Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remonty domowe. Kiedy niezbędny jest fachowiec? Czego nauczyliśmy się w czasach pandemii? Jak wyposażyć domowy warsztat majsterkowicza?

Aleksandra Chomicka
Aleksandra Chomicka
Tysiące Polaków wykorzystało okres "przymusowych" wakacji z okazji pandemii do przeprowadzenia prac porządkowych i remontowych.
Tysiące Polaków wykorzystało okres "przymusowych" wakacji z okazji pandemii do przeprowadzenia prac porządkowych i remontowych. Materiały prasowe, archiwum PP
Do niedawna wydawało się, że czasy, gdy wiele prac remontowych Polacy wykonywali sami, bezpowrotnie minęły: według badań portali Oferteo.pl 3 na 4 planujących remont rodaków poszukiwało ekipy do malowania, co drugi – fachowców, którzy postawili zabudowę z płyt g-k (52 proc. badanych wymieniło ten rodzaj prac) i glazurników (49 proc.). Na kolejnych miejscach rankingu byli elektrycy (46 proc. badanych wymieniło ten rodzaj prac), tynkarze (44 proc.), parkieciarze (40 proc.). Trudno ustalić, jaki jest udział hydraulików, bowiem w pierwszej dziesiątce planowanych prac remontowych byli wymieniani aż 3 razy: jako wykonawcy instalacji wodno-sanitarnych (41 proc.), montażu armatury (35 proc.) i instalacji c.o. (19 proc.). Pandemia zdopingowała nas do spróbowania własnych sił w pracach remontowych i budowlanych.

Kiedy zamknięto galerie handlowe, małe sklepy handlowo-usługowe, a sklepy spożywcze działały przy bardzo dużych obostrzeniach - wyjątkiem były markety budowlane, których - jak tłumaczyli wprowadzający sanitarne rygory przedstawiciele różnych resortów - nie zamykano ze względu na bezpieczeństwo Polaków: chodziło o to, by fachowcy mieli gdzie zaopatrywać się w niezbędne materiały i narzędzia, gdyby zdarzały się domowe awarie. Tymczasem to zamknięci w domach Polacy gromadnie ruszyli po materiały i sprzęt budowlany, by czas pandemii wykorzystać na remont. Według badania z kondycji marki – YouGov BrandIndex, prowadzonego w dniach 20 lutego-19 marca przez agencję Inquiry Castorama odnotowała wzrost liczby klientów o 6,2 proc, a Obi o 5,7 proc.

W kolejkach ustawiali się również fachowcy, których kalendarze - jak każdej wiosny - były po brzegi wypełnione zleceniami: przypadki rezygnacji z usług wcześniej umówionych ekip były sporadyczne, a np. część branży meblarskiej (meble kuchenne, zabudowy na wymiar) zanotowała wzrost zainteresowania ich usługami.

Spędzany „przymusowo” w domu czas Polacy postanowili wykorzystać nie tylko na ciągle odkładane gruntowne porządki, drobne prace konserwacyjne, ale i całkiem poważne remonty.

Okazało się, że wielu z nas samodzielnie poradziło sobie z malowaniem pomieszczeń, wymianą brodzika prysznicowego czy konserwacją systemu rynnowego lub elementów drewnianej elewacji. Wielu z nas odkryło w sobie pasje, dzięki którym nowe oblicze zyskały wnętrza mieszkań, domów, ale i otaczające je ogrody.

Kompletowanie warsztatu majsterkowicza

Nie jest odkryciem, że źródłem podstawowej wiedzy na temat prac remontowych i budowlanych jest dzisiaj internet. To właśnie tam ci, którzy postanowili wykorzystać czas na remonty i naprawy szukają podstawowych informacji, jakich narzędzi potrzeba, by skompletować podstawowy warsztat majsterkowicza. Nie ma generalnego przepisu ani wykazu niezbędnych narzędzi. O tym, jak powinien wyglądać domowy warsztat narzędziowy, decyduje kilka czynników.

  • Ważny jest zakres oraz intensywność prac, jakie planujemy samodzielnie wykonywać.
  • Nie bez znaczenia jest ilość miejsca, jakie możemy przeznaczyć na narzędzia.
  • Na końcu rzecz tylko z pozoru oczywista: zasobność portfela. Tanie, a nawet bardzo tanie narzędzia można kupić nawet w najpopularniejszych sklepach, tyle że często są to tzw. jednorazówki. Zawsze warto zainwestować w narzędzia wysokiej jakości, które będą służyły przez lata.

Warsztat - zakres podstawowy

Nawet jeśli należysz do osób, które do domowych awarii wzywają fachowców, powinieneś mieć w domu podstawowe narzędzia i materiały. Taki komplet to:

  • miarka
  • poziomica
  • młotek
  • kombinerki
  • śrubokręty (płaski i krzyżowy, ewentualnie również zestaw kluczy imbusowych)
  • niewielki zestaw gwoździ, śrubek i kołków

To zwykle pozwoli poradzić sobie z małymi usterkami i drobnymi pracami montażowymi. Nawet majsterkowicz-amator powinien pamiętać o bezpieczeństwie pracy i kupić odpowiedni podest, niewielką drabinkę, a najlepiej solidną drabinę. Na pewno warto postawić na renomowanych producentów – będziemy mieć wówczas gwarancję wysokiej jakości produktu i wielu lat bezawaryjnego użytkowania. Ponieważ to niebagatelny wydatek - najpierw trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jak często oraz w trakcie jakich prac będziemy z drabiny korzystać. Jeśli potrzebujemy drabiny do mieszkania lub domu, nie ma sensu wydawać pieniędzy na najbardziej zaawansowane, wieloelementowe modele. W mieszkaniach najlepiej sprawdzają się niewysokie, wolnostojące, z wygodną platformą roboczą oraz wysokim pałąkiem bezpieczeństwa. Już na tym etapie warto natomiast zainwestować w system MultiGrip, czyli obszerny rozkładany pojemnik na narzędzia i akcesoria, ze specjalnym uchwytem na wiadro, z którego korzysta się pracując na drabinie. Dzięki niemu ograniczymy do minimum uciążliwe wchodzenie i schodzenie z drabiny, a tym samym skrócimy znacząco czas pracy i poprawimy jej bezpieczeństwo. Sprawdzi się podczas sprzątania, malowania czy drobnych prac elektrycznych.

Zestaw dla bardziej zaawansowanych majsterkowiczów

W skład takiego kompletu wchodzą podstawowe elektronarzędzia:

  • wiertarka (najlepiej udarowa)
  • wkrętarka (wygodniejsza jest bezprzewodowa, z oświetleniem pola działania)
  • lutownica

Jeśli planujesz renowację starych mebli, stolarki drewnianej – potrzebna będzie też zgrabna szlifierka, pilarka czy wyrzynarka.

Uzupełnienie wyposażenia to klucze płasko-oczkowe w różnych rozmiarach, ściski stolarskie (te meble!), wygodna latarka czołówka, zestaw taśm i klejów.

Planując ambitniejsze prace remontowe nie tylko w mieszkaniu, ale również przy domu – warto rozważyć kupno profesjonalnej drabiny. Podczas prac na wysokość w domu oraz jego otoczeniu doskonale poradzą sobie drabiny przegubowe oraz trzyelementowe drabiny wielofunkcyjne. Pierwsze można wykorzystywać na wiele sposobów – w zależności od potrzeb mogą służyć jako drabiny przystawne, wolnostojące, a nawet podest roboczy (wraz z dodatkowym elementem w postaci platformy), idealny do długotrwałych prac na niedużej wysokość. Wiele drabin przegubowych, pozwala na stabilne ustawienie na schodach, a to znacząco zwiększa funkcjonalność urządzenia i bezpieczeństwo prac w wymagających warunkach. Drabiny trzyelementowe to z kolei idealne rozwiązanie do prac wokół domu. Pozwolą komfortowo dostać się na dach, w celu jego przeglądu czy sprzątania (w przypadku dachu płaskiego), wyczyścić rynny czy umyć wysokie okna. Stabilna konstrukcja nawet mało doświadczonym użytkownikom zagwarantuje wygodne warunki pracy.

Porządek to podstawa

Jeżeli decydujemy się na stworzenie domowego warsztatu, musimy z góry przewidzieć miejsce do jego przechowywania - w zależności od zakresu planowanych prac:

  • podstawowe narzędzia możemy trzymać w specjalnej skrzyni chowanej w szafie
  • większe zestawy świetnie mieszczą się np. w kompaktowym wózku narzędziowym, składającym się z różnych modułów (pozwala to uzupełniać i rozbudowywać etapami domowy warsztat)
  • jeśli możemy sobie na to pozwolić - warto stworzyć w garażu kącik majsterkowicza z tablicą i stołem z prawdziwego zdarzenia

Moda na samodzielne prace remontowe w domu trwa, a wiele z nich jest łatwiejszych niż mogłoby nam się wydawać. To nie oznacza jednak, że firmy remontowe pozostaną bez zleceń. Zapotrzebowanie na takie usługi jest wciąż ogromne, ale teraz może nieco skróci się czas oczekiwania na wolny termin w kalendarzu fachowców?

Partner akcji:

SKINDER ELECTRIC - lampkischodowe.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelmza.naszemiasto.pl Nasze Miasto