Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prognoza pogody na lato 2023 w województwie kujawsko-pomorskim. Będą upały i nawałnice?

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Tegoroczne lato z pewnością uraczy nas w regionie tak gorącymi dniami, że ochłody będziemy szukać w wodzie. Tych dni może być więcej niż zwykle.
Tegoroczne lato z pewnością uraczy nas w regionie tak gorącymi dniami, że ochłody będziemy szukać w wodzie. Tych dni może być więcej niż zwykle. Marek Weckwerth
Przygotujmy się na wyższe niż zwykle temperatury już w czerwcu. W lipcu, najgorętszym miesiącu roku, także ma być cieplej. To na razie długoterminowa prognoza, ale bardzo prawdopodobna.

Gwiazdy You Can Dance w SP 10 w Toruniu

od 16 lat

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy (IMiGW – PIB) przygotował eksperymentalną długoterminową prognozę temperatur i opadów jakie mają determinować pogodę w kraju (w tym w naszym regionie) od kwiecień do lipca tego roku.

Nie w niej żadnych apokaliptycznych zapowiedzi, o jakich słyszy się w kontekście ocieplenia klimatu na całym świecie, ale powinniśmy przygotować się przynajmniej na cieplejszy początek i środek lata niż w minionych latach.

- A nawet, co nie powinno dziwić, na temperatury przekraczające w niektóre dni 30 stopni Celsjusza, na gwałtowne burze i nawalne opady. To oczywiście na razie spekulacje, ale taki scenariusz, opierając się na obserwacjach z minionych lat, jest bardzo prawdopodobny – przekonuje bydgoski synoptyk dr inż. Bogdan Bąk.

Kto by pomyślał, skoro robi się zimno?

Na razie trudno sobie wyobrazić co będzie się działo, skoro na Kujawach i Pomorzu czeka nas znaczące ochłodzenie. Coraz chłodniej będzie się robić już w weekend, a we wtorek 28 marca maksymalna temperatura w regionie sięgnie zaledwie 4 stopni Celsjusza, zaś nocą może spaść do minus 3. W poniedziałek i wtorek trzeba się liczyć z przelotnymi opadami śniegu.

Jednak z końcem marca, gdy wiatr zmieni się na południowo- zachodni, zacznie się powoli ocieplać.

Kwiecień i maj mają być w normie

Jak przewiduje IMiGW – PIB, w kwietniu w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna się mieścić w normie wieloletniej z lat 1991-2020, zaś miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie wyższa niż zwykle.

W Bydgoszczy i Toruniu średnia temperatura wahać się będzie między 8,1 a 9,2 stopni Celsjusza (czyli w normie), a opady 19,5 – 32,2 mm (powyżej normy).

To też może Cię zainteresować

Maj nie powinien pod względem aury odbiegać od średniej wieloletniej. W Bydgoszczy i Toruniu prognozuje się średnią temperatur od 13,0 do 14,2 stopni, a opadów deszczu 42,1 – 54,8 mm.

Jednostki wyrażone w milimetrach oznaczają grubość warstwy wody, jaka utworzyłaby się na 1 metrze kwadratowym ziemi, gdyby deszczówka nie spływała, nie wsiąkała i nie parowała. Inaczej mówiąc - każdy milimetr to 1 litr wody na metr kwadratowy.

Czerwiec i lipiec będą cieplejsze

Za to w czerwcu powinniśmy spodziewać się wyższych niż zwykle o tej porze roku temperatur. Może to być ważna informacja dla planujących urlop, może przyspieszy decyzję o wypoczynku już w czerwcu...

W dwóch największych miastach województwa kujawsko-pomorskiego średnia temperatura będzie oscylować między 16,5 a 17,6 stopni. Za to miesięczne opady mają się mieścić w normie - w naszym regionie 38,5 – 62,9 mm.

Polecamy

Lipiec, w Polsce najcieplejszy miesiąc, będzie z temperaturą zbliżoną do normy z lat 1991-2020. Bydgoszczanie i torunianie muszą się przygotować na średnie temperatury rzędu 18,7 – 21,1 stopni. Według IMiGW suma opadów ma być taka jak zwykle w tym miesiącu, czyli 63,3 – 98,4 mm.

Tak było w dwóch ostatnich latach

- Dla zobrazowania sytuacji termicznej w naszym regionie można sięgnąć do tego, jak było w ubiegłym i 2021 roku – mówi dr inż. Bogdan Bąk i przedstawia konkretne dane...

W czerwcu 2021 roku w Bydgoszczy i okolicach mieliśmy 6 dni z temperaturą przekraczającą 30 stopni Celsjusza. Maksymalną temperaturę odnotowano 19 czerwca i było to 36 stopni.

W lipcu ubiegłego roku podobnie jak w czerwcu, odnotowano 6 dni z temperaturą powyżej 30 stopni, a najcieplej było 21 dnia tego miesiąca, gdy zmierzono 36,7 stopni. W lipcu mieliśmy też 6- dniowy ciąg z temperaturą między 25 a 30 stopni.

W roku 2021 także sierpień był gorący. Mieliśmy aż 15 dni z temperaturą powyżej 30 stopni, a maksymalna sięgnęła 35,3. Z kolei przez 5 dni słupek rtęci pokazywał wartości między 25. a 30. kreską.

Rok wcześniej, czyli w 2020, czerwiec był dość chłodny, w stosunku do średniej z wielu lat. Tylko w jednym dniu temperatura przekroczyła 28 stopni, a stało się tak 28 czerwca.

W lipcu tego samego roku w regionie było 9 dni z temperaturą między 25 a 30 stopni oraz dwa dni, kiedy wzrosła powyżej 30 stopni.

Sierpień 2020 był jeszcze cieplejszy, bo stwierdzono 13 dni gorących (25-30 kresek) i 7 dni upalnych (powyżej 30). W najcieplejszy dzień termometr wskazywał 33 stopnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto