Większe uprawniania ofiar mobbingu © Pxhere.com
[2/19]

Większe uprawniania ofiar mobbingu

Pracownik, który uważa, że padł ofiarą mobbingu, będzie mógł dochodzić swoich praw bez konieczności rezygnowania z pracy. Dotychczas osoba doznająca mobbingu mogła skierować sprawę na drogę sądową dopiero po rozwiązaniu umowy o pracę. Pracownik doświadczający mobbingu w trakcie zatrudnienia będzie mógł wystąpić o odszkodowanie od pracodawcy − kwota zadośćuczynienia nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Miały być setki tysięcy mieszkań z dotacją rządową do najmu. By ułatwić ich budowę uchwalono specjalną ustawę. I co? Mieszkanie plus jest niewypałem. Co będzie dalej, po prostu kliknij w tekst w poznasz szczegóły analizy ekspertów.

Początek obowiązywania przepisów: 7 września 2019
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1040)


Prawo pracy przechodzi istotne dla pracowników zmiany. Zapytaliśmy resort pracy, które przepisy z zakresu prawa pracy zaczną obowiązywać we wrześniu 2019 roku. Jak się okazuje, Kodeks pracy, Kodeks postępowania cywilnego oraz w inne akty prawne będą mieć nowe brzmienie. Sprawdź, co konkretnie się zmieni.