Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Romantyczny zakątek stworzony z kamienia

Janusz Milanowski
Odnowione zostaną też stara brama i mury
Odnowione zostaną też stara brama i mury Andrzej Kamiński
Zaniedbany, ale niezwykle urokliwy zakątek starówki czeka bardzo dobra zmiana. W przestrzeni między starymi murami powstanie kamienny ogród ze sceną.

Chodzi o miejsce między dwiema liniami murów obronnych - murem wysokim od strony ulicy Podmurnej oraz murem niskim, biegnącym wzdłuż dawnej fosy. „Kamienny ogród przy ul. Podmurnej 8”, bo tak brzmi nazwa całego projektu, zakłada również uporządkowanie terenu wokół dawnego placu zabaw, oczyszczenia murów oraz konserwację bramy w pobliżu ul. Ciasnej.

Nowa - stara przestrzeń

Na pomysł restauracji tego romantycznego zakątka wpadło Biuro Toruńskiego Centrum Miasta. Koncepcja jest dziełem Miejskiej Pracowni Urbanistycznej i konsultacji społecznych. Magistracki wydział inwestycji i remontów już szuka wykonawcy.
W projekcie zawarto m.in. pomysł ustawienia drewnianej sceny, kamiennych siedzisk i wytyczenia alejek. Pojawią się także nowe rośliny. - Nie powstanie tu jakaś nowa przestrzeń, ale istniejąca zostanie doprowadzona do cywilizowanej formy - mówi Aleksandra Iżycka, szefowa BTCM. - Teren zostanie wyrównany, mury oczyszczone. Sądzę, że każdy się z tego ucieszy. Myśleliśmy również o szachownicy, na której można grać w takie szachy, jak w Piernikowym Miasteczku. Siedziska mają być porządne i estetyczne,.

Ogród zamiast podwórek

Pomysł kamiennego ogrodu zostanie wpisany do tegorocznego budżetu Torunia. Koszt to ok. 50 tys. zł. Pieniądze zostaną przesunięte z innego, dotyczącego starówki projektu „Mojego podwórka”; adresowanego do wspólnot mieszkaniowych, które mogły starać się o dofinansowanie zagospodarowania najbliższego otoczenia, np. na stworzenie niewielkich placów zabaw dla najmłodszych. Chętnych na dotacje było jednak dużo mniej niż wynosiła pula pieniędzy. Dlatego pozostałe środki postanowiono wykorzystać na stworzenie nowego miejsca odpoczynku i rekreacji. Wszystkie prace prowadzone w tym zakątku będą odbywały się pod nadzorem służb konserwatorskich.

Skąd ten mur

W 1354 r. toruńscy mieszczanie uznali, że z Krzyżakami im nie po drodze. Spalili więc ich zamek, zabezpieczając w ten sposób niezależność miasta. Musieli jednak w jakiś sposób załatać wyrwę, powstałą w systemie fortyfikacji
Problem ten stawał się coraz bardziej palący wraz z rozwojem artylerii. Dlatego właśnie na początku XVII wieku zbudowano fosę oraz nowy mur równoległy, ale niższy od tego, który od średniowiecza osłaniał Stare Miasto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto