Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przy ul. Reja w Toruniu powstał mural poświęcony Grzegorzowi Ciechowskiemu. Zobacz zdjęcia!

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Przy ul. Reja w Toruniu powstał mural poświęcony Grzegorzowi Ciechowskiemu. Zobacz zdjęcia!
Przy ul. Reja w Toruniu powstał mural poświęcony Grzegorzowi Ciechowskiemu. Zobacz zdjęcia! Jacek Smarz
Z inicjatywy Anny Skrobiszewskiej, wdowy po zmarłym 19 lat temu liderze grupy Republika na ścianie budynku przy ul. Reja 25 powstał pamiątkowy mural. Gigantyczne dzieło z wizerunkiem Grzegorza Ciechowskiego można podziwiać już od kilku dni. Całość prac sfinansowało miasto. To kwota 18 tys. zł.

Mural namalowany został na udostępnionym przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika budynku, w którym mieści się Księgarnia PWN. Obraz przedstawia twarz muzyka, napisy: „Obywatel GC” i „Grzegorz Ciechowski” oraz cytat z jednej z najważniejszych piosenek artysty „Nie pytaj o Polskę”: „Nie pytaj mnie, co ciągle widzę w niej”. Autorem projektu jest dr Robert Manowski - grafik, projektant, animator filmowy, twórca identyfikacji wizualnych i filmów wideo, założyciel i rektor Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie. Wykonawcą prac jest Mateusz Małkiewicz.

Zobacz wideo: Jak żyło się sto lat temu w Toruniu?

- Myślałam o stworzeniu takiego muralu od kilku lat – mówi Anna Skrobiszewska, wdowa po Grzegorzu Ciechowskim. - Zgłosiłam się z tym pomysłem do Roberta Manowskiego, który jest autorem nagrobka Grzegorza na Powązkach. Bardzo się cieszę, że zlokalizowany jest w tak fajnym miejscu. Najlepiej go widać patrząc z Auli UMK, gdzie Grzegorz także koncertował.

Mural powstał w związku z obchodzonymi co roku w grudniu, w terminie bliskim rocznicy śmierci artysty, Dniami Grzegorza Ciechowskiego. Tegoroczne wydarzenia z powodu pandemii będą znacznie skromniejsze, jednak mural pozostanie trwałym śladem upamiętniającym związanego z Toruniem wybitnego rockmana.

Warto dodać, że to kolejne w Toruniu miejsce upamiętniające muzyka. Przy Klubie Od Nowa jest obelisk poświęcony Republice, zaś plac przed CKK Jordanki nosi imię autora „Obcego astronoma”. Tam również usytuowano okolicznościową aranżację plastyczną.

Grzegorz Ciechowski swoją karierę wokalisty, instrumentalisty, kompozytora i autora tekstów rozpoczął w latach 80. w Toruniu. To tu powstał zespół Res Publica, później przekształcony w Republikę. Wielka charyzma lidera, wyrazisty czarno-biały image, świetna muzyka i literackie teksty sprawiły, że formacja szybko podbiła serca fanów w całej Polsce, stając się jednym z najważniejszych zjawisk tzw. nowej fali. Przed Klubem Od Nowa, gdzie zespół miał próby i gdzie koncertował, gromadziły się tłumy.

Trwa głosowanie...

Czy kierunki inżynierskie to przyszłość edukacji?

Po wydaniu dwóch płyt: „Nowe sytuacje” i „Nieustanne Tango”, w wyniku konfliktu w zespole, formacja rozpadła się, a Grzegorz Ciechowski wyjechał do Warszawy, kontynuując solową karierę jako Obywatel GC i Grzegorz z Ciechowa. Na początku lat 90. jednak muzycy Republiki spotkali się znowu i postanowili reaktywować zespół (do wspólnego grania nie zdecydował się wrócić jedynie basista Paweł Kuczyński, którego zastąpił Leszek Biolik).

Powstały kolejne znakomite płyty, które zapisały się w historii polskiego rocka. 22 grudnia 2001 roku błyskotliwą karierę Republiki przerwała śmierć Grzegorza Ciechowskiego. Muzyk zmarł niespodziewanie w szpitalu w Warszawie po przeprowadzonej w trybie nagłym operacji tętniaka serca. Został pochowany 4 stycznia 2002 roku na Powązkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Przy ul. Reja w Toruniu powstał mural poświęcony Grzegorzowi Ciechowskiemu. Zobacz zdjęcia! - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto