Pobicie Ukraińców na starówce w Toruniu. Sprawcy skazani

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Kamil G., Brajan B. i Marek N. za tę napaść mają iść do więzienia. Taki wyrok wydał w styczniu Sąd Okręgowy w Toruniu
Kamil G., Brajan B. i Marek N. za tę napaść mają iść do więzienia. Taki wyrok wydał w styczniu Sąd Okręgowy w Toruniu policja
Udostępnij:
"Wyp...ać z Polski!" - krzyczeli bijąc Ukraińców na toruńskiej starówce. Bili tak mocno, że jednemu z pokrzywdzonych złamali oczodół, a kolejnemu uszkodzili nogę. Kamil G., Brajan B. i Marek N. za tę napaść mają iść do więzienia. Taki wyrok wydał w styczniu Sąd Okręgowy w Toruniu. Nie zgodził się na dobrowolne poddanie się karze.

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

Brutalna napaść grupy młodych torunian na Ukraińców, Rosjanina i Białorusina na starówce w lutym 2020 roku odbiła się szerokim echem nie tylko w Toruniu. Najpierw wyzwaniem było ustalenie tożsamości napastników i ich zatrzymanie.

Natychmiast zareagował prezydent miasta Michał Zaleski. Na swoim profilu facebookowym napisał tak: "Niedzielne zajście na toruńskiej starówce to akt bandytyzmu i skrajnie nienawistnego postępowania, dla którego nie może być akceptacji. Ja z całą stanowczością potępiam takie zachowania! Jednocześnie apeluję, aby osoby, które są świadkami tego typu zdarzeń, natychmiast zawiadamiały właściwe instytucje i służby. Liczę na to, że policja szybko ustali sprawców, a sąd ich przykładnie ukarze. Zero tolerancji dla bandytów!".

Teraz jest finał tej sprawy przed Sądem Okręgowym w Toruniu. Wszyscy trzej młodzi sprawcy mieli standardowy proces, bo sąd nie zgodził się na ich dobrowolne poddanie się karze. W styczniu uznani zostali za winnych i usłyszeli surowe wyroki: kary bezwzględnego więzienia. Marek N. za kratami ma spędzić rok i 2 miesiące, Kamil G. - rok, a Brajan B. - sześć miesięcy.

"Wypierd...ć z Polski" - krzyczeli i bili. W grupie byli też nieletni

Do brutalnego pobicia obcokrajowców w centrum Torunia doszło w nocy 9 lutego 2020 roku. Zaatakowana została grupa, w której byli Ukraińcy, Białorusin, Rosjanin i Polak. Oto jaki przebieg wypadków ustalono.

Cudzoziemcy stali spokojnie u zbiegu ulic Podmurnej i Wały gen. Sikorskiego, czyli na starówce. Około godziny 1.30 z tramwaju wysiedli dwaj torunianie: Szymon L. i nieletni Oskar Sz. Nie spodobał im się język, który usłyszeli. Zaczęli zaczepiać obcokrajowców.

- Zarówno cudzoziemcy, jak towarzyszący im Polak, starali się załagodzić sytuację. Niestety, bez powodzenia. W pewnym momencie Szymon L. zauważył stojących nieopodal, przed teatrem, grupę swoich znajomych. Wszyscy byli pod wpływem alkoholu. Zawołał ich, by "przyszli na pomoc z Ukraińcami" - relacjonował prokurator Andrzej Kukawski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Toruniu.

Podpitych młodzieńców nie trzeba było specjalnie zachęcać. Ruszyli z odsieczą i brutalnie zaatakowali. Bili pięściami po twarzy i ciele, szarpali, popychali. Krzyczeli przy tym: "Jeb...ni Ukraińcy, nie jesteście Polakami! Wypier...ć stąd!" Ciosy były tak silne, że jeden z pokrzywdzonych doznał poważnych obrażeń twarzy, w tym złamania oczodołu. Kolejnemu uszkodzili nogę i okolice ucha.

Po wszystkim chuligani uciekli. Śledztwo w tej sprawie zakończyło się ostatecznie wspomnianym aktem oskarżenia, w którym o pobicie obcokrajowców i towarzyszącego im Polaka na tle narodowościowym oskarżenia zostali mający niewiele ponad 20 lat Kamil G., Marek M. oraz Brajan B. (Nieletnim Oskarem zajmował się sąd rodzinny, a piąty z napastników, Szymon L., był poszukiwany).

Sąd nie zgodził się na dobrowolne poddanie się karze

Kamil G. i Marek G. przyznali się do winy i chcieli dobrowolnie poddać się karze. Sądzony w standardowym trybie miał być tylko Brajan B., który do ataku się nie przyznawał. Takie rozwiązanie zaakceptowała prokuratura i wnioskowała do sądu o wydanie wyroków skazujących dla dwóch pierwszych torunian i wymierzenie im kar uzgodnionych ze śledczymi.

Sąd Okręgowy w Toruniu na to się nie zgodził. Cała trójka miała proces za udział w pobiciu, w którym narażono życie pokrzywdzonych (art. 158 par. 1 Kodeksu karnego). Proces ruszył w styczniu 2021 roku. Przesłuchiwano świadków, analizowano opinie biegłych. Po roku, dokładnie 3 stycznia br., sędzia Piotr Gensikowski ogłosił wyrok. Wszystkich trzech młodych mężczyzn uznał za winnych i skazał na kary więzienia bez zawieszenia na okres próby.

Kary? Więzienie, zakazy zbliżania się i kontaktu oraz nawiązki dla pobitych

Najsurowszą karę sąd wymierzył Markowi N., bo działał w recydywie. Mimo młodego wieku torunianin zdążył już popełnić przestępstwo (podobne). Teraz skazany został 1 rok i 2 miesiące bezwzględnego więzienia. Do tego ma zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych na odległość nie mniejszą niż 5 metrów przez okres 5 lat oraz zakaz wszelkich kontaktów z nimi (fizycznych, telefonicznych, internetowych) przez taki sam czas. Pobitym zapłacić ma łącznie 8 tysięcy zł nawiązki.

Kamil G. skazany został na 1 rok bezwzględnego więzienia. Dostał też identyczne zakazy zbliżania się kontaktu. Pokrzywdzonym zapłacić ma 7 tysięcy zł nawiązki.

Brajan B., którego rola w pobiciu okazała się mniejsza niż pozostałych kompanów, skazany został na 6 miesięcy bezwzględnego więzienia. Poza tym usłyszał analogiczne zakazy i dostał obowiązek zapłaty poszkodowanym łącznie 7 tysięcy zł. Całej trójce na poczet kar pozbawienia wolności zaliczono okresy, w których byli tymczasowo aresztowani.

Ogłoszony wyrok jest nieprawomocny. Jak przekazuje starszy sekretarz sadowy Jarosław Szymczak, o jego uzasadnienie na piśmie wystąpili od razu i obrońcy oskarżonych, i Prokuratura Rejonowa Toruń Centrum Zachód. To może wskazywać, że pojawią się apelacje od opisywanego orzeczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie