Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prof. Wojciech Polak nagrodzony. Znany historyk odebrał medal Thorunium

wixad
Jako historyk Wojciech Polak specjalizował się w polityce Rzeczypospolitej wobec Moskwy w XVII wieku.
Jako historyk Wojciech Polak specjalizował się w polityce Rzeczypospolitej wobec Moskwy w XVII wieku. Grzegorz Olkowski
Medalem „Thorunium” uhonorowany został prof. Wojciech Polak. Uroczystość w Dworze Artusa powiązana była z 60. rocznicą urodzin naukowca i współzałożyciela Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Toruniu.

Gratulując profesorowi Polakowi „pięknego życiorysu”, prezydent Torunia Michał Zaleski zapewniał, że na biografię jubilata patrzy z respektem i podziwem: - Związki z Toruniem są dla nas szczególnie ważne. Pan profesor mówił, że Polska jest tak piękna i tak bogata, że warto byśmy dla niej pracowali i się dla niej poświęcali. Niech Pan dalej stara się robić to w Toruniu tak jak najlepiej potrafi.

Prof. Małłek: "To dopiero półmetek"

Dorobek profesora przybliżyła prof. Sylwia Galij-Skarbińska, natomiast z laudacją na cześć jubilata wystąpił promotor jego doktoratu, prof. Janusz Małłek: - Przekroczyłeś 60 lat - dla historyka taki wiek oznacza dojrzałość badawczą. Przy twoim ogromnym dorobku publikacyjnym na niwie historii i politologii teza ta wydaje się trafiona. Życzę ci, abyś poczuł w sobie siły i wiarę, że to dopiero półmetek pracy badawczej.
Prof. Polak wygłosił wykład poświęcony humorowi i satyrze w stanie wojennym otwierając panel dyskusyjny na temat opozycji i  oporu społecznego lat 70. i 80. Udział w panelu wzięli prof. Mirosław Golon, prof. Mariusz Krzysztofiński, ks. dr Jarosław Wąsowicz, były wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński, a także prof. Roman Bäcker, który wspólnie z Wojciechem Polakiem wydawał w podziemiu periodyk „Chrześcijański Ruch Społeczny”
- Cały czas mam przed oczami tego szczupłego, wysokiego chłopaka z kędzierzawą czupryną, który był działaczem NZS – wspomina prof. Bäcker. - Ale nie sposób przy tak ważnej okazji nie wspomnieć o kobietach w otoczeniu Wojciecha Polaka. Tak się złożyło, że miałem okazję studiować z niezwykle mądrą kobietą - jego starszą siostrą, w ślady której Wojtek przyjechał na studia. Warto też przypomnieć, że swoją żonę prof. Polak poznał podczas strajku w 1981, więc tworzą prawdziwe solidarnościowe małżeństwo.

W konspiracji jeszcze jako nastolatek

Wojciech Polak pochodzi z Olsztyna. W 1980 (w wieku 18 lat) został członkiem komitetu założycielskiego Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Wydziale Humanistycznym UMK, a rok później - zarządu uczelnianego. Po wprowadzeniu stanu wojennego kontynuował działalność w konspiracji, współpracując ze strukturami „Solidarności”.
Po transformacji ustrojowej w 1989 wstąpił do Stronnictwa Pracy, a w 1990 został jednym z założycieli Porozumienia Centrum w Toruniu. W 2004 dołączył do Prawa i Sprawiedliwości. W 2010 kierował toruńskim komitetem poparcia Jarosława Kaczyńskiego podczas kampanii prezydenckiej.
W latach 2010–2014 pełnił funkcję kierownika Ośrodka Badań Historycznych Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. W 2011 startował w wyborach parlamentarnych w 2011 z ramienia PiS do Senatu, jednak nie otrzymał mandatu. W 2016 wszedł w skład Narodowej Rady Rozwoju utworzonej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Tego samego roku został wybrany do Kolegium IPN, pełniąc czasowo funkcję przewodniczącego.

Autor 25 książek

Jako historyk Wojciech Polak specjalizował się w polityce Rzeczypospolitej wobec Moskwy w XVII wieku. Od 2004 pracował w Instytucie Politologii UMK, gdzie prowadził badania dotyczące okresu stanu wojennego. Jest autorem 25 książek autorskich na ten temat. Obecnie wykłada na Wydziale Nauk Historycznych UMK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto