Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poszukaj w portfelu! Takie monety i banknoty warte są fortunę

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Nawet nie przypuszczacie, jakie skarby możecie mieć w portfelu. Wiele monet, choć pozornie tracą na wartości (zwłaszcza podczas wysokiej inflacji), w rzeczywistości mogą na niej zyskiwać. Wystarczy, aby miały pewne charakterystyczne, wyjątkowe cechy. Zresztą, podobnie wygląda sprawa banknotów - i to nie tylko kolekcjonerskich! Jakie numery banknotów są szczególnie cenne? Po czym poznać wartościowe monety?
Nawet nie przypuszczacie, jakie skarby możecie mieć w portfelu. Wiele monet, choć pozornie tracą na wartości (zwłaszcza podczas wysokiej inflacji), w rzeczywistości mogą na niej zyskiwać. Wystarczy, aby miały pewne charakterystyczne, wyjątkowe cechy. Zresztą, podobnie wygląda sprawa banknotów - i to nie tylko kolekcjonerskich! Jakie numery banknotów są szczególnie cenne? Po czym poznać wartościowe monety? Pixabay
Nawet nie przypuszczacie, jakie skarby możecie mieć w portfelu. Wiele monet, choć pozornie tracą na wartości (zwłaszcza podczas wysokiej inflacji), w rzeczywistości mogą na niej zyskiwać. Wystarczy, aby miały pewne charakterystyczne, wyjątkowe cechy. Zresztą, podobnie wygląda sprawa banknotów - i to nie tylko kolekcjonerskich! Jakie numery banknotów są szczególnie cenne? Po czym poznać wartościowe monety?

Zobacz wideo: Waloryzacja 2023. Takie mają być podwyżki emerytur

od 16 lat

Spis treści

Najcenniejsze banknoty oraz monety niekoniecznie muszą mieć najwyższy możliwy nominał. Ich realna wartość w oczach kolekcjonerów może być nawet kilkadziesiąt czy kilkaset razy większa!

W co inwestują numizmatycy?

Zaprawieni w boju numizmatycy doskonale wiedzą, jakie zabytkowe monety i banknoty są szczególnie cenne. Dlatego też aktywnie przeglądają oni różnego rodzaju aukcje czy też platformy z ofertami sprzedaży, aby zakupić najlepsze okazy. Zwracają oni uwagę m.in. na rok wybicia monety lub druku banknotu, a także na stan zachowania.

Dlaczego dwuzłotówka z 1994 roku jest tak cenna?

Przykładem może być dwuzłotówka z 1994 roku. Moneta ta uzyskuje dość wysokie ceny na aukcjach, ponieważ to dopiero w tym roczniku wybito tę monetę. W związku z tym, że do obiegu trafiło bardzo dużo takich monet (80 mln sztuk to niemała liczba), cenne są tylko konkretne okazy. Mowa o tych monetach dwuzłotowych, które są zachowane w stanie idealnym, czyli menniczym. Tych jest bardzo mało na rynku i dlatego uzyskują one takie wysokie wartości. Na aukcjach można nawet sprzedać je za 1000 złotych, choć minimalna wartość zaczyna się od około 100 złotych. Wciąż oznacza to jednak sprzedanie monety, za co najmniej 50-krotność wartości nominalnej.

1-groszówka może kosztować ponad 100 złotych?

Podobnie jest z 1-groszówką z 1990 roku. W jej przypadku w jakości nieobiegowej możemy otrzymać nawet 480 złotych, warto więc sprawdzić, czy jednak jej gdzieś nie mamy.

Stan menniczy ważny w przypadku monet

Czym dokładnie jest stan menniczy monety? W Narodowym Banku Polskim jest to określenie stosowane wobec monet, które w praktyce nigdy nie były użyte jako środek płatniczy. Tym samym są one monetami, które nie mają absolutnie żadnych śladów użytkowania. Oznacza to, że nie mają zanieczyszczeń, zarysowań oraz defektów. Cenne są również monety określane jako znakomite, czy też bardzo piękne lub piękne. Określenia te kolejno opisują coraz wyraźniejsze zużycie monety. Wraz z pogorszeniem jakości spada ich cena.

Jak błędy zwiększają wartość monety?

Błędy mennicze to defekty monet, które nie zostały wywołane przez ich użytkowanie, ale powstały na etapie produkcji - dokładniej mówiąc na etapie wybijania. Niektóre destrukty, czyli błędy mogą wręcz nadać im wartości. Co takiego dokładnie? Czasem może to być przesunięcie grafiki, brak jakiegoś istotnego elementu graficznego, błędny napis, czy też zmiana wyglądu cyfry. W szczególności na destrukty powinniśmy zwrócić uwagę, gdy przeglądamy nasze portfele. Rekordowa 5-złotówka z destruktem została sprzedana za 1500 złotych, choć obecnie ceny te są o wiele niższe. Wciąż jednak możemy liczyć nawet na kilkaset złotych.

Na czym się skupić przy przeglądaniu zawartości portfela?

Przede wszystkim warto szukać nie tyle konkretnych roczników monet (choć nic nie szkodzi na nie spojrzeć), ile lepiej skupić się na destruktach. Uwagę powinny zwrócić przede wszystkim zapchania stempla, zmiana wyglądu krawędzi monety, przesunięty jej rdzeń, czy też inne tego typu zmiany.

Jakie banknoty są cenne?

Podobnie jak w przypadku monet, również i banknoty opisuje się określeniami wyróżniającymi te idealne, czyli nieużywane do zakupu towarów, te z drobnymi defektami, jak i takie, które określa się jako tragiczne czy bardzo złe. Im gorsza jakość banknotu, tym niższa jego wartość. Oznacza to, że banknoty, które są podarte, posklejane, praktycznie są bezwartościowe.

Co dokładnie wpływa na wartość banknotów?

W przypadku banknotów zwraca się przede wszystkim uwagę na kilka elementów. Mianowicie na:

  • Banknoty z dawnych lat - im starszy banknot, tym rzadszy (z zasady), a to oznacza wyższą jego wartość dla kolekcjonera.
  • Specyficzne cechy banknotów - cenne są wszelkiego rodzaju destrukty, które sprawiają, że konkretny egzemplarz znacząco odbiega od tego, co wyróżnia całą serię druku.
  • Banknoty kolekcjonerskie - co jakiś czas następuje emisja konkretnych typów banknotów obiegowych. Im niższy nakład, tym wyższa cena takich banknotów.
  • Konkretne serie i numery banknotów - to zostanie opisane dalej.

Polecamy

Najcenniejsze serie limitowane banknotów

Wśród najcenniejszych wartości banknotów wyróżnia się przede wszystkim pierwsze wypuszczone, czyli AA i AB. Wielu kolekcjonerów w Polsce ceni sobie również serie limitowane banknotów z oznaczeniami YA oraz ZA.

Numery radarowe również są niezwykle cenne!

Przyglądając się banknotom, powinniśmy również szukać konkretnych ciągów cyfr. Z jednej strony niezwykle cenne są kolejno pojawiające się cyfry "123...", ale na wysoką wartość liczą również banknoty radarowe. Czym się wyróżniają? Są to typy pieniądza, których numer jest dokładnie taki sam czytany od przodu, jak i od tyłu. Przykładem może być np. 0219120 czy też 1357531.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Poszukaj w portfelu! Takie monety i banknoty warte są fortunę - Toruń Nasze Miasto

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto