MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pracy na wakacje dla młodych nie brakuje. Te branże kuszą zarobkami. Oto stawki, na jakie mogą liczyć pracownicy sezonowi

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Jednym z najpopularniejszych miejsc na wakacje są lokale gastronomiczne. Sprawdź gdzie i ile możesz zarobić.
Jednym z najpopularniejszych miejsc na wakacje są lokale gastronomiczne. Sprawdź gdzie i ile możesz zarobić. pixabay
Praca w wakacje to okazja dla młodych do zarobienia pieniędzy. Pracy sezonowej i chętnych do niej nie brakuje. Chętnie dorabiają studenci przed sezonem akademickim oraz uczniowie. W czasie wakacji można uzbierać niezłą sumę. – Stawki oferowane studentom w porównaniu do poprzedniego roku wzrosły o wysokość pensji minimalnej, która zwiększyła się o 220 zł – mówi nam Krzysztof Inglot, Personnel Service. Oczywiście są zawody, w których te stawki mocniej poszybowały w górę, bo nawet o 15-20 proc. Ile można zarobić podczas wakacji? Na jakie stawki mogą liczyć studenci?

Praca na wakacje. Te branże oferują wysokie zarobki

Sezon turystyczny wystartował i choć część hotelarzy narzeka, że nie wszędzie pokoje są zarezerwowane, liczba ofert pracy sezonowej utrzymuje się na wysokim poziomie. Pracodawcy szukają zwłaszcza młodych ludzi i studentów, ale są też otwarci na poszukiwanie pracowników z Ukrainy.

– Stawki oferowane studentom w porównaniu do poprzedniego roku wzrosły o wysokość pensji minimalnej, która zwiększyła się o 220 zł –tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy, Personnel Service S.A.

Jednocześnie podkreśla, że są zawody, w których te stawki mocniej poszybowały w górę, bo nawet o 15-20 proc. – Dotyczy to zwłaszcza stanowisk, w których wymagane są specjalne uprawnienia, np. instruktorów czy ratowników na plażach czy basenach. Świetnie zarobią też np. kucharze w nadmorskich miejscowościach, kelnerzy czy nawet kierowcy Ubera, którzy w sezonie letnim mają więcej zleceń właśnie w turystycznych miastach – wymienia ekspert.

TOP zawodów wakacyjnych z najwyższymi zarobkami

Zdaniem Inglota młodzi ludzie, którzy chcą dorobić w sezonie wakacyjnym nie będą mieli problemu ze znalezieniem pracy. Jak zaznacza, ofert ciągle przybywa i bardzo często nie wymagają one żadnego doświadczenia. Pracodawcy oferują szkolenia dla nowych pracowników, choć oczywiście są wyjątki i na niektórych stanowiskach liczą się ukończone kursy czy certyfikaty.

Praca na festiwalach muzycznych to dla wielu młodych ludzi spełnienie marzeń – nie tylko szansa zarobek, ale też rozrywka i możliwość zobaczenia za darmo ulubionego artysty. To też najlepiej wyceniany zawód wśród tych analizowanych przez Personnel Service – zarobki wynoszą od 20 do nawet 24 zł za godzinę netto.

Podobne pieniądze mogą zarobić nianie opiekujące się dziećmi w czasie rodzinnego urlopu. Jeżeli rodzice szukają niani na miejscu jej zarobki to ok. 20 zł za godzinę netto. Zdarza się jednak, że rodzice zabierają opiekunkę do dzieci ze sobą na wakacje, pokrywając jej koszty i dodatkowo płacąc za każdą godzinę pracy.

Kolejne dobrze płatne zawody wymagają odpowiedniego przygotowania i certyfikacji. Chodzi o ratownika na basenie i instruktora kitesurfingu, gdzie zarobki za godzinę zamykają się w granicach 18-20 zł netto. Tak samo dobrze można zarobić wykonując zawód hostessy, które w wakacje są rozchwytywane ze względu na organizowane akcje promocyjne.

Sprzedawca gofrów czy lodów zarobi nawet 16 zł netto za godzinę

Wybierając się do pracy wakacyjnej w turystyczne rejony mamy wiele możliwości. Wychowawca na kolonii, który opiekuje się dziećmi w trakcie ich wakacji, zarobi średnio 15,5 zł za godzinę netto. Recepcjonista czy recepcjonistka w hotelu zarobi średnio 15 zł za godzinę netto. Sprzedawca lodów czy gofrów na deptakach może liczyć na wynagrodzenie od 14,5 do 16 zł za godzinę netto.

Z kolei, jak wynika z danych Personnel Service, pomoc kuchenna czy sprzedawca pamiątek zarobi w okolicach 13,5 zł za godzinę netto. Nieco więcej, bo średnio 14 zł za godzinę netto wyciągnie kelner, ale tutaj warto pamiętać, że napiwki, zwłaszcza w największych miejscowościach turystycznych potrafią dwukrotnie, a czasem nawet trzykrotnie podnieść wynagrodzenie.

Praca sezonowa to jednak nie tylko turystyczne kurorty, ale również zbiory owoców i tutaj młodzi mogą zarobić od 15 do 16 zł za godzinę netto. Na call center czy w kinie można liczyć za wynagrodzenie ok. 14,5 zł za godzinę netto.

Zatrudnianie pracowników sezonowych

Wobec braku przepisów dotyczących wyłącznie pracy sezonowej, pracodawca musi posługiwać się ogólnymi regulacjami dotyczącymi zatrudnienia. Jeżeli pracownik sezonowy ma świadczyć pracę w ramach stosunku pracy, pracodawcy zawierają z nim umowę o pracę na czas określony.

Uznaje się, że do tego typu zatrudnienia odniesienie mają te same przepisy Kodeksu pracy. Częściej jednak spotykamy się z umową cywilnoprawną, jednak można też skorzystać z agencji pracy tymczasowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto