Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Retro. Dawny Toruń na zdjęciach z Biblioteki Narodowej i Książnicy Kopernikańskiej. Co za jakość zdjęć!

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Zanim przejdziemy do zdjęć z Biblioteki Narodowej i Książnicy Kopernikańskiej, poznajmy jednego z bohaterów opisanej wyżej historii. Oto warsztat Teodora Gęsickiego, który sąsiadował z kamienicą Sztuczki.
Czyli gdzie?
Zanim przejdziemy do zdjęć z Biblioteki Narodowej i Książnicy Kopernikańskiej, poznajmy jednego z bohaterów opisanej wyżej historii. Oto warsztat Teodora Gęsickiego, który sąsiadował z kamienicą Sztuczki. Czyli gdzie? Ze zbiorów Archiwum Państwowego w Toruniu
Oglądanie zdjęć sprzed ponad stu lat bywa wciągające niczym poleskie bagno. Szczególnie, jeśli fotografie są tak doskonałej jakości, że widać na nich niemal każdy szczegół. Oj, można wtedy poszaleć, bo szyldy sklepów czy reklamy firm bywają przepustkami do naprawdę fascynujących historii. Bardzo ciekawym doświadczeniem jest również widok dobrze dziś znanych miejsc, na przykład okien, w których stoją mieszkańcy Torunia sprzed ponad wieku. Przygotowaliśmy dla Państwa kilkadziesiąt takich archiwalnych zdjęć z historiami.

Obejrzyj: Tak wygląda Toruń z Oka Kopernika na Jordankach

od 16 lat

W październiku 1905 roku włamywacze dostali się przez piwnicę do sklepu toruńskiego zegarmistrza i jubilera Hugona Siega przy ulicy Elżbiety, czyli dzisiejszej Królowej Jadwigi. Wynieśli 35 złotych zegarków męskich, 157 złotych i srebrnych zegarków dla pań, przeszło 800 pierścionków, bransoletek, kolczyków i innej biżuterii. Warte to było fortunę, jakieś 25 tysięcy marek. Afera się z tego zrobiła międzynarodowa i otarła się o sfery wyższe.

Polecamy

„Jako podejrzanych o dopuszczenie się kradzieży u jubilera Siega aresztowano dwóch poddanych rosyjskich - informowała „Gazeta Toruńska” w ostatni dzień października 1905 roku. - Obaj w dniu popełnienia kradzieży udali się nad ranem do tutejszego mechanika Gęsickiego, by dla dalszej jazdy nabyć samochód. Gdy atoli pan G. podał im cenę za wysoką, odjechali umyślnie najętym parowcem ku rosyjskiej granicy. Na telegraficzne zawiadomienie przytrzymano ich w Silnie”.

Na granicy okazało się, że ścigani to „...dwaj rosyjscy hrabiowie, podążający ze strony Berlina do ojczyzny na pogrzeb - pisała

„Gazeta Toruńska” 31 października 1905 r. - Ponieważ dla strajku w Królestwie i Rosyi pociągi nie kursują, więc dojechali do granicy wodą, a dalej podążyli wozem”.

Prawdziwych złodziei ostatecznie chyba nie udało się znaleźć, w każdym razie nam nie udało się wytropić żadnej wzmianki na ten temat. Po latach trafiliśmy jednak na sklep pana Siega. Jego witryna zmieściła się w obiektywie fotografa Heinricha Gerdoma, który w 1900 roku sfotografował aptekę "Pod Złotym Lwem " na Rynku Nowomiejskim. Zdjęcie pochodzi ze zbiorów toruńskiej Książnicy. Można je znaleźć w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej, a także na portalu Polona, gdzie poza archiwalnymi zdjęciami z Książnicy, są również archiwalne perełki z Biblioteki Narodowej. Zdjęcia z przełomu XIX i XX wieku robią duże wrażenie, choćby ze względu na ich jakość. Można na nich znaleźć mnóstwo bardzo interesujących szczegółów. To samo zresztą dotyczy również fotografii z międzywojnia i późniejszych, które także znajdziecie w przygotowanej przez nas galerii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto