MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Podwyżka zasiłku pogrzebowego 2024. To pierwsza podwyżka świadczenia od 2011 roku - czeka nas spory wzrost zasiłku pogrzebowego?

redpp
Pixabay
Nawet 7000 złotych ma wynieść zasiłek pogrzebowy. Jest to pierwsza taka podwyżka od 2011 roku. To właśnie wtedy świadczenie zostało zamrożone na poziomie 4000 złotych. Projekt został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i wiele wskazuje na to, że zyska powszechne poparcie środowiska poselskiego.

Zamrożony zasiłek

Od 2011 roku nie zmieniano wysokości zasiłku pogrzebowego wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń społecznych. Poprzedni rząd Donalda Tuska zamroził tę kwotę na poziomie 4 tysięcy złotych. Jednakże wiele osób wskazuje na to, że od tego czasu (13 lat) koszty pochówku wzrosły i to znacząco.

Wyższy zasiłek pogrzebowy

O pracach informuje m.in. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, czyli Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Jej zdaniem rząd powinien zaakceptować ten projekt, co pozwoliłoby na procedowanie go w sejmie w II kwartale 2024 roku.

-Kwota zasiłku pogrzebowego na poziomie 4 tys. zł była dalece niewystarczająca - powiedziała cytowana przez onet minister Agnieszk Dziemianowicz-Bąk.

Waloryzacja zasiłku pogrzebowego

Istotne jest to, że podwyżka świadczenia nie byłaby jednorazowa. W ramach projektu proponowane mają być takie rozwiązania jak m.in. waloryzacja zasiłku pogrzebowego, czyli coroczne podwyższenie tej kwoty.

Poparcie ponad podziałami?

Pozytywnie o propozycji ministerstwa wypowiadają się m.in. posłowie PiS. Wskazują oni na to, że po kilku latach niezwykle wysokiej inflacji takie rozwiązanie będzie potrzebne. Warto pamiętać o tym, że taka podwyżka świadczenia to w zasadzie zwiększenie dotychczasowej kwoty aż o 75 procent!

Kto otrzyma zasiłek pogrzebowy?

Obecnie zasiłek pogrzebowy przysługuje w sytuacji śmierci:

  • osoby z prawem do renty lub emerytury;

  • osoby z ustalonym prawem do emerytury pomostowej;

  • ubezpieczonego (również z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego);

  • osoby zmarłej w czasie pobierania zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia.

  • osoby mającej ustalone prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Zasiłek otrzymują najbliżsi osoby zmarłej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podwyżka zasiłku pogrzebowego 2024. To pierwsza podwyżka świadczenia od 2011 roku - czeka nas spory wzrost zasiłku pogrzebowego? - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto