Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedłuża się remont Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu. Czy inwestycja będzie kosztować więcej?

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Tak dziś wygląda rozkopane nadwiślańskie nabrzeże
Tak dziś wygląda rozkopane nadwiślańskie nabrzeże Grzegorz Olkowski
W połowie października zakończyć się mają prace na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu. To o cztery miesiące później niż pierwotnie planowano. Powodem są prace archeologiczne na tym terenie. Miasto liczy się z tym, że inwestycja może być droższa.

Zobacz wideo: Wilki w gminie Zławieś Wielka

od 16 lat

Remont Bulwaru Filadelfijskiego rozpoczął się w czerwcu 2022 roku – z lekkim poślizgiem. Pierwotnie miał trwać do czerwca 2023 roku, a sama ulica miała być wyłączona z ruchu do końca realizacji zadania. Wiadomo, że tak się jednak nie stanie.

- Podpisaliśmy aneks do umowy, który pozwoli wykonawcy zakończyć prace drogowe dopiero w październiku – a konkretnie do 17 października - informowała nas pod koniec listopada ówczesna rzeczniczka Prezydenta Miasta Torunia Aleksandra Iżycka.

Archeolodzy na budowie

Powodem kilkumiesięcznego opóźnienia są prace archeologiczne na terenie budowy. Zlecił je wojewódzki konserwator zabytków po serii mniejszych i większych odkryć na Bulwarze Filadelfijskim. Miasto liczy się z tym, że może to pociągnąć za sobą dodatkowe koszty.

- Na tę chwilę nie mamy żadnych informacji o zmianie kosztów. Jest jednak obawa, że wydłużenie czasu realizacji robót będzie miało wpływ na ostateczną cenę - przyznaje prezydent Torunia Michał Zaleski.

I podkreśla, że przedłużenie terminu wynika z decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków, który zarządził prace archeologiczne na terenie Bulwaru.

- Wydawało się, że tam wszystko zostało już dokładnie przekopane w latach 70- tych ubiegłego wieku, kiedy przebudowywano ten teren. Niespodziewanie okazało się jednak, ż wojewódzki konserwator chce sprawdzić, co ciekawego bądź ważnego archeologicznie znajduje się na placu budowy. To jedyny powód przedłużenia realizacji tego zadania - wyjaśnia prezydent.

Koszt modernizacji Bulwaru Filadelfijskiego to 47 mln zł, z czego 30 mln zł pochodzi z pierwszej edycji rządowego programu Polski Ład.

Co odkryto na toruńskim bulwarze?

Skarbów przeszłości nad Wisłą jest sporo. Robotnicy odkopali m.in. fundamenty XIX-wiecznej kaponiery przy Bramie Mostowej, pozostałości prochowni z czasów napoleońskich, a także mur oporowy z XVII wieku. Prawdziwą ucztą dla archeologów i historyków, okazały się gotyckie mury budynków, które zapewne należały do kompleksu klasztoru św. Ducha. To po ich odkryciu wojewódzki konserwator zabytków wstrzymał prowadzone w tym miejscu prace budowlane i zarządził kompleksowe badania archeologiczne.

Polecamy

Budowa kompleksu klasztorno-szpitalnego rozpoczęła się niedługo po lokacji Torunia. Sąsiadujący z klasztorem szpital był drugim w państwie krzyżackim. Całość przetrwała do połowy XVII wieku, gdy kościół i sąsiadujące z nim zabudowania zniszczyli Szwedzi okupujący miasto podczas potopu.

Wcześniejsze odkrycia

Relikty klasztoru były odkrywane kilkukrotnie. Trafili na nie robotnicy, którzy w latach 80. XIX wieku pracowali na nabrzeżu. Na początku XX wieku, gdy obok Bramy Klasztornej budowano zbiornik gazowy i dom gazownika, w wykopach fundamentowych miały się pojawić grube mury budynku z wieżą o charakterze obronnym, zbudowanym na planie kwadratu, z jednym filarem na środku.

Trwa głosowanie...

Czy wyższe mandaty wpłyną na bezpieczeństwo na drogach?

Wszystko wskazuje na to, że trafili na pozostałości kościoła. Odkryte fundamenty rozebrali, jednak nadziei na odkrycie pozostałości kościoła to nie przekreśla. Ostatecznie, w tym miejscu miało nie być już żadnych zabytków archeologicznych, ponieważ wszystko miało zostać unicestwione podczas budowy współczesnego bulwaru.

Jaki będzie efekt?

Prezydent Michał Zaleski podkreślił, że w połowie października 2023 roku zakończą się prace dotyczące nawierzchni twardych. Chodzi o jezdnię, chodniki, ścieżki rowerowe, trakty spacerowe i oświetlenie.

Bulwar zyska więc wiele. Zmodernizowana zostanie także promenada nadwiślańska. W ramach inwestycji powstaną schody terenowe i zejścia do Wisły, a także mała architektura. Dodatkowo zamontowane zostaną cztery kamery monitoringu miejskiego oraz dwa punkty WI-FI na wysokości ul. Żeglarskiej i Łaziennej.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto