Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praca w Chodzieży: Zwolnieni z Porcelany wciąż szukają pracy. Pomaga im PUP

Anna Karbowniczak
Anna Karbowniczak
Część osób, które straciły pracę po wielkich zwolnieniach w chodzieskiej „Porcelanie”, wciąż pozostaje bez zatrudnienia. Pomaga im Powiatowy Urząd Pracy

Ubiegłoroczne zwolnienia grupowe w chodzieskiej „Porcelanie” dotknęły około 200 osób i były największymi zwolnieniami w historii Powiatowego Urzędu Pracy w Chodzieży. Polska Grupa Porcelanowa, do której poza fabryką w Chodzieży należą również fabryki porcelany w Ćmielowie i Łubianie, postanowiła w znaczny sposób zredukować zatrudnienie w zakładzie przy ulicy Kasprzaka bo - jak tłumaczyła - zmusiły ją do tego okoliczności.

Informację o zwolnieniach ogłoszono w maju, a już w czerwcu pracownikom wręczono wypowiedzenia.

Urząd Pracy od razu zaoferował pomoc zwalnianym osobom. Nawiązał m.in. kontakt z firmą z Rokietnicy, gotową od ręki „przejąć” i zatrudnić część z nich.

Sprawdź także

Dodajmy, że dla pierwszej grupy - z najniższym stażem - okres wypowiedzenia mijał 31 lipca. Największa grupa zakończyła wypowiedzenia w październiku.

Większość zwolnionych osób to pracownicy wydziału I zajmującego się produkcją porcelany surowej. Oprócz tego w gronie osób objętych zwolnieniami znaleźli się pracownicy wydziału II, magazynierzy, pracownicy laboratorium, administracji, kontroli jakości i działu utrzymania ruchu.

Ponad setka zarejestrowanych

Niektórzy ze zwolnionych pracowników „Porcelany” skorzystali z prawa do emerytury albo szukali pracy na własną rękę. W PUP - jak informuje kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej Aleksandra Maczyńska - począwszy od 1 sierpnia 2019 r. zarejestrowało się 109 osób (w tym 82 kobiety) po zwolnieniach grupowych z „Porcelany”.

Zgodnie z danymi na 15 stycznia, bez pracy wciąż pozostaje 78 z nich - w tym 63 kobiety. Dodajmy, że 25 osób spośród całej blisko 80-osobowej grupy po upływie 6 miesięcy od daty rejestracji w PUP ma prawo zabiegać o świadczenie przedemerytalne lub emeryturę pomostową.

- Dla każdej osoby zarejestrowanej przygotowano Indywidualny Plan Działania. 50 osób objęto poradnictwem zawodowym indywidualnym, w ramach którego określono predyspozycje zawodowe danego bezrobotnego oraz zorganizowano zajęcia z poradnictwa grupowego, o następującej tematyce: trening aktywnego działania w poszukiwaniu pracy, własna firma, dogonić pracę. Kolejnym zaplanowanym krokiem jest objęcie wyżej wymienionych osób pośrednictwem pracy, w tym aktywnymi formami takimi jak staż, prace interwencyjne, szkolenia oraz dotacje na działalność gospodarczą - tłumaczy Aleksandra Maczyńska.

Zadowalające wskaźniki

Jak wynika z danych Powiatowego Urzędu Pracy, w końcówce listopada stopa bezrobocia w powiecie chodzieskim wynosiła 6,7 procent. W urzędzie zarejestrowanych było wówczas 1340 osób bezrobotnych, w tym 850 kobiet. W grudniu liczba zarejestrowanych bezrobotnych nieco wzrosła i wynosiła już 1402 osoby - w tym 857 kobiet.

Podobny trend można było zaobserwować na terenie całej Polski. W listopadzie krajowa stopa bezrobocia wynosiła 5,1 procent natomiast w grudniu wzrosła o 0,1 punktu procentowego - do 5,2 procent.

Mimo to - jak przekonuje Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej - wskaźniki są zadowalające. Bezrobocie w Polsce w ubiegłym roku osiągnęło rekordowo nisko poziom - najniższy od czasu rozpoczęcia pomiarów 30 lat temu.

Ze wstępnych danych ministerstwa wynika, że liczba bezrobotnych na koniec grudnia 2019 r. wynosiła 867,2 tys. osób i w porównaniu do końca listopada wzrosła o 17,5 tys. osób. To wzrost o 2,1 proc.

Praca w Chodzieży: Zwolnieni z Porcelany wciąż szukają pracy...

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto