Prognoza pogody na lato 2023 w województwie kujawsko-pomorskim. Będą upały i nawałnice?

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Tegoroczne lato z pewnością uraczy nas w regionie tak gorącymi dniami, że ochłody będziemy szukać w wodzie. Tych dni może być więcej niż zwykle.
Tegoroczne lato z pewnością uraczy nas w regionie tak gorącymi dniami, że ochłody będziemy szukać w wodzie. Tych dni może być więcej niż zwykle. Marek Weckwerth
Przygotujmy się na wyższe niż zwykle temperatury już w czerwcu. W lipcu, najgorętszym miesiącu roku, także ma być cieplej. To na razie długoterminowa prognoza, ale bardzo prawdopodobna.

Gwiazdy You Can Dance w SP 10 w Toruniu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy (IMiGW – PIB) przygotował eksperymentalną długoterminową prognozę temperatur i opadów jakie mają determinować pogodę w kraju (w tym w naszym regionie) od kwiecień do lipca tego roku.

Nie w niej żadnych apokaliptycznych zapowiedzi, o jakich słyszy się w kontekście ocieplenia klimatu na całym świecie, ale powinniśmy przygotować się przynajmniej na cieplejszy początek i środek lata niż w minionych latach.

- A nawet, co nie powinno dziwić, na temperatury przekraczające w niektóre dni 30 stopni Celsjusza, na gwałtowne burze i nawalne opady. To oczywiście na razie spekulacje, ale taki scenariusz, opierając się na obserwacjach z minionych lat, jest bardzo prawdopodobny – przekonuje bydgoski synoptyk dr inż. Bogdan Bąk.

Kto by pomyślał, skoro robi się zimno?

Na razie trudno sobie wyobrazić co będzie się działo, skoro na Kujawach i Pomorzu czeka nas znaczące ochłodzenie. Coraz chłodniej będzie się robić już w weekend, a we wtorek 28 marca maksymalna temperatura w regionie sięgnie zaledwie 4 stopni Celsjusza, zaś nocą może spaść do minus 3. W poniedziałek i wtorek trzeba się liczyć z przelotnymi opadami śniegu.

Jednak z końcem marca, gdy wiatr zmieni się na południowo- zachodni, zacznie się powoli ocieplać.

Kwiecień i maj mają być w normie

Jak przewiduje IMiGW – PIB, w kwietniu w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna się mieścić w normie wieloletniej z lat 1991-2020, zaś miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie wyższa niż zwykle.

W Bydgoszczy i Toruniu średnia temperatura wahać się będzie między 8,1 a 9,2 stopni Celsjusza (czyli w normie), a opady 19,5 – 32,2 mm (powyżej normy).

To też może Cię zainteresować

Maj nie powinien pod względem aury odbiegać od średniej wieloletniej. W Bydgoszczy i Toruniu prognozuje się średnią temperatur od 13,0 do 14,2 stopni, a opadów deszczu 42,1 – 54,8 mm.

Jednostki wyrażone w milimetrach oznaczają grubość warstwy wody, jaka utworzyłaby się na 1 metrze kwadratowym ziemi, gdyby deszczówka nie spływała, nie wsiąkała i nie parowała. Inaczej mówiąc - każdy milimetr to 1 litr wody na metr kwadratowy.

Czerwiec i lipiec będą cieplejsze

Za to w czerwcu powinniśmy spodziewać się wyższych niż zwykle o tej porze roku temperatur. Może to być ważna informacja dla planujących urlop, może przyspieszy decyzję o wypoczynku już w czerwcu...

W dwóch największych miastach województwa kujawsko-pomorskiego średnia temperatura będzie oscylować między 16,5 a 17,6 stopni. Za to miesięczne opady mają się mieścić w normie - w naszym regionie 38,5 – 62,9 mm.

Polecamy

Lipiec, w Polsce najcieplejszy miesiąc, będzie z temperaturą zbliżoną do normy z lat 1991-2020. Bydgoszczanie i torunianie muszą się przygotować na średnie temperatury rzędu 18,7 – 21,1 stopni. Według IMiGW suma opadów ma być taka jak zwykle w tym miesiącu, czyli 63,3 – 98,4 mm.

Tak było w dwóch ostatnich latach

- Dla zobrazowania sytuacji termicznej w naszym regionie można sięgnąć do tego, jak było w ubiegłym i 2021 roku – mówi dr inż. Bogdan Bąk i przedstawia konkretne dane...

W czerwcu 2021 roku w Bydgoszczy i okolicach mieliśmy 6 dni z temperaturą przekraczającą 30 stopni Celsjusza. Maksymalną temperaturę odnotowano 19 czerwca i było to 36 stopni.

W lipcu ubiegłego roku podobnie jak w czerwcu, odnotowano 6 dni z temperaturą powyżej 30 stopni, a najcieplej było 21 dnia tego miesiąca, gdy zmierzono 36,7 stopni. W lipcu mieliśmy też 6- dniowy ciąg z temperaturą między 25 a 30 stopni.

W roku 2021 także sierpień był gorący. Mieliśmy aż 15 dni z temperaturą powyżej 30 stopni, a maksymalna sięgnęła 35,3. Z kolei przez 5 dni słupek rtęci pokazywał wartości między 25. a 30. kreską.

Rok wcześniej, czyli w 2020, czerwiec był dość chłodny, w stosunku do średniej z wielu lat. Tylko w jednym dniu temperatura przekroczyła 28 stopni, a stało się tak 28 czerwca.

W lipcu tego samego roku w regionie było 9 dni z temperaturą między 25 a 30 stopni oraz dwa dni, kiedy wzrosła powyżej 30 stopni.

Sierpień 2020 był jeszcze cieplejszy, bo stwierdzono 13 dni gorących (25-30 kresek) i 7 dni upalnych (powyżej 30). W najcieplejszy dzień termometr wskazywał 33 stopnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie