MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Potężna nawałnica nad Kujawsko-Pomorskiem: Strażacy w akcji

Jakub Stykowski
Jakub Stykowski
Skutki nawałnicy w gminie Dobrcz - 30.06.2024.
Skutki nawałnicy w gminie Dobrcz - 30.06.2024. OSP Dobrcz
Intensywne nawałnice, które przeszły przez województwo kujawsko-pomorskie, dały się we znaki mieszkańcom oraz służbom. Straż pożarna z gminy Dobrcz intensywnie działała, by poradzić sobie ze skutkami burz. IMGW wydało ostrzeżenie najwyższego stopnia, przewidując wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych zagrażających życiu i powodujących duże szkody.

Ostrzeżenie IMGW i skutki nawałnicy

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie 3 stopnia przed intensywnymi burzami, które miały nawiedzić województwo kujawsko-pomorskie. Takie ostrzeżenie jest wydawane, gdy przewidywane zjawiska meteorologiczne mogą powodować bardzo duże szkody, w tym szkody o rozmiarach katastrof, oraz stanowić zagrożenie dla życia.

Nawałnice, które przetoczyły się przez region, spowodowały znaczne problemy. Strażacy z gminy Dobrcz mieli pełne ręce pracy, interweniując w wielu miejscach. Szczególnie trudna sytuacja miała miejsce w Kotomierzu, gdzie w wyniku burzy doszło do powalenia drzew na drodze krajowej nr 56 oraz uszkodzeń budynków.

Działania strażaków były skoncentrowane na usuwaniu skutków nawałnicy, w tym powalonych drzew oraz uszkodzeń infrastruktury. Strażacy z regionu podali, że do godziny 21 odnotowali 87 interwencji związanych z pogodą.

Strażacy w akcji

Strażacy z gminy Dobrcz byli na pierwszej linii walki ze skutkami nawałnicy. Ich działania koncentrowały się na usuwaniu skutków burz, które przyniosły znaczne zniszczenia.

„Przez naszą gminę przeszła nawałnica”

Powyższe słowa strażaków OSP Dobrcz doskonale oddają skalę wyzwania, z jakim przyszło im się zmierzyć. Na terenie gminy Dobrcz doszło do poważnych uszkodzeń, w tym przewrócenia dwóch betonowych płotów oraz uszkodzeń dachów wykonanych z eternitu na dwóch budynkach gospodarczych. Uszkodzona została również elewacja budynku mieszkalnego wraz z oknem, co świadczy o sile żywiołu.

W ramach działań ratowniczych strażacy dokumentowali zniszczenia, a zdjęcia zrobione przez nich pokazują skalę zjawiska. Ich praca była nieoceniona w procesie przywracania normalności w regionie.

Skutki nawałnicy: zniszczenia i brak prądu

W szczytowym momencie nawałnicy około 3000 odbiorców w regionie kujawsko-pomorskim było pozbawionych dostępu do prądu. Przerwy w dostawie energii elektrycznej były jednym z wielu wyzwań, przed którymi stanęły służby oraz mieszkańcy.

Do poniedziałkowego poranka strażacy zrealizowali 125 interwencji, głównie polegających na usuwaniu powalonych drzew i konarów, ale także na interwencjach związanych z uszkodzeniami dachów. Najwięcej pracy mieli w powiatach: grudziądzkim, sępoleńskim, bydgoskim oraz świeckim, gdzie łącznie odnotowano 93 z 125 interwencji.

Nawałnica, która przeszła przez województwo kujawsko-pomorskie, zostawiła po sobie ślad w postaci zniszczeń i utrudnień. Działania strażaków oraz służb pokazały jednak, że w obliczu żywiołu możliwa jest szybka i skuteczna reakcja, mająca na celu minimalizację skutków i pomoc poszkodowanym.

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto