Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w Kodeksie Pracy. Małżeństwo uchroni przed zwolnieniem! Będzie dłuższy urlop? Oto szczegóły!

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Rząd przygotowuje zmiany w Kodeksie Pracy. Umowy na czas określony nie będą mogły być nadużywane wobec młodych pracowników. Szczególną troską mają być objęte małżeństwa – pary po ślubie, jeśli spodziewają się dziecka, nie będą mogły być zwolnione. Istnieje też duża szansa na zwiększenie wymiaru urlopu. 

Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Rząd przygotowuje zmiany w Kodeksie Pracy. Umowy na czas określony nie będą mogły być nadużywane wobec młodych pracowników. Szczególną troską mają być objęte małżeństwa – pary po ślubie, jeśli spodziewają się dziecka, nie będą mogły być zwolnione. Istnieje też duża szansa na zwiększenie wymiaru urlopu. Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Fot. Dariusz Bloch
Rząd przygotowuje rewolucyjnie zmiany w Kodeksie Pracy. Umowy na czas określony nie będą mogły być nadużywane wobec młodych pracowników. Szczególną troską mają być objęte małżeństwa – pary po ślubie, jeśli spodziewają się dziecka, nie będą mogły być zwolnione. Istnieje też duża szansa na zwiększenie wymiaru urlopu. Oto szczegóły!

Zobacz wideo: Jedziesz na wakacje? Potrzebujesz szczepienia i certyfikatu.
**

**

Resort rodziny w czwartek przedstawił założenia Strategii Demograficznej do 2040 roku. To dokument, który pokazuje kierunki, w których zamierza iść państwo, by ułatwić młodym zakładanie rodzin.

– My nie musimy Polaków przekonywać do tego, żeby chcieli mieć dzieci. Nawet 98 proc. Polaków mówi, że chce mieć dzieci w ogóle, a prawie 40 proc. wskazuje, że najlepiej, gdyby było to troje lub więcej dzieci – mówiła w ostatni czwartek wiceminister rodziny Barbara Socha.

Zmiany w Kodeksie Pracy: ochrona dla matek i ojców

Jedna z proponowanych zmian dotyczy Kodeksu Pracy. Chodzi o umowy na czas określony, które pracodawca może obecnie podpisywać z pracownikiem nawet czterokrotnie na maksimum 36 miesięcy. Po nowelizacji kodeksu, osoba do 40 roku życia będzie mogła podpisać tylko dwie umowy na czas określony i to tylko na 15 miesięcy. Później pracodawca będzie zmuszony zaproponować kontrakt na stałe.

Szykują się też zmiany korzystne dla młodych mam. Teraz jest tak, że kiedy kobieta zajdzie w ciążę, to nie może zostać zwolniona z pracy w czasie ciąży, urlopu macierzyńskiego i przez rok po powrocie do pracy, jeśli zdecyduje się pracować na część etatu. To ma się zmienić. Wszystkie mamy, niezależnie od wymiaru pracy, mają być objęte ochroną przed zwolnieniem przez rok od powrotu do pracy z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego. Zyskają też ojcowie, którzy objęci mają być specjalną ochroną. W ciągu pierwszego roku życia dziecka nie mogliby zostać zwolnieni z pracy. W przypadku małżeństw ta ochrona obowiązywałaby od momentu zajścia żony w ciążę.

Warto dodać, że kobiety w ciąży i rodzice dzieci do lat 4 będą mogli korzystać z elastycznych form zatrudnienia – praca zdalna, praca hybrydowa lub elastyczny czas pracy. Wybór będzie uzależniony od charakteru wykonywanej pracy. Co ważne, będzie się to opierać na porozumieniu między pracodawcą a pracownikiem.

Resort rodziny chce wprowadzić także gwarancję pracy w zmniejszonym wymiarze godzin dla kobiet w ciąży oraz rodziców dzieci do lat 4.

Szykują się zmiany w urlopach. Co się zmieni?

Rząd pracuje też nad zmianami w urlopach. Co może się znaleźć w nowych przepisach? Przede wszystkim zwiększenie dni urlopowych dla pracowników. Pierwsza propozycja to 26 dni urlopu dla wszystkich, bez względu na staż pracy. Druga to natomiast 31 dni urlopowych rocznie, zamiast 26 dla wszystkich pracowników. Z kolei trzecia propozycja to 31 dni urlopu dla pracowników z 30-letnim stażem pracy.

Przypomnijmy, że według obecnych przepisów 26 dni urlopowych przysługuje pracownikowi z 10-letnim stażem. Wlicza się w to okres zatrudnienia, ale także szkołę średnią lub zawodową oraz szkołę wyższą.

Z kolei Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zaproponowało, aby zwiększyć pracownikom z 10-letnim stażem liczbę dni urlopowych z 26 do 31 dni. OPZZ motywuje swój postulat dużym przepracowaniem Polaków i sporym poziomem stresu. Na to szczególnie nie chcą zgodzić się pracodawcy, gdyż wygeneruje to dla nich dodatkowe koszty.

- Na razie trwają rozmowy partnerów - czyli związków zawodowych, strony rządzącej i przedsiębiorców. Projekt ten budzi bowiem dużo kontrowersji - powiedział Business Insider Piotr Bocianowski, adwokat, specjalista z zakresu prawa pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto