Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Region. Coraz mniej tragedii na przejazdach kolejowych Kujaw i Pomorza. Mamy najnowsze dane!

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Właściwe zachowanie kierowców i pieszych gwarantuje bezpieczne przekraczanie torów. Siła uderzenia pociągu w samochód porównywalna jest z najechaniem autem na puszkę po napoju.
Właściwe zachowanie kierowców i pieszych gwarantuje bezpieczne przekraczanie torów. Siła uderzenia pociągu w samochód porównywalna jest z najechaniem autem na puszkę po napoju. Tomasz Hołod
W naszym regionie trwają ferie zimowe. PKP apeluje do kierowców i pieszych, żeby uważali na przejazdach kolejowych i pociesza, że jest u nas coraz mniej wypadków na torach.

Spis treści

Wypadki na torach regionu - liczby!

- W województwie kujawsko-pomorskim w 2022 roku doszło do 11 takich sytuacji, w tym dwóch z udziałem pieszych, w wyniku czego zginęły cztery osoby, a trzy zostały ranne. Natomiast w 2023 roku wydarzyło się osiem wypadków, w których śmierć poniosły trzy osoby, a trzy zostały ranne. W tym roku, jak dotąd, takich sytuacji na przejazdach nie było - informuje Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

Ile jest przejazdów kolejowych na Kujawach i Pomorzu?

Na Kujawach i Pomorzu jest około 800 przejazdów kolejowo-drogowych i bezpiecznych przejść dla pieszych w poziomie szyn. To około 7 proc. wszystkich przejazdów w kraju. Każdy jest zabezpieczony i przy właściwym zachowaniu kierowców oraz pieszych gwarantuje bezpieczne przekraczanie torów.

- Przy okazji ferii zimowych apelujemy do użytkowników ruchu drogowego o przekraczanie torów kolejowych zgodnie z przepisami - podkreśla Zieliński.

W celu poprawy bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych w całym kraju powstają skrzyżowania bezkolizyjne, PKP PLK modernizują przejazdy montując dodatkowe zabezpieczenia, szkolą pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na przejazdach. Od 2005 roku prowadzona jest kampania społeczna „Bezpieczny Przejazd”, a jej ramach organizowane są m. in. warsztaty dla instruktorów nauki jazdy i egzaminatorów WORD, akcje prewencyjne na przejazdach oraz spotkania edukacyjne w szkołach i przedszkolach.

Te błędy prowadzą do tragedii!

Ze statystyk wynika, że za 99 proc. niebezpiecznych sytuacji na przejazdach odpowiadają kierowcy. Są one wynikiem brawury, nieuwagi i pośpiechu.

Podstawowe błędy prowadzące do tragedii na przejazdach to:

  • ignorowanie znaku stop;
  • przejeżdżanie pod zamykającymi się rogatkami;
  • omijanie półrogatek;
  • blokowanie przejazdu przez wjeżdżanie na tory bez możliwości zjazdu;
  • niewłaściwe zachowanie, gdy auto zostanie unieruchomione na torach.

Tak dojedziemy bezpiecznie!

Zbliżając się do przejazdu kolejowo-drogowego każdy kierowca zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności. Warto zatrzymać się przed każdym przejazdem, niezależnie od oznakowania oraz urządzeń, w jakie przejazd jest wyposażony. Pamiętajmy, że przejeżdżający pociąg ma zawsze pierwszeństwo, a jego droga hamowania może wynieść nawet ponad 1000 metrów. Siła uderzenia pociągu w samochód porównywalna jest z najechaniem autem na puszkę po napoju.

Żółta Naklejka PLK - tak to działa!

Prostym i skutecznym narzędziem podnoszącym poziom bezpieczeństwa na przejazdach jest Żółta Naklejka PLK. W razie awarii lub zagrożenia należy skorzystać z umieszczonych na niej numerów alarmowych. Od 2018 r. co najmniej dwie naklejki są umieszczone na każdym przejeździe, w dobrze widocznym miejscu - na rogatce lub na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja. Znajdziemy na niej numer skrzyżowania, numer alarmowy 112, na który należy dzwonić tylko w przypadku zagrożenia życia, oraz numer telefonu, pod który należy zadzwonić w razie awarii przejazdu. Jeśli będzie konieczność, można wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. To dodatkowa informacja, która może uratować życie i zapobiec tragedii na torach. Dzięki specjalnemu oznakowaniu, od czerwca 2018 r., w kraju odnotowano ponad 34 tys. reakcji. W ponad 2200 przypadkach wprowadzono ograniczenia prędkości i polecenie ostrożnej jazdy, a w przeszło 1000, by uniknąć wypadku, wstrzymano ruch pociągów.

Ambasador Bezpieczeństwa - może nim zostać każdy

Niezmiennie odwołujemy się do głosu rozsądku Ambasadorów Bezpieczeństwa. To głosy osób nam bliskich, które chronią przed popełnieniem błędu. To osoby, którym ufamy i których prośby o poszanowanie przepisów sprawią, że uważnie przekroczymy przejazdy i bezpiecznie wrócimy do domu. Ambasadorem Bezpieczeństwa może zostać każdy z nas. Podczas wyjazdów na ferie Ambasadorzy Bezpieczeństwa apelują do kierowców, aby nie prowokować tragedii przejeżdżając przez przejazdy w sposób niezgodny z przepisami. Słuchajmy głosu rozsądku i zachowujmy zasady bezpieczeństwa na styku dróg i torów.

*** Więcej informacji o kampanii „Bezpieczny Przejazd” oraz materiały multimedialne można znaleźć TUTAJ. Są to m. in.: gry oraz aplikacje na smartfony, zeszyty edukacyjne i kolorowanki do wydrukowania, ciekawostki o bezpieczeństwie, filmy edukacyjne i quizy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto