Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiatowo-Gminne Najlepsze Dożynki pod Słońcem w Łubiance. Zenek Martyniuk na scenie, nagrody, odznaczenia i świetna zabawa

OPRAC.: mc na podst. informacji biura prasowego Starostwa Powiatowego w Toruniu
Tak wyglądały Gminno-Powiatowe Dożynki w Łubiance. Gwiazdą wieczoru był Zenek Martyniuk.
Tak wyglądały Gminno-Powiatowe Dożynki w Łubiance. Gwiazdą wieczoru był Zenek Martyniuk. Marzena Masłowska/Starostwo Powiatowe
Gorąca atmosfera, zabawa przy dźwiękach najpopularniejszych przebojach disco-polo oraz mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych – takie były Powiatowo-Gminne Najlepsze Dożynki pod Słońcem w Łubiance.

Obejrzyj: Bella Skyway Festival 2022 w Toruniu

od 16 lat

Uroczyste Święto Plonów odbyło się w sobotę 20 sierpnia 2022 roku w Gminnym Parku Kultury w Łubiance. Poprzedziła je msza święta, którą w kościele pw. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w intencji rolników odprawił ksiądz dziekan Rajmund Ponczek. Potem Wicestarosta Toruński Michał Ramlau i Wójt Gminy Łubianka Jerzy Zająkała złożyli kwiaty pod obeliskami upamiętniającymi powstanie NZSS Solidarność.

Zaczęło się od podzielenia chleba

Do Gminnego Parku Kultury prowadził korowód dożynkowy, który otwierały chełmżyńskie mażoretki oraz Powiatowa i Miejska Orkiestra Dęta pod kierownictwem Jacka Kałamarskiego. Muzycy poprowadzili na miejsce uroczystości delegacje wieńcowe, starostów i gospodarzy dożynek oraz zaproszonych gości.

- Na scenie plenerowej GPK dokonano przekazania i podzielenia chleba – starostowie dożynkowi: Agata Lewandowska z Wybcza i Janusz Sadowski z Bierzgłowa przekazali poświęcone bochny Wójtowi Jerzemu Zająkale i Wicestaroście Michałowi Ramlauowi, który reprezentował Zarząd Powiat w zastępstwie nieobecnego Starosty Toruńskiego Marka Olszewskiego, a następnie pokroili go i częstowali nim gości - informuje Adrian Aleksandrowicz, z biura rzecznika starosty toruńskiego.

Marek Olszewski ze względu na stan zdrowia nie mógł uczestniczyć w uroczystościach dożynkowych, przekazał jednak uczestnikom wydarzenia serdeczne pozdrowienia - dowiadujemy się z komunikacie starostwa powiatowego.

- Ze względów zdrowotnych nie mogę uczestniczyć w dzisiejszym Święcie Plonów. Niezwykle mi przykro, że ten radosny dzień spędzę walcząc z chorobą, zamiast świętować symboliczne zakończenie zbiorów razem z Państwem. Podczas uroczystości zastępować mnie będą moi współpracownicy. Dzisiejsze święto to okazja do podziękowania rolnikom za chleb, którego
nawet w tych trudnych czasach, na naszych stołach nie brakowało. Niech cały trud, jakie wkładają Państwo w pracę na roli, zawsze daje Wam satysfakcję i spełnienie.
Życzę wszystkim Państwu wspaniałych wrażeń i dobrej zabawy ma Powiatowo-Gminnych Najlepszych Dożynkach Pod Słońcem w Łubiance – napisał w liście Starosta Toruński Marek Olszewski.

Polecamy

Powiatowo-gminne dożynki przyciągnęły szereg zaproszonych gości. Rolników, sadowników i hodowców pozdrawiali m.in. parlamentarzyści: Iwona Michałek, Jan Krzysztof Ardanowski i Robert Kwiatkowski. Minister Annę Gembicką reprezentował Tomasz Sińczak, list od posłanki Joanny Borowiak odczytał Paweł Machalski, a w imieniu posła Tomasza Lezna rolnikom zgromadzonym na uroczystościach serdeczne pozdrowienia przekazała Barbara Zalewska.

Najlepsze życzenia uczestnikom sobotnich dożynek złożył także Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, za trud ciężkiej pracy podziękował Prezydent Torunia Michał Zaleski, który wraz z Przewodniczącym Rady Miasta Torunia przekazali na ręce starostów dożynkowych pamiątkowe pierniki. List od Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza odczytał Dariusz Zagrabski, dyrektor Delegatury Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Toruniu. Podziękowania od całej administracji Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała rolnikom Marzena Świtalska dyrektor Biura Powiatowego ARMiR w Toruniu, która podczas uroczystości reprezentowała dyrektor wojewódzkiego oddziału ARMiR Jolantę Sobecką.

Rolnicy odznaczeni

Powiatowo-Gminne Dożynki były idealną okazją do uroczystego wręczenia odznaczeń „Zasłużony dla rolnictwa”. W imieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wicestarosta Michał Ramlau i Wójt Jerzy Zająkała uhonorowali: - Danutę Barbarę Amtmańską z Przeczna, która przez wiele lat prowadziła piętnastohektarowe gospodarstwo rolne wraz z mężem Józefem. Od dwóch lat jest szczęśliwą emerytką. Obecnie przewodniczy Kołu Gospodyń Wiejskich w Przecznie oraz jest członkinią Zarządu Stowarzyszenia Lokalnego
Salezjańskiej Organizacji Sportowej w Przecznie.

- Daniela Leszka Ziółkowskiego z Łubianki, który prowadzi wraz z żoną Joanną gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 76 hektarów (w tym 25 hektarów gruntów własnych). Głównym kierunkiem produkcji jest trzoda chlewna: Państwo Ziółkowscy sprzedają średnio ok. 1200 tuczników rocznie.

- Heliodora Maćkowskiego, mieszkańca Brąchnowa, który wraz z żoną prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne o powierzchni 27 hektarów. Głównym kierunkiem w gospodarstwie Państwa Maćkowskich jest produkcja mleka i opasów. Posiadają oni odpowiedni sprzęt techniczny do produkcji rolniczej i nadal rozwijają swoje gospodarstwo.

- Andrzeja Sierockiego z Wybcza, który prowadzi ponad jedenastohektarowe gospodarstwo rolne specjalizujące się w uprawie roślin (głównie kukurydzy, rzepaku, buraków cukrowych oraz zbóż). Był aktywnym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Wybczu, od wielu lat jest zawodowo związany z Urzędem Gminy w Łubiance, gdzie pełni funkcję Kierownika Wydziału Gospodarki Komunalnej.

O odznaczenia wnioskował Wójt Gminy Łubianka Jerzy Zająkała.

Rywalizacja fair play

Na wniosek Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych odznaczenie otrzymał Tomasz Sińczak – Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Grubnie, były szef pionu badawczego Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Podczas dożynek nie mogło zabraknąć zdrowej rywalizacji fair play. W konkursie na najlepsze stoisko promocyjne rywalizowały gminy, sołectwa z gminy Łubianka oraz koła gospodyń wiejskich. Komisja w składzie: Dorota Semenowicz, Stanisława Kardas i Sebastian Podkański zdecydowała, że najciekawsze stoisko przygotowała delegacja Gminy Wielka Nieszawka.

Nagrodą w konkursie był czek na 3 tysiące złotych. Wójt Łubianki i Wicestarosta przekazali go na ręce Krzysztofa Czarneckiego Wójta Gminy Wielka Nieszawka i członkiń KGW Nowoczesna Gospochy.

Zenek Martyniuk na scenie

Wyboru najlepszego wieńca lub ozdoby dożynkowej dokonali: Wojciech Knieć, Stanisława Kardas, Katarzyna Zduniak i Danuta Kwiatkowska. Po długich obradach jurorzy zadecydowali, że autorami najlepszego wieńca są mieszkanki sołectwa Brąchnowo. Autorzy spektakularnej konstrukcji otrzymali z rąk gospodarzy dożynek czek na 3 tysiące złotych.

Sobotnim uroczystościom towarzyszył bogaty program artystyczny. Gwiazdą wieczoru był Zenek Martyniuk z zespołu Akcent, ale wystąpiły też grupy: Polskie Kwiaty z Gminy Chełmża, Alebabki i Marwojki z Gminy Łubianka oraz Sebson mieszkaniec Łubianki oraz zespół Power Play.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto