Polski Cukier uległ na wyjeździe Enerdze Czarnym Słupsk. Półfinał się oddala

Krystian Góalski
Łukasz Capar
Trzecie spotkanie ćwierćfinału fazy play off Tauron Basket Ligi dla Energi Czarnych. Słupszczanie pokonali Polski Cukier Toruń 84:71.

W przekroju całego spotkania torunianie nie mieli zbyt wiele do powiedzenia. Piąta ekipa rundy zasadniczej przez większość meczu kontrolowała wydarzenia na parkiecie i zasłużenie wygrała.

Początek należał do gospodarzy. Energa Czarni w 3. min., po punktach Cheikha Mbodja, prowadziła już 8:0. Na szczęście torunianie szybko wrócili do gry. Po pięć „oczek” rzucili Maksym Kornijenko oraz Łukasz Wiśniewski i goście zaledwie dwie minuty później prowadzili 10:8.

Do końca pierwszej kwarty żadna z ekip nie zdołała już wypracować większej przewagi.

Na początku drugiej części znów lepiej zagrali miejscowi. Po akcji 2+1 Demonte Harpera i trafieniu zza linii 6,75 m Mantasa Cesnauskisa gospodarze prowadzili 30:23. Podopieczni Jacka Winnickiego próbowali gonić rzutami z dystansu (trzykrotnie trafili w drugiej kwarcie), ale słupszczanie nie byli gorsi. Końcówka kwarty należała do Jerela Blassingame’a. Amerykański rozgrywający Energi Czarnych najpierw trafił za trzy punkty, a tuż przed końcową syreną zdobył jeszcze dwa „oczka” i na przerwę gospodarze schodzili prowadząc już dziesięcioma punktami (44:34).

Po zmianie stron obraz gry nie uległ znaczącej zmianie. Ekipa Donaldasa Kairysa nadal kontrolowała wydarzenia na boisku. Efekt był taki, że po trafieniu z dystansu Jarosława Mokrosa w 25. min. było już 57:40 dla miejscowych, a pięć minut później po rzucie Cesnauskisa nawet 69:50.

Najwyższe prowadzenie Czarni zanotowali w 35. min. Po trafieniu Blassingame’a było 80:60. Goście od tego momentu zmniejszyli nieco straty, ale nie byli w stanie przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę.
- Popełnialiśmy głupie straty i graliśmy zbyt szybko - powiedział po meczu Tomasz Śnieg. - Na tak gorącym terenie musimy zwolnić, złapać swój rytm i nie oddawać głupich rzutów.

Energa Czarni Słupsk - Polski Cukier Toruń 84:71 (24:23, 20:11, 27:18, 13:19)

Energa Czarni: D. Harper 19, J. Blassingame 16 (1x3), C. Mbodj 13, Ł. Seweryn 5 (1), G. Surmacz 3 (1) oraz J. Mokros 11 (3), M. Cesnauskis 8 (2), J. Jackson 5, F. Campbell 4, M. Zywert 0

Polski Cukier: D. Gibson 15 (3), Ł. Wiśniewski 12 (2), S. Denison 9, K. Sulima 8, T. Śnieg 2 oraz M. Cummings 10 (2), M. Kornijenko 9 (1), M. Michalak 6, S. Milosević, K. Michalski i A. Perka po 0

Stan rywalizacji (do trzech zwycięstw): 2:1 dla Energi Czarnych