Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomysł na wakacyjny weekend. Atrakcje turystyczne powiatu golubsko-dobrzyńskiego - zobacz zdjęcia

Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka
Golub-Dobrzyń - z zamku można podziwiać panoramę miasta
Golub-Dobrzyń - z zamku można podziwiać panoramę miasta Jaro K. na rowerze
W ramach cyklu prezentacji atrakcji turystycznych w poszczególnych powiatach województwa kujawsko-pomorskiego, prezentujemy atuty powiatu golubsko-dobrzyńskiego. Średniowieczna architektura, rzeka będąca wymarzonym miejscem na spływ kajakowy, mini zoo z wieżą widokową czy miejsca, w których bywał Fryderyk Chopin i Maria Dąbrowska - to tylko część atrakcji.

By stworzyć listę TOP atrakcji zapytaliśmy na naszych profilach na Facebooku mieszkańców jakie miejsca polecają turystom do zwiedzania i wypoczynku. Skontaktowaliśmy się także z podróżnikami, którzy odkrywają nasz region. Mieszkańcy powiatu golubsko-dobrzyńskiego zdecydowanie polecają odwiedzić Ośrodek Chopinowski w Szafarni, oddalony około 9 km od Golubia-Dobrzynia.

Dominika Piotrowska pisze: - Zdecydowanie do wypoczynku polecam muzykę Chopina w Szafarni. Piękny, zadbany obiekt.

Ośrodek Chopinowski w Szafarni mieści się w pałacu, do którego przyjeżdżał młody Fryderyk Chopin na zaproszenie swojego szkolnego kolegi Dominika Dziewanowskiego i jego ojca Juliusza Ignacego Dziewanowskiego. Tu notował wydarzenia z wiejskiej codzienności. Wspomnienia zapisywał w postaci wakacyjnej gazetki zatytułowanej „Kurier Szafarski". Ludmira Dziewanowska. chętnie czytała jego zapiski, a na jej żartobliwe uwagi, Chopin nazywał ją „cenzorem”.

Kolejny nasz Czytelnik - Marian Pniewski przesłał nawet link do filmu prezentującego Szafarnię

Pan Marian dodaje: - Polecam zobaczyć też Płonne, gdzie Maria Dąbrowska pisała "Noce i dnie" i górę modrzewiową (Pomnik Przyrody, rośnie tu kilka ponad 300-letnich drzew - red.), na którą często chodziła, piękne lasy i niedaleką Drwęcę. Jest też piękny kościołek, w którym grywał Chopin.

- Na początku wsi Płonne, na lekkim wzniesieniu stoi niepozorny budynek, który ma znaczenie w polskiej literaturze. To właśnie między innymi w tym budynku mieszkała Maria Dąbrowska, gdy przyjeżdżała do Płonnego w odwiedziny do siostry. Podczas pierwszego pobytu w Płonnem Dąbrowska miała gościć u swojej siostry Heleny Hepke, której mąż był administratorem tutejszego majątku. W następnych latach wakacje spędzała u państwa „Chmielów" (Chmielewskich) ze względu na ciasnotę panującą w domu siostry – dzieli się wiedzą historyczną podróżnik Jarek Kaptajn.

W szkole w Płonnem znajduje się Regionalna Izba Pamięci Marii Dąbrowskiej. Należy się tam wcześniej umówić (tel. 608 496 595).

Nasi Czytelnicy polecają także zobaczyć zamek w Golubiu-Dobrzyniu, który wznieśli Krzyżacy na przełomie XIII-XIV wieku, a przebudowała go Anna Wazówna. Będąc w stolicy powiatu warto zobaczyć także rynek z Domem „Pod Kapturem", starówkę, budynek kościoła poewangielickiego, kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Golubiu i skorzystać z wejścia z przewodnikiem na wieżę kościoła (tylko w określone weekendy, po wcześniejszym umówieniu się). Na liście zabytków wartych odwiedzenia w dobrzyńskiej części miasta jest kościół pod wezwaniem św. Katarzyny.

Wśród polecanych przez podróżnika Jarka Kaptajna miejsc jest Klasztor Zakonu Karmelitów w Oborach. Mamy tu także Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i kościół pod tym samym wezwaniem. Miejsce znajduje się około 16km od Golubia-Dobrzynia. Warto wybrać trasę przez Sokołowo (po lewej stronie tuż przy drodze jest zabytkowy dworek) i Dulsk (po prawej stronie przy drodze zabytkowy stoi drewniany kościółek).

- Dojeżdżając do Obór już kilkaset metrów przed wsią będziecie widzieli wieżę zabytkowego kościoła. W oborskim kościele zachowały się liczne wota świadczące o cudach doznanych przez pątników. Klasztor i kościół znajdują się na wzgórzu a wokół roztacza się ogromny park, w którym jest umieszczona droga krzyżowa. W czasie niedzielnych mszy i odpustów, na które przybywają rzesze wiernych, można w przyklasztornej herbaciarni napić się herbaty i zjeść pyszne ciasto – zachęca rowerzysta.

Trwa głosowanie...

Czy wciąż przestrzegasz reżimu sanitarnego?

Jeśli szukacie wytchnienia nad wodą - polecamy odpoczynek nad jednym z jezior w powiecie golubsko-dobrzyńskim. Infrastrukturę w postaci pomostów ma jezioro Grodno i Okonin. Nad tym pierwszym mamy miejsce do biesiadowania, nad drugim - w sezonie działają punkty gastronomiczne i wypożyczalnie sprzętu wodnego, a także strzeżone kąpielisko. Z naturalnym nabrzeżem, nie do kąpieli, ale idealne na plażowanie lub spacer są zbiorniki Słupno i Handlowy Młyn. Ten drugi zbiornik ma tamę spiętrzającą wodę. Znajduje się tu także wiata biwakowa i pomost do wędkowania dla osób niepełnosprawnych.

Atrakcją jest także rzeka Drwęca. Działa kilka firm w powiecie obsługujących spływy kajakowe. Przystanie z infrastrukturą są w Golubiu-Dobrzyniu i Elgiszewie.

Turystycznym wabikiem jest też Osada Karbówko w Elgiszewie - kompleks hotelowo-gastronomiczny, z basenem, strefą spa, mini zoo, wieżą widokową i licznymi atrakcjami - jak off-road, quady, jazdy konne, bryczką...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pomysł na wakacyjny weekend. Atrakcje turystyczne powiatu golubsko-dobrzyńskiego - zobacz zdjęcia - Gazeta Pomorska

Wróć na golubdobrzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto