Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rak piersi u mężczyzn - to poważny problem. Lepiej się zbadajcie

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Najbardziej oczywistym skojarzeniem związanym z rakiem piersi jest to, że chorują na to wyłącznie kobiety. Jest to jednak dalekie od prawdy. Owszem, kobiety najczęściej mają z tym problem, jednak rak piersi u mężczyzn nie jest czymś, co możemy lekceważyć. Choć jest to rzadsze niż u kobiet, lepiej nie ignorować wczesnych niepokojących objawów. Na co zwrócić uwagę? Kiedy iść do onkologa? Czy potrzebne jest skierowanie? SPRAWDŹCIE! >>>>
Najbardziej oczywistym skojarzeniem związanym z rakiem piersi jest to, że chorują na to wyłącznie kobiety. Jest to jednak dalekie od prawdy. Owszem, kobiety najczęściej mają z tym problem, jednak rak piersi u mężczyzn nie jest czymś, co możemy lekceważyć. Choć jest to rzadsze niż u kobiet, lepiej nie ignorować wczesnych niepokojących objawów. Na co zwrócić uwagę? Kiedy iść do onkologa? Czy potrzebne jest skierowanie? SPRAWDŹCIE! >>>>Pixabay
Najbardziej oczywistym skojarzeniem związanym z rakiem piersi jest to, że chorują na to wyłącznie kobiety. Jest to jednak dalekie od prawdy. Owszem, kobiety najczęściej mają z tym problem, jednak rak piersi u mężczyzn nie jest czymś, co możemy lekceważyć. Choć jest to rzadsze niż u kobiet, lepiej nie ignorować wczesnych niepokojących objawów. Na co zwrócić uwagę? Kiedy iść do onkologa? Czy potrzebne jest skierowanie?

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Jak często zdarza się nowotwór piersi u mężczyzn?

Bez porównania problem ten dotyka zdecydowanie częściej kobiet. Zaledwie 1% nowotworów piersi jest związanych z mężczyznami. Co więcej, stanowi to jedynie 0,2% wszystkich zachorowań u mężczyzn. Nie zmienia to faktu, że nowotwór ten istnieje i każdego roku jest diagnozowany u mniej więcej 140-150 osób.

Polecamy

Rak piersi u mężczyzn - kiedy nas atakuje?

Specyfika budowy męskich piersi sprawia, że nie mają one budowy przypominającej piersi kobiece. Wynika to m.in. z faktu wytwarzania przez jądra odpowiednich hormonów. W tkance gruczołowej męskiej pierwsi znajdują się przewody mlekowe i to właśnie rak przewodowy jest najczęściej diagnozowany w przypadku raka piersi u mężczyzn. Objawia się on wtedy charakterystycznym wyciekiem z brodawki sutkowej.

Polecamy

Zakłada się, że ryzyko zachorowania zwiększa się wraz z wiekiem. Co do zasady rak piersi diagnozowany u mężczyzn jest po 60. roku życia (mniej więcej 10 lat później niż u kobiet). Praktycznie nie zdarzają się przypadku zachorowania na raka piersi u młodszych mężczyzn.

Co sprzyja rozwojowi męskiego raka piersi?

Za zwiększenie się ryzyka rozwoju raka piersi odpowiadają m.in. mutacje genu BRCA2, mutacje genu receptora androgenowe, różnego rodzaju czynniki środowiskowe oraz zaburzenia hormonalne. To właśnie na stężenie hormonów szczególnie wrażliwy jest sutek. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Z zasady dominujące przy powstawaniu raka piersi są estrogeny, czyli hormony żeńskie. Właśnie dlatego też problem ten dotyka przede wszystkim kobiet.

Polecamy

Stan zdrowia i tryb życia a rak piersi u mężczyzn

Na inne dość istotne czynniki powodujące raka piersi u mężczyzn wskazuje się w kontekście przebytych chorób, stanu zdrowia powiązanego z trybem życia. Są to:

  • Otyłość, a także nadwaga;
  • Marskość wątroby;
  • Praca w środowisku, w którym jest bardzo wysoka temperatura,
  • Terapia hormonalna przy zmianie płci;
  • hormonoterapia przy leczeniu raka prostaty;
  • Nadużywanie alkoholu - okazuje się, że fitoestrogeny obecne w piwie działają podobnie do estrogenów.

Polecamy

Jakie objawy ma rak piersi u mężczyzn?

Czego dokładnie nie powinniśmy ignorować, jeśli chodzi o piersi? Mężczyźni powinni zwracać uwagę na to, czy nie pojawił się u nich niebolesny guz - ten jest zlokalizowany za brodawką sutkową lub w części górno-bocznej piersi. W przeciwieństwie do kobiet, u mężczyzn aż połowa przypadków dotyczy właśnie okolicy brodawki sutkowej. Szczególnie niebezpieczne jest, to gdy zmiana nowotworowa pojawia się blisko ściany klatki piersiowej, co może wiązać się m.in. z zajęciem węzłów chłonnych.

Objawy, które powinny nas alarmować to:

  • bolesne powiększenie sutka (zwykle jednostronne);
  • wciągnięcie brodawki sutkowej;
  • zmiany w rozmiarze gruczołu;
  • bezbarwny bądź krwisty wyciek bezpośrednio z brodawki sutkowej;
  • owrzodzenie zarówno brodawki, jak i skóry piersi.

Samobadanie się mężczyzn

Profilaktyka raka piersi w przypadku mężczyzn jest podobna, co u kobiet. Przede wszystkim mogą oni sami sprawdzać, czy nie dochodzi do niepokojących zmian i pojawienia się np. guzków nowotworowych. Jest to kluczowe, ponieważ to właśnie wczesne wykrycie zmiany jest podstawą skutecznego leczenia.

Jak wygląda leczenie raka piersi?

Proces leczenia nowotworów piersi są podobne zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Kluczowe przede wszystkim jest to, w jakim stadium znajduje się wykryty nowotwór. Niemniej jednak podstawą jest leczenie chirurgiczne oraz naświetlanie. W praktyce jest to całkowite wycięcie piersi, ponieważ pozbycie się tylko jej części jest niewystarczające. W przypadku mężczyzn guzek jest bliżej klatki piersiowej, co zwiększa naciekanie zmian do dróg krwionośnych oraz węzłów chłonnych. Dlatego też w procesie leczenia konieczne jest stosowanie radioterapii oraz leków hormonalnych. Na szczęście rzadko potrzebne jest zdecydowanie się na chemioterapię.

Polecamy

Czy potrzebujemy skierowania do onkologa?

Jeśli mamy podejrzenie raka piersi, nie musimy udawać się do lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli przy samobadaniu fizykalnym piersi będziemy mieć podejrzenia, że mamy raka piersi, możemy udać się do onkologa bez skierowania. Jest to prawo każdego ubezpieczonego w NFZ. Warto przy tym pamiętać, że zmiany piersi np. ich powiększenie może wiązać się z innymi schorzeniami, w tym z guzem jąder.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto