Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Psychologia ma być przebojem

tb, red.
W październiku w toruńskim campusie na Bielanach pojawią się nowi spragnieni wiedzy studenci
W październiku w toruńskim campusie na Bielanach pojawią się nowi spragnieni wiedzy studenci Archiwum
Za pośrednictwem internetu można już składać podanie na wymarzony kierunek studiów. Absolwenci szkół średnich mogą już ubiegać się o przyjęcie do grona studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W tym roku uczelnia proponuje sześć nowych kierunków.

System Internetowej Rejestracji Kandydatów ruszył w miniony poniedziałek.

Uczniowie zainteresowani studiami na UMK mogą teraz wybierać spośród około 100 kierunków, zaproponowanych w roku akademickim 2016/2017. Aby ułatwić im ten wybór, pod adresem: umk.pl/kandydaci dostępna jest nie tylko pełna lista kierunków i ich opisy, ale również wymagania rekrutacyjne oraz informacje, co można robić po ich ukończeniu.

W ofercie na przyszły rok akademicki znalazło się kilka nowości: chemia medyczna (studia licencjackie), gospodarka przestrzenna (studia inżynierskie), kulturoznawstwo ze specjalizacją kultura Dalekiego Wschodu (studia licencjackie), lingwistyka stosowana - język rosyjski z językiem czeskim (studia licencjackie), pedagogika medialna (studia licencjackie), a przede wszystkim psychologia (studia jednolite magisterskie), o której uruchomieniu mówiono na UMK już od kilkunastu lat.

Nowy kierunek na toruńskiej uczelni stworzyła od podstaw profesor Maria Lewicka, córka twórcy polskiej psychologii klinicznej.

Kierunek ma stać się jednym z najmocniejszych w kraju. Studia mają być elitarne, dla niewielkiej grupy 50 chętnych, a każdy student będzie mieć swojego opiekuna naukowego. Nauka tu ma też wyróżniać się swoją interdyscyplinarnością.

Twórca tego kierunku zapowiada, że studenci będą angażowani od początku w prowadzenie badań naukowych, nie tylko we współpracy z Collegium Medicum, kognitywistami czy socjologami, ale również np. z geografami w zakresie badań nad pamięcią społeczną.

- W papierach mojego ojca znalazłam dokumenty wyraźne podkreślające łączenie psychologii i biologii, czyli odejście od przedwojennej introspekcji. To korzystanie z biologii, bazowanie na niej, na pewno będzie kontynuowane na naszych studiach. Na czterech specjalizacjach - opowiadała niedawno prof. Maria Lewicka. - Przez wiele lat podejmowano próby reaktywowania psychologii z rozmaitymi naukowcami z różnych miast, m.in. z Warszawy oraz Gdańska. Nie udało się tego sfinalizować, ponieważ nie chcieli osiąść w Toruniu. Teraz udało się takich ludzi znaleźć. Część z nich to osoby pochodzące z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Łódzkiego czy nawet Jagiellońskiego.

W tym roku rejestracja kandydatów na większość kierunków potrwa na toruńskiej uczelni do 10 lipca. Wyniki zostaną ogłoszone 14 lipca.

Warto wiedzieć Ile za rekrutację?
- Opłata rekrutacyjna jest uzależniona od rodzaju kierunku studiów.
- Chętni ubiegający się o przyjęcie na kierunki artystyczne (architektura wnętrz; edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych; grafika; konserwacja i restauracja dzieł sztuki; malarstwo; rzeźba; sztuka mediów i edukacja wizualna) muszą zapłacić 150 złotych za jeden kierunek studiów. Wysokość opłaty na pozostałe kierunki wynosi 80 złotych za jeden kierunek.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto