Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rejs Wisłą na mapach Google Street View [zdjęcia]

opr. gp
mat. prasowy /Google Street View
Fundacja WWF Polska zakończyła projekt Google Street View na Wiśle i od dziś królową polskich rzek można podziwiać nie ruszając się z domu.

Korzystając z funkcji Street View można odbyć wirtualny rejs Wisłą na Mapach Google. Wisła jako jedna z ostatnich wielkich rzek europejskich, zachowała jeszcze wiele cech naturalnej rzeki. Dlatego zespół Fundacji WWF, za pomocą specjalnego urządzenia _Google Trekker, _zamontowanego na łodzi, sfotografował latem tego roku blisko 300 km Wisły na jej pięciu wyjątkowych odcinkach.

Teraz nie ruszając się z domu każdy ma szansę odkryć piękno Królowej Polskich Rzek - wystarczy wejść na stronę rejswisla.wwf.pl.

Fundacja WWF Polska przez 15 letnich dni pływała po Wiśle fotografując jej najpiękniejsze obszary przy pomocy urządzenia Google Trekker. Dni spędzone na Wiśle zaowocowały sfotografowanymi blisko 300 km rzeki w 3 krainach wiślanych, na jej 5 wyjątkowych odcinkach.

- Koryto rzeki Wisły obejmuje łącznie ponad 50 obszarów chronionych! W tym aż 22 obszary Natura 2000, 18 rezerwatów i 5 parków krajobrazowych. Na tej rzece zachowały się również liczne piaszczyste wyspy będące największym w Polsce miejscem lęgów ptaków. Niemal wszystkie inne wielkie rzeki europejskie utraciły takie wyspy właśnie wskutek regulacji – mówi Przemysław Nawrocki z Fundacji WWF Polska.

_Google Street View _to bardzo popularna wśród internautów na całym świecie dodatkowa funkcja Map Google, która dzięki panoramicznym zdjęciom pozwala na wirtualne zwiedzanie ulic miast oraz najpiękniejszych i najciekawszych zakątków globu.

Technologia Street View, do tej pory kojarzona z samochodem przemieszczającym się po mieście, została dzięki wypożyczonemu przez Google Trekkerowi, czyli najmniejszemu z systemów fotograficznych Street View, przeniesiona na tradycyjną drewnianą łódź.

Trekker to głowica, składająca się z kilkunastu aparatów robiących jednocześnie zdjęcia sferyczne, zamieszczona na statywie w formie plecaka. A wszystko po to, aby pokazać zarówno najpiękniejsze fragmenty Wisły z piaszczystymi łachami w korycie, naturalną roślinnością i nadwiślańskimi plażami, ale również odcinki silnie przekształcone przez człowieka - czytamy w komunikacie WWF.

Co zobaczymy?

Na zdjęciach z perspektywy łodzi zobaczymy Wisłę w jej obecnej postaci, odcinki rzeki, które zostały już zmienione przez człowieka, ale również te, które jeszcze mamy szansę ochronić i zachować.
Rozpoczynając od źródeł oglądać możemy ujęcia z Górnej Wisły: Opactwo w Tyńcu i Krakowski Wawel, malownicze zdjęcia ze Środkowej Wisły z rejonu Solca nad Wisłą z obszarami Natura 2000: Małopolski Przełom Wisły oraz Przełom Wisły w Małopolsce.

Dalej odcinek obejmujący obszary Natura 2000 - Ostoja Kozienicka i Dolina Środkowej Wisły, Rezerwaty przyrody Wyspy Świderskie i Zawadowskie, Warszawską Poniatówkę oraz Rezerwat Przyrody Ławice Kiełpińskie.

Wreszcie na Dolnej Wiśle pięknie zachowane skarpy z gniazdami jaskółek brzegówek oraz rejon Siarzewa, który jest dziś szczególnie zagrożony budową kolejnej zapory. Pomiędzy miejscowościami Nieszawa a Siarzewo od lat planowana jest bowiem budowa kolejnego stopnia wodnego na Wiśle.

Google Street View na ulicach Gdańska [ZDJĘCIA]

Perełki Google Street View. Najśmieszniejsze, najdziwniejsze, najbardziej absurdalne [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto