Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podatki. Na jakie nowe ulgi mogą liczyć Polacy?

Waldemar Piórkowski
Waldemar Piórkowski
Już niedługo (po uchwaleniu projektu z dnia 28 czerwca 2021 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw) podatnicy będą mogli skorzystać z wybranych ulg podatkowych. Jak podaje biznes.interia.pl to: ulga dla podatników powracających z Polski, ryczałt od przychodów zagranicznych czy przejściowy ryczałt od ujawnionych dochodów. Aby po nie sięgnąć, trzeba jednak spełnić pewne warunki.

WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Już niedługo (po uchwaleniu projektu z dnia 28 czerwca 2021 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw) podatnicy będą mogli skorzystać z wybranych ulg podatkowych. Jak podaje biznes.interia.pl to: ulga dla podatników powracających z Polski, ryczałt od przychodów zagranicznych czy przejściowy ryczałt od ujawnionych dochodów. Aby po nie sięgnąć, trzeba jednak spełnić pewne warunki. WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>Fot Polska Press
Już niedługo (po uchwaleniu projektu z dnia 28 czerwca 2021 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw) podatnicy będą mogli skorzystać z wybranych ulg podatkowych. Jak podaje biznes.interia.pl to: ulga dla podatników powracających z Polski, ryczałt od przychodów zagranicznych czy przejściowy ryczałt od ujawnionych dochodów. Aby po nie sięgnąć, trzeba jednak spełnić pewne warunki.

Zobacz wideo: Nowe mandaty od straży miejskiej - mają większe uprawnienia

Ulga na powrót

Tak zwana "ulga na powrót" adresowana do tych osób, które przez co najmniej trzy lata, poprzedzające bezpośrednio rok podatkowy mieszkały za granicami Polski i przeniosły się na terytorium naszego kraju. Co ważne, podatnik korzystający z takiego zwolnienia powinien posiadać certyfikat rezydencji lub inny dowód, dokumentujący miejsce zamieszkania dla celów podatkowych. Nie bez znaczenia jest tu również fakt posiadania polskiego obywatelstwa bądź Karty Polaka. 

- Warunkiem odliczenia będzie uzyskanie przychodów z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia lub działalności gospodarczej - mówi Teresa Warska, specjalistka od prawa podatkowego w Systim.pl. - Odliczenie od podatku będzie możliwe przez cztery lata następujące po roku bazowym, który wybiera de facto sam podatnik, mając tu do wyboru albo rok, w którym zmienił
rezydencję podatkową i stał się polskim rezydentem, bądź rok następujący po zmianie rezydencji podatkowej.

Ryczałt od przychodów zagranicznych

Zainteresowani tą formą będą mogły wskazać ryczałt jako sposób opodatkowania przychodów osiąganych ze źródeł położonych za granicą. Wysokość podatku ma być stała i wyniesie 200 tys. złotych za każdy rok podatkowy, niezależnie od wysokości uzyskanych zagranicznych przychodów. Ryczałt ma być płatny do 30 czerwca roku następującego po roku podatkowym.
Podatnik będzie mógł sięgnąć po ten rodzaj preferencji, ale tylko pod warunkiem spełnienia  określonych kryteriów. Jednym z warunków koniecznych  będzie przeniesienie rezydencji podatkowej na terytorium Polski . Jak przekonuje Teresa Warska z Systim.pl, lista wymagań jest znacznie dłuższa.

- Dodatkowo podatnik musi złożyć fiskusowi oświadczenie o wyborze opodatkowania ryczałtem. Natomiast w okresie bezpośrednio poprzedzającym rok podatkowy, w którym podatnik przeniósł rezydencję podatkową do Polski, nie może pozostawać polskim rezydentem podatkowym przez co najmniej pięć z sześciu lat podatkowych. Warunkiem do otrzymania ulgi jest również ponoszenie w wysokości co najmniej 100 tys. złotych rocznie wydatków na wzrost gospodarczy, rozwój nauki i szkolnictwa, ochronę dziedzictwa kulturowego lub krzewienie kultury fizycznej w sposób, jaki określa odrębne rozporządzenie - wymienia ekspertka

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż z tej propozycji ulgi będzie można korzystać nie dłużej niż przez 10 kolejnych lat podatkowych, licząc od roku podatkowego, w którym podatnik przeniósł miejsce zamieszkania na terytorium Polski.

Przejściowy ryczałt od ujawnionych dochodów

To swego rodzaju abolicja podatkowa rzadko spotykana w polskim prawie i ma ona charakter wyjątkowy. Rozwiązanie to skierowane jest do tych podmiotów, które chcą ujawnić nieopodatkowane wcześniej dochody lub chcą się wycofać z ryzykownej polityki podatkowej - bez ponoszenie sankcji karno-skarbowych. Co ważne, to od samego podatnika będzie zależało, czy z dostępnej opcji skorzysta - ryczałt będzie bowiem w pełni dobrowolny.

- W przypadku dochodów lub przychodów, które nie zostały zadeklarowane w całości lub w części do opodatkowania na terytorium Polski, podatnik będzie mógł zgłosić je fiskusowi do opodatkowania przejściowym ryczałtem od dochodów. Przewiduje się, że wniosek w tej sprawie będzie można złożyć w terminie od 1 lipca 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku. Co ważne, zarówno prawidłowe wypełnienie i złożenie wniosku, jak i opłacenie ryczałtu spowoduje, że sam wniosek będzie traktowany jako deklaracja o wysokości osiągniętego dochodu, zaś opłacony ryczałt stanie się podatkiem należnym od zadeklarowanego dochodu. Należy mieć na uwadze, że złożenie wniosku ma być odpłatne w wysokości 1 procent sumy dochodu, będącego przedmiotem wniosku.
Kwota ta nie może być niższa niż 1 tysiąc i wyższa niż  30 tysięcy - podkreśla Warska.

Z przejściowego ryczałtu od ujawnionych dochodów nie będą mogli skorzystać ci podatnicy, którzy uzyskali korzyść podatkową w wyniku popełnienia przestępstwa bądź wykroczenia skarbowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto