uwagę przed zakupem paneli.

 Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów.

Fotowoltaika ma nie tylko plusy. Oto 12 minusów paneli słone...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Rosną rachunki za ciepło. Rząd zapowiada kolejne dopłaty - dla mieszkańców i przedsiębiorstw ciepłowniczych - Gazeta Pomorska

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto