Polski Cukier Toruń - Anwil Włocławek 74:70. Mecz nr 5 - finał EBL 2019 [zdjęcia, relacja, wideo]

Joachim Przybył
Zobaczcie zdjęcia z meczu numer 5 finału EBL w którym Polski Cukier prowadzi 3:2.

Polski Cukier Toruń - Anwil Włocławek 74:70 (21:19, 17:18, 14:15, 22:18)
POLSKI CUKIER: Mbodj 16, Cel 11 (1), Kulig 8, 7 zb., Gruszecki 7 (1), Lowery 5 (1) oraz Diduszko 11 (1), Śnieg 7, Wiśniewski 4 (1), Umeh 3 (1), Sulima 2.
ANWIL: Simon 20 (2), Szewczyk 11, Almeida 10 (1), Łączyński 9 (2), Lichodiej 1 oraz Zyskowski 9 (1), Michalak 4, Czyż 4, Broussard 2.

Ten mecz mógł mieć kluczowe znaczenie w serii. Zwycięzca w kolejnym meczu grał już o mistrzostwo, pokonany stawał pod ścianą i ogromną presją.

W wyjściowych składach zaskoczył trener Dejan Mihevc, który od razu wysłał do walki dwie swoje "czwórki" Damiana Kuliga i Aarona Cela. Był tam także Rob Lowery, który z powodu kontuzji kostki nie dokończył ostatniego meczu we Włocławku. Zestawienie okazało się jednak pomyłką i szybko do gry wszedł Michael Umeh.

Szybko usiadł także Lowery, który wyraźnie odczuwał skutki kontuzji sprzed trzech dni i wytrzymał 4 minuty. Polski Cukier zaczął z dużym animuszem, po "trójkach" Gruszeckiego i Cela było 8:2. Odpowiedział ten, który rozgrywa życiowe finały: Szymon Szewczyk - najpierw wsad, potem trójka.

Włocławianie spokojnie grali swoje: zacieśnili strefę pod koszem, pozwolili na sporo rzucania z dystansu, ale gospodarze kolejnych rzutów już nie trafiali. Z rotacji Polskiego Cukru wypadł także Gruszecki, który skręcił kostkę i sytuacja na ławce gospodarzy stała się nieciekawa ("Grucha" ostatecznie wrócił do gry w 2. kwarcie).

Mecz finałowy EBL 2019 nr 5 Polski Cukier Toruń - - Anwil Włocławek 74:70. Strefa kibica. Zobacz, jak włocławianie dopingowali naszych zawodników w strefie pod Halą Mistrzów.

Mecz finałowy EBL 2019 nr 5 - Anwil Włocławek - Polski Cukier Toruń - strefa kibica

Strefa kibica na 5. meczu finału EBL 2019 Polski Cukier Toru...

Torunianie odskakiwali po celnych rzutach z dystansu (19:13 po trafieniu Wiśniewskiego), ale w 1. kwarcie było to jednak dość przeciętne 3/9. Włocławianie tradycyjnie szukali przewag swoich obwodowych graczy, ale bohaterami 1. połowy byli wysocy: Szewczyk i Aleksander Czyż. Ten drugi dostał szansę po drugim faulu podstawowego środkowego, popisał się dwoma akcjami pod koszem i przechwytem.

W 2. kwarcie Polski Cukier wreszcie znalazł słabe punkty pod koszem w defensywie Anwilu, pierwszy raz w tej serii. Po trzech kolejnych akcjach Mbodja trener Milicić musiał prosić o czas. Mistrzowie Polski mieli problemy w ataku, ale rozwiązał je Jarosław Zyskowski (7 pkt w tej kwarcie).

To była twarda walka w defensywie z obu stron. Bardziej jednak na tym cierpieli gospodarze. Do przerwy było 0:16 (!) w wolnych, 3 przewinienia miał na koncie Cel. Mało widoczne były gwiazdy poprzedniego meczu. Lowery w końcu nie mógł już biegać (0/3 z gry i 1 asysta), świetnie podwajany Almeida miał do przerwy 1/3 z gry i 1 asystę.

To miała być wojna na wyniszczenie, ale to Anwil Włocławek wydawał się być świeższy. W dwóch poprzednich meczach właśnie w 3. kwarcie włocławianie narzucali swoje warunki gry. Teraz także objęli prowadzenie po trafieniach z dystansu Simona i Almeidy.

Z każdą minutą zmęczenie jednak odgrywało coraz większą rolę na parkiecie. Pojawiły się proste pudła spod kosza (Lichodiej, Gruszecki), faule w ataku w kontrach i wreszcie pudła w rzutach wolnych. Chaos i nerwy zaczęły rozdawać karty w tym meczu, a obaj trenerzy jakby czekali na reakcję swoich drużyn. Milicić doczekaj się takiej ze strony Almeidy, który po zamianach krycia ogrywał wysokich graczy Polskiego Cukru.

Torunianom brakowało takich akcji, pod koniec kwarty zanotowali ponad 3 minuty bez trafienia z gry. Imponowała defensywa Anwilu, która nie dawała rywalowi żadnych czystych pozycji do rzutów. Serię przerwał wsadem po przechwycie Cel i przed ostatnią kwartą mieliśmy remis.

Kibice podczas meczu nr 5 finału EBL 2019 Polski Cukier Toru...

Tam pierwszy uderzy Polski Cukier akcjami pod koszem Mbodja i Cela. Lowery na chwilę zgubił Simona i od razu trafił za 3. Było 62:54, ale Anwil jednak walczy równie twardo. Dwa razy z dystansu trafił Łączyński, Simon po stracie Sulimy zagrał 2+1. Gościom pomagała seria pudeł gospodarzy z dystansu. Anwil w takim momencie zaliczył serię 11:0!

Mihevc odpowiedział polską piątką na parkiecie z rewelacyjnym Śniegiem na rozegraniu. Seria 8:0 i 72:67 na 45 sek. przed końcem. To był ostatni i decydujący cios.

Mecz numer 6 w środę we Włocławku.

Finał EBL 2019. Polski Cukier Toruń - Anwil Włocławek (3:2)

mecz nr 1 (Toruń) - (czwartek, 30 maja, godz. 17:30) - 96:89
mecz nr 2 (Toruń) - sobota, 1 czerwca, godz. 18:00) 78:89
mecz nr 3 (Włocławek) - wtorek, 4 czerwca, godz. 18:00) - 96:86
mecz nr 4 (Włocławek) - czwartek (6 czerwca, godz. 17:30) 82:83
mecz nr 5 (Toruń) - (niedziela, 9 czerwca, godz. 17:30) 74:70

mecz nr 6 (Włocławek) - środa, 12 czerwca, godz. 17:30 - transmisja w Polsat Sport od 17:00

ew. mecz 7 (Toruń) - piątek, 14 czerwca, godz. 20:00 - transmisja w Polsat Sport od 19:30

Półfinał EBL 2019. Arka Gdynia - Anwil Włocławek (2:3)

mecz 1 - 16 maja (czwartek, g. 17:45). 94:91
mecz 2 - 18 maja (sobota, g. 20:30). 78:65
mecz 3 - 21 maja (wtorek, g. 17:45) 87:79
mecz 4 - 23 maja (czwartek - g. 17:45) 90:85
mecz 5 – 26 maja (niedziela) - 20:00) 97:109

I runda play off Anwil - Stal (3:0)
mecz nr 1 - 2 maja, g. 18:15 (Włocławek) - 89:84