Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent Ukrainy podziękował za pomoc uchodźcom także Toruniowi

Wojciech Pierzchalski
Wojciech Pierzchalski
Toruń, zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy dla uchodźców z Ukrainy, organizowana w lutym przez Tatianę Dembską.
Toruń, zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy dla uchodźców z Ukrainy, organizowana w lutym przez Tatianę Dembską. Grzegorz Olkowski
Podczas przemówienia przed ukraińskim parlamentem Wołodymyr Zełenski wymienił polskie miasta, które zasłużyły się podczas trwającej wojny. Wśród nich znalazł się również Toruń.

Obejrzyj: Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście

od 16 lat

Jak informuje Straż Graniczna, od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało ponad 3,5 miliona osób. Tysiące z uchodźców znalazło pomoc i schronienie także w Toruniu. Jak szacuje Urząd Miejski, miasto od początku wojny gościło ponad 5 tys. osób z Ukrainy.

Pomoc dla Ukrainy w Toruniu

Dla uciekających przed wojną miasto przyszykowało miejsca tymczasowego pobytu, a także punkty informacyjne czy imprezy integracyjne. Cały czas na terenie Torunia są nadawane numery PESEL i wypłacane świadczenia, przysługujące uchodźcom. Samorząd przygotował pięć transportów humanitarnych, które trafiły do miasta partnerskiego Torunia – Łucka.

Polecamy

Ale pomoc uchodźcom w Toruniu to nie tylko samorząd, ale także wielkie zaangażowanie mieszkańców miasta. Tysiące matek z dziećmi z Ukrainy znalazły schronienie pod dachami torunian w ich domach – chociażby opisywana przez nas sprawa 10-osobowej rodziny , która znalazła schronienie pod Toruniem czy matek, które zatrzymały się w jednej w szkole na Wrzosach. Od początku wojny działają także inicjatywy oddolne takie jak Toruński Sztab Pomocy Ukrainie, a także miejsca, które mają pomóc w zaaklimatyzowaniu się uchodźcom w Polsce, jak Łącznik przy ul. Podmurnej.

Polskie miasta-ratownicy

Za to zaangażowanie podziękował prezydent Ukrainy podczas przemówienia przed Radą Najwyższą (ukraiński parlament).

– Chcę z tej trybuny wymienić wszystkich, aby usłyszało to każde województwo, powiat i gmina, których poparcie czuje dziś
każdy region, miasto, wieś, gmina ukraińska – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. – Ustanowiłem specjalny tytuł honorowy "miasto-ratownik" dla miast partnerskich naszego państwa, które dziś czynią to, co możliwe, aby nam dopomóc.

Zobacz koniecznie

Jako pierwszy tytuł "miasta - ratownika" otrzymał Rzeszów, który jako największe miasto przygraniczne na początku trwania wojny przyjął najwięcej uchodźców zza wschodniej granicy. Innymi miastami, oprócz Torunia, którym podziękował prezydent Ukrainy były Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Lublin, Katowice, Opole, Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Rzeszów, Białystok, Olsztyn i Kielce.

Michał Zaleski, prezydent Torunia, odniósł się do słów prezydenta Ukrainy.

- Z dumą i wzruszeniem przyjąłem wczorajsze podziękowanie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego dla polskich miast i wskazanie Torunia, jako jednego z miejsc, które okazały się bezpieczną przystanią dla uchodźców z Ukrainy - napisał na swoim oficjalnym profilu na Facebook. - Doskonale wiem, że nie dla podziękowań i korzyści otworzyliście swoje domy i serca, ale cieszę się, że Toruń jest miastem dobrych ludzi, oraz że Wasze poświęcenie, człowieczeństwo i empatia zostały dostrzeżone. Brawo! Jesteście wspaniali!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto