Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Punkty karne dla kierowców. Kiedy się kasują i jak można się ich pozbyć?

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Punkty karne trafiają się nie tylko piratom drogowym. Dostają je także ci kierowcy, którzy zwykle jeżdżą zgodnie z przepisami, ale się zagapią, wykonają nieprawidłowy manewr, złamią zasady ruchu drogowego. Punkty karne automatycznie kasują się po upływie roku od ich otrzymania. Można też samemu zmniejszyć ich liczbę biorąc udział w specjalnym szkoleniu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. 

WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Punkty karne trafiają się nie tylko piratom drogowym. Dostają je także ci kierowcy, którzy zwykle jeżdżą zgodnie z przepisami, ale się zagapią, wykonają nieprawidłowy manewr, złamią zasady ruchu drogowego. Punkty karne automatycznie kasują się po upływie roku od ich otrzymania. Można też samemu zmniejszyć ich liczbę biorąc udział w specjalnym szkoleniu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>Fot. Szymon Starnawski
Punkty karne trafiają się nie tylko piratom drogowym. Dostają je także ci kierowcy, którzy zwykle jeżdżą zgodnie z przepisami, ale się zagapią, wykonają nieprawidłowy manewr, złamią zasady ruchu drogowego. Punkty karne automatycznie kasują się po upływie roku od ich otrzymania. Można też samemu zmniejszyć ich liczbę biorąc udział w specjalnym szkoleniu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Zobacz wideo: Duże zmiany w prawie drogowym od czerwca 2021 roku!

Punkty karne zostały wprowadzone jako dodatkowa kara dla kierowców. Za przewinienie drogowe prowadzący pojazd otrzymuje nie tylko mandat, ale także punkty karne. Po przekroczeniu 24 punktów, kierowca jest wysyłany na egzamin sprawdzający umiejętności. Jeżeli go nie zda – traci prawo jazdy. W przypadku młodych kierowców (rok od uzyskania prawa jazdy) po zgromadzeniu 20 punktów następuje utrata prawa jazdy.

Kiedy kasują się punkty karne?

Kasowanie punktów karnych to temat, który interesuje wielu kierowców. Co do zasady, kasują się one po roku. Warto wiedzieć jednak, że od ich otrzymania musi upłynąć dokładnie 365 dni. Wbrew powszechnej opinii punkty karne nie kasują się wraz z końcem roku kalendarzowego, ale właśnie po upływie 12 miesięcy od momentu ukarania. Tak więc jeśli popełniliśmy wykroczenie drogowe na przykład 10 kwietnia 2020 roku, to punkty za nie skasują się dokładnie 10 kwietnia 2021 roku.

Kierowca może iść na kurs

Kierowca może nie chcieć czekać na moment, aż punkty skasują się samoczynnie. Może zatem udać się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i wykupić kurs redukujący punkty karne. Udział w szkoleniu dla kierowców popełniających wykroczenia w ruchu drogowym kosztuje 350 złotych. Uczestnictwo oznacza obecność na 6-godzinnej prelekcji oraz możliwość wykasowania 6 punktów. Taki kurs można zrobić raz na pół roku.

Co się dzieje po przekroczeniu limitu?

Osoba, która zgromadzi na swoim koncie 24 punkty karne, znajduje się w niekomfortowej sytuacji. Na mocy decyzji administracyjnej jej prawo jazdy zostaje zatrzymane. Konieczne jest ponowne zdanie egzaminu kwalifikacyjnego dla każdej z zatrzymanych kategorii. A to oznacza, że kierowca posiadający więcej niż jedną kategorię będzie musiał odzyskiwać uprawnienia bardzo długo.

Za co można dostać punkty karne?

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości:

  • Powyżej 50 km/h: 10 pkt.
  • Od 41 do 50 km/h: 8 pkt.
  • Od 31 do 40 km/h: 6 pkt.
  • Od 21 do 30 km/h: 4 pkt.
  • Od 11 do 20 km/h: 2 pkt.

Czyny o charakterze szczególnym:

  • Popełnienie przestępstwa drogowego: 10 pkt.
  • Spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego – kolizja drogowa: 6 pkt.
  • Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu: 10 pkt.
  • Nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku: 10 pkt.
  • Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego: 10 pkt.
  • Spowodowanie innego niż kolizja drogowa zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego: 6 pkt.

Nieprzestrzeganie przepisów obowiązujących na skrzyżowaniach:

  • Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu: na skrzyżowaniu, rowerzystom, pojazdom szynowym: 6 pkt.
  • Podczas zmiany pasa ruchu, w razie przecinania się poza skrzyżowaniem kierunków ruchu lub torów jazdy pojazdów poruszających się po tej samej drodze lub podczas włączania się do ruchu: 5 pkt.
  • Podczas cofania: 4 pkt.
  • Nieułatwienie przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu: 5 pkt.
  • Naruszenie zakazu zawracania: 5 pkt.
  • Utrudnianie lub tamowanie ruchu poprzez niesygnalizowanie lub błędne sygnalizowanie manewru: 2 pkt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto