Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plusy i minusy studiowania w Toruniu. Miasto oczami studentów

Wojciech Pierzchalski
Wojciech Pierzchalski
18.07.2020 torun umk rektorat fot. jacek smarz / polska press
18.07.2020 torun umk rektorat fot. jacek smarz / polska press Jacek Smarz
Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika studiuje ponad 18 tysięcy studentów. Stanowią oni istotną część miasta. Nic więc dziwnego, że wiele atrakcji i rozwiązań musi uwzględniać ich obecność w mieście. A jak sami studenci oceniają życie i studiowanie w Toruniu?

Obejrzyj: Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście

od 16 lat

Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika uczy się łącznie ponad 18 tysięcy osób. Większość studentów pochodzi z Polski, ale niemal tysiąc studentów pochodzi z 54 innych krajów.

Liczy się zniżka

Studenci uczący się w Toruniu zdecydowanie najczęściej jako silną stronę studiowania w Toruniu wskazują przewidziane dla nich zniżki.
– Dużo w restauracjach jest rabatów dla studentów – mówi Ania, studentka III roku chemii i technologii żywności.

Polecamy

– Puby robią studenckie środy albo czwartki, akurat jak mamy najwięcej zajęć, ale i tak korzystamy – śmieje się Bartek, kolega Ani z roku.
Studenci chwalą także, że często na ich wydziałach reklamują się firmy, które w ramach zachęty rozdają swoje produkty.

– Raz byli u nas z Red Bulla i rozdawali za darmo napoje. Byli też z Nestle i też jakieś produkty rozdawali – mówi Kacper z II roku zarządzania.

Ceny mieszkań na plus

Dobra cena, najlepiej blisko uczelni i z wygodnym dojazdem do centrum – to najważniejsze cechy dobrego mieszkania dla studenta. Uczący się w Toruniu przyznają, że w naszym mieście bywa taniej niż w większych ośrodkach akademickich.

– Wcześniej studiowałam we Wrocławiu i za mieszkanie na obrzeżach płaciłam więcej niż za wynajem na samej starówce w Toruniu – mówi Agnieszka, studentka architektury informacji.

Klimat studencki

Studenci uczący się na UMK przyznają, że kampus przy ulicy Gagarina robi swoje jeśli chodzi o budowanie społeczności wśród studentów.
– To, że jest ten kampus i są tu wydziały blisko siebie, tworzy taki klimat studencki. Ale nie tylko tutaj, dużo studentów też widać na starówce – przyznaje Alicja, studentka prawa, na studia przyjechała z Bydgoszczy.

Polecamy

– Ogólnie w Toruniu jest sporo studentów, jeśli się gdzieś wyjdzie, to też tworzy klimat – dodaje Natalia, koleżanka Alicji z roku.

Toruń skrojony dla studentów

Dużym plusem uczenia się w Toruniu zdaniem studentów jest samo miasto. Młodzi chwalą sobie klimat miasta i starówki, a także jego rozmiar.

– Wszystko jest w miarę blisko siebie. Kampus jest blisko, autobusem to jest 10, 15 minut stamtąd, gdzie mieszkam. Jak się tu wprowadziłam, to szybko się nauczyłam, gdzie co jest. To samo mówią z resztą zagraniczni studenci – chwali Zuzia z Golubia-Dobrzynia, studentka III roku chemii.

– Toruń jest po prostu ślicznym miastem, starówka jest piękna i dobrze się tu żyje – zauważa z kolei Agnieszka, studentka IV roku architektury informacji.

Wygodny kampus

Studenci chwalą sobie miasteczko przy Gagarina. Większość wydziałów jest blisko siebie, dojazd jest wygodny i zdaniem uczących się panuje tu przyjazna atmosfera.

– Kampus i całe miasteczko jest ładne i wygodny jest tutaj dojazd. Ja co prawda daleko nie mam, ale dużo znajomych dojeżdża z innych miejsc miasta i nie mają problemów – mówi Kacper z Chojnic.

Polecamy

Komunikacja miejska do poprawy

Choć studenci chwalą sobie, że w Toruniu wszędzie jest blisko, to zwracają uwagę, że komunikacja miejska mogłaby być lepiej zorganizowana.

– W innych miastach w aplikacji internetowej „Jak Dojadę” opóźnienia są aktualizowane na żywo, w Toruniu tak nie ma. A zdarza się, że autobusy spóźniają się 20 minut albo w ogóle nie przyjeżdżają. Na tych tablicach na przystankach to się szybko zmienia i nie zawsze jest trafne – zauważa Sylwia, studentka Wydziału Chemii.

Toruń raczej nie dla klubowiczów

O ile puby, w których można usiąść ze znajomymi i porozmawiać są wg studiujących mocną stroną Torunia, to zdecydowanie gorzej jest, jeśli chodzi o miejsce do tańca.

– Tak naprawdę dla studentów jest tylko „Hex” i ostatnio „Laba”. Do innych chodzą 50-latkowie. Lepiej jest z pubami: „Cybermachina” czy „Kredens” są fajnymi miejscówkami – Aleksander, student II roku zarządzania na UMK.

– Tak naprawdę nie jestem w stanie wymienić jednego fajnego klubu – ubolewa Marek, student informatyki.

Polecamy

Gastronomia zdaniem studentów: za mało, za drogo

Turyści w toruńskich restauracjach co roku zostawiają setki tysięcy złotych, ale studenci żalą się, że trudno znaleźć dobre jedzenie na ich kieszeń. Jak już jest dobrze, to drogo. Jak taniej, to niestety mniej smacznie.

– Jest stosunkowo mało dobrych knajp, a jak już, to są dosyć drogie – przyznaje Marek, student II roku informatyki.

Co oprócz juwenaliów? Raczej niewiele

Uczący się w Toruniu przyznają, że w mieście mogłoby więcej się dziać w życiu studenckim. – Ja kojarzę juwenalia i w sumie to tyle, niewiele się dzieje – mówi Magda, studentka V roku chemii.

Polecamy

– Mogłaby być lepsza komunikacja jeśli chodzi o takie wydarzenia, o ile są. Bo nie wiemy nic o takich typowo studenckich imprezach – zauważa Rafał, student informatyki.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Plusy i minusy studiowania w Toruniu. Miasto oczami studentów - Toruń Nasze Miasto

Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto